Еспресо. Захід
Ексклюзив

На Львівщині пацієнтів можуть залишити без стаціонарної меддопомоги, лікарі кажуть, що з системи випаде цілий сектор

8 грудня, 2022 четвер
07:54

Малі медзаклади слід підтримувати. Йдеться про Бібрську міську лікарню. Будівництво одного з корпусів розпочали ще в 1906 році, його назвали іменем цісаря Йосифа 1. Нині тут функціонує поліклінічне відділення. А вже в наприкінці 80-х спорудили новий корпус, де зараз і є основне приміщення міської лікарні на 50 ліжок

За рік Бібрська міська лікарня на стаціонарне лікування приймає понад 1100 пацієнтів. Уже півтора року, як вона є окремою і самостійною медичною установою, а до цього була частиною Перемишлянської центральної районної лікарні. Медики закладу розповідають, що за час автономії вдалось закупити обладнання для лабораторної діагностики, електрокардіографи, дефібрилятори та іншу спеціалізовану апаратуру, якої передовсім потребують місцеві мешканці при найпростішому огляді. У планах мають ще чимало задумів, на які потрібні великі кошти. Через реформи медичної системи, їм не завжди безперешкодно вдається залучити таке необхідне фінансування.

Директор лікарні Ярослав Мельничук розповів для "Еспресо.Захід", що коли прийшов сюди працювати півтора року тому, то вжахнувся – в закладі був ніби склад старої та неінформативної техніки. Нині потроху все реорганізовує і облаштовує для зручності пацієнтів, а також мріє повернути відділення хірургії та реанімації. А вже зараз готують документи на відкриття ще одного відділення стаціонарної паліативної допомоги на 30 ліжок, аби полегшити симптоми важкохворим людям.

"Коли я сюди прийшов, то найперше поставив собі за мету покращити роботу лабораторії. Вдалося купити обладнання, яке автоматизовано робить біохімічний аналіз крові. Згодом отримали такий апарат для визначення аналізу сечі. Через кілька місяців це вже була повноцінна лабораторія. Постало питання нових кардіографів, дефібриляторів, а іншими словами – всього, без чого лікарня не може існувати", – пояснює пан Ярослав. 

Якщо заклад закрити, а комусь треба буде терміново отримати меддопомогу, то пацієнт може не отримати її вчасно, адже територіальну громаду обслуговує лише одна машина швидкої допомоги

Як він розповідає, боїться чуток про закриття лікарні, бо лише почав налагоджувати роботу, а пацієнти своєю чергою вже знають, що тут завжди можна отримати допомогу.

"Спілкуючись з багатьма працівниками медичних організацій прослідковується така думка, що малі лікарні не мають існувати та що це є даремна трата коштів. Можливо, ще два роки тому я з цим був би згідний, але побачивши структуру зсередини, тобто запити людей, переконався – це зовсім не так. У випадку закриття лікарні люди не матимуть до кого звернутись, цей сектор роботи просто випаде", – наголошує медик. 

Населення Бібрської ОТГ складає 18 тисяч, є багато людей пенсійного і похилого віку. За словами Ярослава Мельничука, якщо заклад закрити, а комусь треба буде терміново отримати меддопомогу, то пацієнт може не отримати її вчасно, адже територіальну громаду обслуговує лише одна машина швидкої допомоги. Відтак, мешканці часто самостійно звертаються до приймального покою.

"У лікарні приймальний покій виконує функцію реєстратури, невідкладної допомоги, травмпункту (який знову ж таки єдиний на всю ОТГ) і маніпуляційної, де є черговий лікар. З медиків є хірург, травматолог, пульмонолог, фтизіатр, анестезіолог чи терапевт. Будь-хто з них є на зміні й за потреби викличе відповідного фахівця", – розповідає головний лікар і додає – якщо цей сегмент з регіону забрати, то медична ситуація погіршиться в рази, а старше покоління взагалі залишиться без стаціонарної допомоги. 

Лікарню фінансує місто, та робити це дедалі важче

Розмови про закриття міської лікарні точилися ще два роки тому, а місцеві мешканці навіть виходили на пікети з протестами. Медики малих лікарень, на кшталт Бібрської, припускають, що на вищих рівнях не завжди розуміють потрібність таких лікувальних установ і даремно вважають їх зайвою тратою грошей. 

"Укладаючи угоду з НСЗУ, ми заробляємо самі на себе. Щодо комуналки та ремонту нас утримує міська рада. Тобто, певною мірою ми автономні й більше прив'язані до міськради. До слова, якби не міська влада і бажання громади мати лікарню, нічого б не було", – зазначив медик.

У той час міський голова Бібрки Роман Гринус каже, що допомагати утримувати лікарню доволі складно, тим більше у воєнний час. Але навіть припускати, що заклад закриють, не хоче.

Вижити за власні кошти надзвичайно непросто. У 2021 році нам вдалось втримати лікарню виключно завдяки місцевим коштам. В нинішній час буде ще складніше

"Місто – за збереження лікарні. Нам відкрито не казали, що її закриють, але такого типу медичні заклади є під загрозою. Якщо не будуть "заходити" кошти з НСЗУ, то утримувати лікарню буде проблематично. Ми, звісно, шукаємо шляхи виходу, та вижити за власні кошти надзвичайно непросто. У 2021 році нам вдалось втримати лікарню виключно завдяки місцевим коштам. В нинішній час буде ще складніше. Люди на розмови про закриття реагують дуже негативно. Є такі мешканці, яким просто нікому допомогти, вони самі точно не поїдуть на обстеження до Львова", – пояснив очільник міста. 

І медики, і міські чиновники в один голос кажуть, що можновладці мають зрозуміти, що маленькі лікарні є однією з цеглин у побудові всієї медичної системи.

Ярослав Мельничук переконаний, якщо  витягнути одну з них, це означає частину людей залишити без допомоги. 

"Є чимало суперечок щодо закриття невеликих міських лікарень. Але коли в цьому середовищі тривалий час поспостерігати ситуацію, розумієш – не можна цього робити. Нам ставлять умови, які важко виконати й ми йдемо просити гроші по міських чи районних радах. Тому, вважаю, зараз варто піти назустріч невеликим міським лікарням – дати фінанси, аби ми могли вижити, особливо в цей важкий воєнний час", – зазначив головний лікар.

У разі закриття, лікуватимуться або тут, або вдома

Станом на зараз, заповненість ліжок у лікарні складає 90 відсотків. Пацієнтка стаціонару пані Люба має запалення нерва руки і гіпертонію. Лікується в Бібрській міській лікарні уже кілька днів. Каже, якби тут було ще більше спеціалістів і медичного обладнання, то взагалі б не довелося б кудись їхати та  шукати медиків у складніших випадках.

"Тут ми всіх знаємо і знаємо, куди звертатись. Близько, одразу надають допомогу. Готові виходити на страйки, аби не закривали цієї лікарні. Куди нам тоді звертатись?" – розпачає жінка. 

Інша пацієнтка, пані Уляна, захворіла на пневмонію. Розповідає, якби сюди не прийшла, то лікувалася б удома.

"Спершу в нас завжди самолікування, а потім вже нема що лікувати. Діти наполягли, щоб пішла на огляд. Знаю, що тут є медики, які діагностують і будуть надавати лікування. Я б не їхала до Львова категорично, через кілька причин: маю п'ятеро дітей, троє з яких неповнолітні, відтак, нема можливості поїхати з міста. А тут і пішки прийшла", – пояснила вона.

До слова, зараз у лікарні є 37 точок, до яких можна подавати кисень. 

Під загрозою безробіття майже сотня працівників 

Консультацій і лікування потребують і маленькі пацієнти. Медики наголошують, що на нині гостро постала потреба у дитячому стаціонарі. Наразі тут є лише денний. А хворих малюків побільшало, зокрема й внаслідок прибуття внутрішньо-переміщених осіб.

Вже другий день на маніпуляції приїжджає із сусіднього села Вільхівці другокласник Богданчик, у нього раптово піднялась температура. 

"Коли мені стало погано, був у школі. Спершу голова почала боліти, а потім стало дуже холодно. Звернувся до вчительки, вона викликала машину і мене відвезли до лікарні. Зараз вже краще почуваюсь", – ділиться хлопчик.

Батько Богдана, пан Олександр додає, що неодноразово звертався до цього медзакладу, а до Львова не завжди є можливість і значно проблематичніше. 

Педіатри пояснюють, що маніпуляції варто робити хоча б двічі на день, тому було б добре розгорнути  кілька ліжок дитячого стаціонару.

Тож у Бібрці як пацієнти, так і медперсонал прагнуть радше розширення лікарні, аніж закриття і хочуть донести до високих коридорів потрібність закладу для громади. Окрім того, у випадку закриття 84 людини, які тут працюють, втратять роботу, а це лікарі, медсестри, санітарки, технічний персонал.

  • Нагадаємо, у Львові хочуть закрити гінекологічне відділення. Працівники кажуть про цинічну схему
  • У Бориславській лікарні заговорили про закриття відділення та скорочення штату працівників

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку, телеграм-канал та Twitter.

Читайте також:
Львів
-1°C
  • Львів
  • Київ
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 36.74
    Купівля 36.74
    Продаж 37.39
  • EUR
    Купівля 39.91
    Продаж 40.85
  • Актуальне
  • Важливе
2023, субота
2 грудня
20:17
змагання з дронів
У Львові відбулися перші змагання з пілотування дронами
19:45
діти на кризі
На Волині 11-річні хлопці застрягли на кризі, на допомогу прийшли рятувальники
19:19
Огляд
Погода Львівщина
Погода у Львові та Львівській області: прогноз синоптиків на 3 грудня
18:54
лікарі трансплантації
У лікарні на Волині вперше зробили вилучення органів для трансплантації
18:22
трактор впав у річку
Франківські надзвичайники врятували двох людей з трактора, що впав у річку
17:59
спортсмени з Прикарпаття
Прикарпатці здобули перше загальнокомандне місце на чемпіонаті України з вільної боротьби
17:34
Богдан Масляк
Військовий зі Львова дізнався про своє нагородження орденом через 5 місяців після наказу
17:12
сніг, погода, зима
Мешканців західних областей закликали у неділю залишитися вдома
16:51
Огляд
рецепти приготування рису
Пісне меню: 5 страв на час різдвяного посту
16:33
чадний газ
На Львівщині троє людей отруїлися чадним газом, серед них є діти
16:05
Ексклюзив
Наталя Ліпська
Була недостатня комунікація Мінсоцу з ГО та благодійними фондами, – волонтерка про проблеми ввезення вантажів з 1 грудня
15:55
ЗСУ, війна
Волинські воїни ліквідували два ворожих танки на сході України
15:38
Інтерв’ю
Коли всі паркомісця у Львові стануть платними та чи будуватимуть підземні автопаркінги
15:12
підтоплення дороги на Закарпатті
Через негоду на Закарпатті підтопило автошляхи та підвали будинків
14:57
Оновлено
Різдво у Львові
Куди піти у Львові 27 листопада – 3 грудня: дива із Соломією Чубай та Art and Wine Festival
14:38
благодійний аукціон
У Львові під час благодійного мистецького аукціону зібрали близько $127 тис.
14:10
самокрутки з канабісом
На кордоні з Польщею впіймали киянина, який мав повні кишені самокруток з канабісом
13:47
автобус з дітьми застряг у снігу
На Львівщині зі снігової пастки витягнули автобус з дітьми
13:33
Тернополянка Алла Кушнір
Тернополянка стала чемпіонкою Європи з джиу-джитсу
13:14
потяг, залізниця
Низка потягів затримується через снігопади на заході України
12:52
пожежа у гуртожитку
На Закарпатті під час пожежі у гуртожитку загинула жінка
12:30
Фелікс
Вхід за донат. У Тернополі відбудеться спеціальний показ про загиблого воїна Фелікса Куртаніча
12:15
ДТП-вантажівки
Біля Львова зіткнулися 2 вантажівки, є постраждалі
11:54
Оновлено
волонтери
Ввезення гуманітарної допомоги за новими правилами: що відбувалося на кордоні в перший день змін
11:48
Піп Іван
У Карпатах – сильний вітер і відлига
11:19
ялинкові прикраси
У Жовкві встановили рекорд України з найбільшої кількості ялинкових патріотичних прикрас
10:49
Валізи
Західний кордон України минулої доби перетнули 62 тис. людей
10:18
світло
На Тернопільщині через несприятливі погодні умови – аварійні вимкнення
09:51
кордон, черги на кордоні
У чергах на виїзд з України очікують майже 2,5 тис. вантажівок, 52 автобуси та 72 авто: де найбільші скупчення
09:24
снігопад, дороги, замети
Снігопад на Прикарпатті: рятувальники впродовж ночі витягували авто із заметів  
09:03
Через негоду на Львівщині знеструмлені понад 300 населених пунктів
08:37
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 2 грудня
2023, п'ятниця
1 грудня
22:58
На Рівненщині поліцейські вилучили у жінки понад 11 кг нелегального бурштину
22:40
Тернополянин став чемпіоном світу з кікбоксингу за версією Wako
22:23
Центр Чернівців не планують робити пішохідним, - мер
22:05
смертельна ДТП на Закарпатті
Виїхав на зустрічну: на Закарпатті трапилася смертельна ДТП
21:47
виставка малюнків в Норвегії
У парламенті Норвегії відбулася виставка малюнків дітей зі Львова
21:26
На Волині ліцей перейшов на дистанційне навчання через сльозогінний газ
21:07
Софія Федина
Софія Федина народила первістка
20:53
Огляд
книжки до свят
Що почитати з дітьми на свята: книжкові новинки до Миколая і Різдва від українських видавництв
Більше новин