Які карколомні способи втечі через кордон вигадують українські чоловіки

З 24 лютого 2022 року до 21 березня 2024-го оперативні співробітники Чопського прикордонного загону задокументували та ліквідували 27 стійких каналів незаконного переправлення осіб через державний кордон України. Крім того, загалом за період повномасштабного вторгнення затримали 39 організаторів і 32 пособників

"Еспресо.Захід" поспілкувалося з начальницею пресслужби Чопського прикордонного загону Оленою Трачук про те, як прикордонники "полюють" на українських ухилянтів та які найсміливіші способи втекти з країни обирають чоловіки.

Пані Олена розповідає, що наразі в Україні не передбачена кримінальна відповідальність за спробу незаконно перетнути кордон. За ґрати відправляють лише переправників, а тому чоловіки, яким не вдалося перетнути держрубіж один раз, роблять другу чи третю спробу.

На противагу цьому, організаторам таких схем переправлянь живеться доволі непогано. Ті навіть не намагаються тікати з України, адже наживаються на людях тут.

"Переправниками часто стають таксисти, які підвозять людей до кордону. Нещодавно ми викрили такого. Чоловік спілкувався з пасажирами і якщо помічав, що це вихідці зі східних регіонів, пропонував, що підвезе до кордону, покаже, куди йти, аби потрапити в іншу країну. За це брав 2500 доларів США".

Іноді переправниками стають неповнолітні, адже вони не несуть кримінальної відповідальності. Часто з охочих втекти від мобілізації відверто знущаються - пропонують довезти до кордону, далі доправляють до певного населеного пункту, запевняють, що дісталися до держрубежу, та залишають утікачів. 

"Насправді від цієї точки до кордону залишається як до неба пішки, і люди, не знаючи цього, блукають в невідомому їм напрямку", - пояснює Олена.

Коли таких організаторів схем знаходять, тоді надсилають повідомлення на адресу Нацполіції, а далі слідство ведуть правоохоронці.

Дістатися кордону та не померти

Олена ділиться, що попри курйозні та смішні ситуації, часто для порушників кордону обставини можуть обернутися доволі трагічно.

Так був випадок, коли прикордонники затримали харків’янина та полтавця. Вони намагалися перетнути українсько-словацький кордон, однак у підсумку опинилися на дереві, звідки їх діставали рятувальники. 

Річ у тім, що правопорушники рухалися сухопутною ділянкою, але не врахували, що саме на цій території були значні підтоплення. Чоловіки приїхали на Закарпаття, дочекалися темряви й пішли за тим маршрутом, який уклали самостійно за гугл-картами. Коли дійшли за межі населених пунктів, побачили, що там усе в воді.

Попри те, відчайдухи не здалися й продовжили йти аж поки не зрозуміли, що дуже замерзли й опинилися у водяній пастці. Після того вирішили залізти на дерево й просиділи там майже цілу ніч. Вже коли зрозуміли, що самостійно звідти не виберуться, подзвонили на номер екстреної допомоги.

"Їх з’єднали з ДСНС, а ті вже своєю чергою поінформували прикордонників. Дістатися до них виявилося ще тим завданням, бо рятувальники з труднощами рухалися на місце навіть на надувному човні. Постраждалим дали сухий одяг, доставили їх у лікарню, там надали медичну допомогу. Наскільки мені відомо, з цими чоловіками та їхнім здоров'ям усе нормально. Їх, звичайно, було притягнуто до відповідальності", - пояснює Олена.

Фото: ГУ "ДСНС" у Закарпатській області

Ще один трагічний випадок стався на території відділення прикордонної служби "Княгиня", яке розташоване в горах. Тут прикордонний наряд, який патрулював місцевість, знайшов знесиленого чоловіка, який уже не міг рухатись і просто лежав на землі. 

Виявилося, що "мандрівник" ішов через кордон самостійно і намагався дістатися Чехії "в пошуках кращого життя". Він також самостійно проклав маршрут за онлайн-картами, але збився зі шляху. Коли долав скелі, то не зміг втриматись, впав і котився 400 метрів. 

"На цей момент у нього закінчилась вода і їжа, бо він не розраховував, що це все буде так складно і так довго. Коли впав, то побився і ще й загубив телефон. За словами чоловіка, він був надто знесилений, хотів пити і навіть не міг подзвонити комусь, щоб попросити допомоги. Знайшов якесь джерело, напився звідти, але йому стало ще гірше, бо вода була погана. Уже на третій день через брак енергії йому вдалося подолати лише 500 метрів".

Туристові дуже пощастило, бо його вчасно зустрів наряд прикордонників. Зазвичай, коли інспектори приступають на зміну, перебувають на чергуванні 8 годин, а тому мають їжу та воду. Тому чоловіка відразу нагодували та напоїли.

Після того, як швидка забрала його в лікарню, в чоловіка виявили обмороження ніг.

Заховатися від війни у вбиральні потяга

За словами Олени Трачук, аби знайти правопорушників, прикордонникам допомагають службові собаки, часто застосовують БПЛА, а ввечері тепловізори. Також підіймають гвинтокрили.

Перетнути державний рубіж чоловіки намагаються не лише пішими способами. Так, наприклад, влітку 2022-го втікача виявили за дверима туалету потяга. Як встановили пізніше, правопорушник пробрався у вагон, доки поїзд перебував у місці відстою залізничної станції.

Пасажир планував виїхати за межі України поза контролем і таким чином уникнути мобілізації.

"Вдівці" й "багатодітні батьки" з підробленими документами

Ще одним способом, на який роблять ставку відчайдухи, стає підроблення документів. 

Так на початку вторгнення прикордонники затримали киянина з двома дітьми в пункті пропуску "Малий Березний". Коли його документи перевіряли, чоловік розповів, нібито самостійно виховує двох синів у зв’язку зі смертю дружини.

Чоловік навіть подав свідоцтво про смерть, однак інспекторка засумнівалася у правдивості документа - бланк свідоцтва та печатка не відповідали встановленому взірцеві. Згодом те, що документи підроблені, таки підтвердили, а "вдівцеві" відмовили в перетині кордону.

Фото: Західне регіональне управління Держприкордонслужби України-Західний кордон

Олена пригадує ще одну історію. Каже, що не так давно один чоловік, надав документи, нібито він багатодітний батько, має трьох дітей, і використав це як підставу, аби виїхати за межі України.

"Ці документи інспектори почали вивчати. Виявилося, що його діти є громадянами Таджикистану. Сам чоловік теж був такої ж зовнішності, пояснив, що коли жив на території Таджикистану, одружився з українкою, набув наше громадянство і залишився мешкати тут. Коли ми запитали, де живуть діти, він пояснив, що діти також у Таджикистані, вони не відмовлялися від громадянства. Однак там вони мешкають з іншими двома його дружинами - у них це дозволено законодавством".

Інспектори встановили, що документи були підроблені. Коли папери перевіряли спеціальною технікою, виявили, що там був текст, виправлений хімічним шляхом, а поверх нанесений новий текст. Тобто самі бланки були оригінальні, але на них нанесені інші дані.

Наскільки інформація про дітей і дружин правдива, ще з’ясовують. Однак проти чоловіка порушили кримінальну справу і за кордон він не виїхав (стаття 358. Підроблення документів, печаток, штампів та бланків, збут чи використання підроблених документів, печаток, штампів).