Міжнародний фестиваль документального кіно в Чехії відкриє фільм української режисерки

25 жовтня Міжнародний фестиваль документального кіно в Їглаві відкриє фільм української режисерки Оксани Мойсенюк "8 день війни"

Стрічка візьме участь у конкурсній програмі Czech Joy. Її закритий показ вперше відбувся влітку на 56-му Міжнародному кінофестивалі у Карлових Варах, передає "Еспресо.Захід".

"Від першого дня війни я повністю забула про роботу режисера та журналіста і поринула у допомогу ВСУ та біженцям, які почали приїжджати до Чеської Республіки, – розповідає Оксана Мойсенюк. – Шукала бронежелети по всій Європі, організовувала гуманітарні збірки, відправляла за біженцями на кордон машини, допомагала їм з поселенням та оформленням документів. І думка, що я перебуваю всередині документального фільму, промайнула у мене тільки на шостий день. Зйомки почалися на восьмий – 3 березня – і тривали від шостої ранку до півночі. Я прагнула зафіксувати, що може відбуватися впродовж одного дня в українській діаспорі у напрямку допомоги своїй Батьківщині. Лише один день звичайних людей: менеджерки, підприємця, водія автобусу, будівельників та прибиральниць, які не можуть не робити своєї основної праці, але їхнє життя поглинають зовсім інші турботи. Маємо також сюжетну лінію з українськими біженками, які їдуть до Праги через Будапешт. На початку сюжетних ліній було 20, до фільму увійшло 5. Те, що знімалося впродовж 18 годин, монтувалося три місяці. Причому монтаж міг тривати і 16 годин поспіль. На великий екран ЧР "8 день війни" вийде у другій половині листопаду. В Україні прем´єра планується до річниці вторгнення".

Зараз Оксана Мойсенюк займається зйомками великої інформаційної кампанії Міністерства праці та соціальних питань ЧР, спрямованої на підтримку українських переселенців. Її метою є переконати біженців, що в них є такі самі трудові права, як і в місцевого населення. Що не треба боятися шукати легальну роботу, і варто оминати пропозиції посередників.

"На жаль, випадки трудової та сексуальної експлуатації українок, які через війну опинилися в Європі, реальність, – з сумом говорить Оксана Мойсенюк. – Нерідко наші жінки зустрічаються і з непристойними пропозиціями й у побуті".

Що робити у таких випадках, куди звернутися? Про це ще один відеопроєкт, який режисерка знімає на замовлення Міжнародної організації з міграції від ООН.

Олена Лань

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.