Місто самогубців. У Львові вийшла книга про суїциди в цісарські часи

Вийшла друком праця про те, про що донині не писали, або писали дуже мало – львівські суїциди XIX-XX століть – книга "Право на смерть. Самогубства у Львові часів цісарства" авторства Дениса Мандзюка. 

У коментарі для "Еспресо.Захід" автор розповів, що книжка не лише про самогубства, а й про життя людей і те, чому вони вирішили вкоротити собі віку.

"Раніше про це ніхто не писав, як виявилось. А самогубств було в той час багато. Мені  цікаво досліджувати те, що не було зроблено раніше. Це не стільки історії про смерть, а більше історії про життя. Також у книзі зображене місто і країна в ту епоху – через призму самогубств. Адже в піковий рік у Львові було 96 самогубств – це приблизно вп'ятеро більше, ніж стається зараз. Такий собі путівник по Львову у XIX-XX століттях". 

Ідея написати книжку виникла ще в 2016 році. Сам збір матеріалу зайняв десь два роки, а робота над книжкою – хобі у вільний час. Автор каже, що, можливо, видасть і наступну книжку – продовження чи доповнення.

"Зараз дуже багато всього є у відкритому доступі, в інтернет і можна все знайти, не виходячи з дому. Якось випадково знайшов історію про самогубство німецького консула у Львові. Це було 1912 року. Він застрелив свою коханку, а потім застрелився сам. Про цю подію багато тоді писали й описували подробиці. Дуже багато людей прийшло на його похорон – політики, керівництво, якби зараз сказали, області. А от на її  похорон не прийшов майже ніхто. Консул заповів, щоб їх поховали в одній могилі, але родичі не захотіли. Я подумав: яка цікава історія, мабуть про неї багато знають! Почав гуглити прізвище консула, а про це фактично нічого не відомо, лише записи, що це був консул.


Фото: knygovij.com.

Потім знайшов історю, яка сталась у 1885 році. Чоловіка звали Євген Жукович. Застрелився він на Личаківському цвинтарі. Родом – з-під Варшави. Був скандал, його засудила російська влада, Жукович згодом утік в Женеву, потім приїхав у Львів і застрелився. Виходить так, що він приїхав застрелитись у Львові. Про цю історію теж нічого не було відомо в пошуковиках".

Найбільше інформації Денис Мандзюк знаходив у тогочасній пресі. Як пояснює автор, тодішні газеті були, як зараз новинні портали. Вони виходили щодня, деякі двічі на день, і повідомляли фактично про все, що відбувалось у Львові. Тема самогубств людей цікавила, а тому писали про деталі трагічних подій – як тих, що стосувалися пересічних людей, так і про відомих особистостей. Події гучних історій описували на цілих шпальтах.

"Одна з моїх улюблених, яку я розповідаю і показую на екскурсії, – як п'яний солдат чіплявся до дівчини і його хотіли заарештувати. Він так злякався, що заліз у шопу, де зберігали гармати, зарядив гармату, підпалив її і сів навпроти. Його рознесло гарматою по всьому району. Це – найгучніше самогубство в історії Львова.

Ще один чоловік повісився, а мотузку притиснув мішком з мандаринами в магазині. Усі тоді писали, що дуже солодка смерть", – розповідає Мандзюк. 


Фото: knygovij.com.

Каже, що мав з видавцем розмову стосовно примітки 18+, чи 16+, чи вказати, що вразливим і вагітним читати не варто. Втім її так і не поставили, хоча, за словами автора, місцями книга доволі жорстока, бо обійтися без кривавих деталей було неможливо. 

Ілюстрації в книжці – зі старих газет, їх перемалювала сучасна художниця. А місця самогубств у Львові, описані в книзі, читачі можуть побачити на власні очі на екскурсіях, які проводить автор. Починаються такі екскурсії на Високому замку, біля гроту з двома левами. Його називають ще "гротом самогубців", бо туди чомусь часто йшли стрілятися. 

Мандзюк додає, що людям на екскурсіях цікаво знати про Львів те, чого вони раніше ніколи не чули. Тобто не лише про архітектора будинку, а й те, що саме в ньому відбулося. А є такі будівлі, де самогубств було дуже багато, наприклад готелі.

"На вулиці Краківській є історія про те, що чоловік закохався в артистку мандрівного цирку і так її любив, що винайняв помешкання навпроти її вікон через вулицю, махав їй по вечорах руками. А коли вже цирк збирався їхати, він став у своєму вікні перед її вікном, щоб вона бачила, і застрелився".

Книжку видавництва "Книговій" – "Право на смерть. Самогубства у Львові часів цісарства", яка має 268 сторінок і три десятки графічних ілюстрацій і портретів можна замовити на сайті видавництва. 

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.