Мистецтво плетіння: як виготовляють солом'яні капелюхи

1 серпня відзначають Міжнародний день майстра соломоплетіння. Олексій Пшеничнюк є одним із тих, хто займається цією справою. Він живе у селі Озерянка Житомирської області, і веде свій власний гурток плетива.

"Цим видом мистецтва почав займатися самотужки. Усе почалося з того, що я хотів дідуха на Різдво. І це дало поштовх для розвитку у цій сфері. Я читав більше літератури про плетіння та почав слідкувати у соцмережах за українськими та іноземними майстрами. Таким чином, я набирався досвіду та вдосконалював свої навички", – говорить майстер.

Про роботу із солом'яними матеріалами розповів Олексій Пшеничнюк у інтерв'ю "Еспресо.Захід".

Як відбувається процес соломоплетіння?

Беру для плетіння тільки свою солому, тому розпочинається усе з того, що потрібно обробити землю для посіву, тобто виорати, далі посіяти зерно і зібрати урожай влітку. Я збираю колоски для плетіння трішки раніше за термін дозрівання. Тоді матеріал молочної стиглості, а солома має кращий вигляд. Водночас і колос гарно зберігається для інших композицій. 

Чому вирішили самотужки вирощувати матеріали для плетіння?

Вирощую сам, бо це найзручніше. Не потрібно шукати і купувати у когось. Я засіюю 10 соток поля, переважно житом і пшеницею, адже їхні соломини найбільш придатні для плетіння. Зовсім мало сію ячменю та вівса, тільки для красивого колосу.

Як обробляєте солому перед початком роботи?

Ми жнемо пшеницю та жито серпом, щоб вона була рівненька. Далі в'яжемо у невеликі снопи, підсушуємо на сонці або\та на горищі. Після цього починаю її сортувати: одну солому я залишаю з колосом для дідухів та букетів, іншу – для капелюхів та іграшок. Саме вона, після сортування, має пройти ще декілька етапів обробки. Треба відрізати колос, почистити стебло, адже воно має вузлики, які потрібно вирізати, зірвати зайві листки. Сортуємо на різні вироби плетіння: капелюхи та іграшки. Важливо, аби солома для плетіння капелюха була однаковою, не довжиною, а саме діаметром. 

Перед плетінням солому обов'язкового потрібно замочити у холодній воді до 2 годин, або запарити окропом на 15 хвилин. Тоді солома м'яка і еластична.

Які є техніки плетіння солом'яних капелюхів?

Насправді, є багато видів технік. Найпопулярнішою серед усіх є "зубчатка" (це техніка плоских стрічкових кіс), і її я використовую найчастіше. Зазвичай, на середній капелюх потрібно 20-25 метрів стрічки. Її згодом потрібно зшити голкою по спіралі. Є майстри, які роблять це швейною машинкою.

Скільки часу витрачаєте на плетіння одного капелюха?

Сам процес доволі тривалий, тому по різному буває. Можна витратити і 2 дні, і 3 дні.

Яка вартість одного капелюха?

В одних майстрів це може коштувати 500-700 гривень, у інших – понад 1000 гривень.  

А що ще, крім капелюхів, ви створюєте з соломи? 

Роблю декоративні букети до свят Маковія та Спаса. Вони особливо зараз користується популярністю. Роблю ще солом'яні іграшки, особливо на Різдвяні свята. Серед моїх найулюбленіших виробів з соломи – дідух.   


Фото надав Олексій Пшеничнюк

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку