"Ми можемо повернутися в 90-ті, часи "кучмізму" або Януковича", - Роман Ратушний

З приходом до влади Володимира Зеленського в Україну повернулися моторошні поняття політичних репресій і політичних в’язнів. За два роки у тюрмах і під домашніми арештами опинилися учасники російсько-української війни, добровольці, волонтери й активні українці. Яке ж воно сучасне українське правосуддя?

Журналістка "Еспресо.Захід" поспілкувалася із обвинуваченим у хуліганських діях під Офісом президента Романом Ратушним.

Романе, що скажете про українське правосуддя?

Правосуддя в Україні наразі немає. Є поодинокі випадки справедливих рішень суддів, але як явище, як система воно відсутнє. Натомість в Україні є Андрій Смірнов, Олег Татаров, Андрій Портнов та інші "рішали" та куратори судової системи, які діють в інтересах судової системи, МВС або просто певних приватних замовників для підробітку.

З чим Ви пов’язуєте свою підозру? Відсутня свобода слова чи є інші причини?

Конкретно свою підозру я пов’язую з тим, що Андрій Смірнов вирішив під приводом загальної акції 20 березня вирішити свої бізнесові питання. Тож заради свого колишнього шефа Геннадія Корбана організував мені "підозру". Я не дав і не даю йому забудувати парк Протасів Яр в центрі Києва. Тож Андрій Смірнов просто скористався катком репресій, який стосується безпосередньо свободи слова і права на мирні протести.

А як думаєте, загалом нині люди мають право на протест?

Так, люди мають право виходити на протести, але надалі вони за це отримуватимуть домашні арешти або СІЗО. Звичайно, право на протести  прописане у Конституції. Питання в тому, яким чином воно реалізується, і як держава виконує свої зобов’язання перед громадянами. Ось тут питання, я думаю, достатньо воно добре розкривається в судах над активістами, яких затримали за те, що вони брали участь у мирній акції 20 березня.

А як думаєте, для чого влада садить за грати активістів, волонтерів, добровольців?

Так зручніше. Думаю, вони надихнулися білоруським та російським досвідом і вирішили, що це працює. Як я бачу цю технологію? Сидить умовний Татаров або Аваков, і думає: якщо не так робити, як це Віктор Янукович робив, до прикладу, якщо ми не посадимо в СІЗО, а під домашній арешт, то вийде Білорусь. Я думаю, вони це роблять, щоб посилити позиції, на яких базується бандитська республіка в Україні замість адекватної правової держави. Після Майдану ця бандитська республіка з кожним роком все більше і більше починає сипатися. На свій захист влада починає розповідати російські наративи про "соросят", зовнішнє управління, намагаючись захиститися від адекватних реформ. А, з іншого боку, влада починає розповідати про бродячих радикалів, прагнучи убезпечити себе від власних громадян, які виходять на вулицю і вимагають змін. І ми невдовзі побачимо спроби вже формально і остаточно змінити суспільний лад на бандитську республіку, яка не надається "згубному впливу" Заходу. Влада намагається зберегти те, що у неї було до 2014 року.

І чимало людей часів Януковича нині повернулися...

Від командира роти "Беркута"… До прикладу, Руслан Марчук з полку особливого призначення, котрий нині продовжує працювати. І Олег Татаров та інші топ-функціонери режиму Віктора Януковича. Тут варто розуміти, що сам Зеленський як громадянин (якщо його можна так назвати)  формувався при Кучмі. На моє глибоке переконання, він вважає, що це єдина ефективна модель управління державою. Єдине, що його політика переваги не реформ, а регіональних феодалів, на яких тримається його влада, - згубна і приведе його в Ростов.

Але, ж іншого боку, на Медведчука накладають санкції та закривають проросійські телеканали...

На моє глибоке переконання, - можливо, я не достатньо вірю в нашого великого президента, - але санкції з Віктора Медведчука знімуть, щойно вони домовляться про перерозподіл певних зон впливу. Все міксується: ніби однією рукою утискають проросійські сили, а, з іншого боку, патріоти, активні громадяни, найбільш помітні активісти йдуть під домашні арешти та в СІЗО. Значно більше страждає патріотичне середовище і середовище активних громадян від дій влади, ніж проросійські "чорти". Медведчука та інших б’ють виключно для того, щоб, хоча б публічно, дотримуватися балансу. Але, за фактом, балансом навіть і не пахне.

А патріотичне середовище зараз злагоджене?

Я особисто підтримую усіх, ходжу на суди. Не треба закликати усіх патріотів єднатися, тому що ніхто не об’єднається так, як це хочуть бачити. Але в критичний момент, коли буде нагальна потреба, як це було сім років тому, це об’єднання відбудеться в будь-якому разі. Влада, зокрема Аваков, презентували суспільству механізм, за яким може бути засуджений будь-хто. Достатньо йому створити негативний образ в ЗМІ. З Антоненком та іншими вийшло це зробити шляхом пресконференції, в якій взяв участь особисто президент, генпрокурор і міністр внутрішніх справ. Їх публічно назвали вбивцями. Зараз на активістах, яких позакривали на домашні арешти за мирну акцію на Банковій — цей механізм впроваджується.  А далі, коли він запрацює, ми побачимо, як він охоплюватиме значно ширше коло людей, ніж нині.

А що може стати цією точкою кипіння?

Я думаю, що у якийсь момент влада сама організує таку точку. Якщо не сам президент, йому допоможуть Олег Татаров або Арсен Аваков. Я думаю, ця точка в будь-якому разі буде, якщо влада не зверне з шляху побудови тут Білорусі. Головне, потрібно розуміти, що не існує точки неповернення. Люди, котрі кажуть, що Зеленський не піде на другий термін, мають себе запитати: а що вони зробили для того, щоб він не йшов? Людям, котрі думають, що тут вже не буде поліцейського свавілля, потрібно розуміти, що точки неповернення не існує. Не буває такої ланки розвитку суспільства, нижче якої опуститися не можна. Ми можемо повернутися в часи 90-их, "кучмізму" чи до часів Віктора Януковича. Це зробити дуже просто. І влада робить все, щоб це сталося.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.