Менш як за тиждень на Львівщині виявили 350 працівників-нелегалів

З 1 липня в Україні почались масові перевірки бізнесу для виявлення неоформлених працівників.

Лише за перші кілька днів кампанії з боротьби з нелегальної зайнятістю у  Львівській області виявили 350 неоформлених працівників. Про це розповіла "Еспресо.Захід" начальниця управління з питань праці ГУ Держпраці у Львівській області Оксана Єзерська.

– Яким чином Держпраці формує списки підприємств, які потрапляють під перевірки?

До кампанії у межах своїх повноважень залучені також Податкова служба, Міграційна, Пенсійний фонд, Центр зайнятості, Національна поліція. Міграційна служба. На підставі інформації, яку нам надають органи ДПС,  Пенсійного фонду, проводимо аналіз і визначаємось, на які підприємства нам виходити з інспекційними візитами. Крім того, Податкова служба дає нам вибірки за результатами їхнього аналізу. Наприклад, на підприємстві торгівлі є багато одночасно працюючих касових апаратів і значно менше оформлених працівників. Або хтось має певну кількість ліцензій на алкоголь, а працівників менше. Виникає питання: навіщо платити кошти за ліцензію і торгову точку, якщо там ніхто не продає цей алкоголь? Зрозуміло, що хтось його продає, але офіційно не оформлений. Тобто є певні дані, проаналізувавши, які можна припустити, що на певному підприємстві можуть бути незадекларовані працівники. Туди й скеровуємо інспекторів. Звичайно, якщо підприємець не використовує нелегальних працівників, то йому нема чого боятись перевірки: в ході цієї кампанії перевіряють виключно наявність неоформлених трудових відносин.

– Яка відповідальність за використання нелегальних працівників?

– З лютого цього відповідальність трохи лібералізована. Суб'єкти малого підприємництва (першої-третьої групи) за перший факт допуску до роботи неоформлених працівників – отримують лише попередження та припис на усунення порушення. Але уже при повторному виявленні  неоформлених працівників впродовж двох років – штраф у розмірі 30 мінімальних заробітних плат за кожного працівника. Тобто 180 тисяч гривень. Але мета кампанії – не накладення штрафів, а легалізація працівників. До  слова, практично усі роботодавці, які отримували  попередження, своїх працівників легалізували. Щоправда, завтра розпочинаємо інспекційну перевірку однієї київської охоронної фірми, але вона здійснює діяльність і на території нашої області. Практично усі працівники, яких вона використовує як охоронців, не працевлаштовані офіційно. Ця фірма уже отримувала попередження, але  маємо дані, що там далі використовують незадекларованих працівників. Тепер їм уже загрожує штраф.

– У яких сферах найчастіше залучають неоформлених працівників?

– В Україні найчастіше – це сільське господарство. У Львівській області це насамперед лісомисливське, лісорубне господарство. Крім того, це торгівля, будівництво, транспорт, а за останні місяці маємо багато звернень і підтверджених фактів саме по охоронних фірмах.

– Чи є випадки, коли самі працівники скаржаться на роботодавця через те, що він їх не хоче офіційно працевлаштувати чи виплачує зарплату у конверті?

Таких звернень багато. Здебільшого вони підтверджуються. Але іноді працівники звертаються, коли трудові відносини уже не тривають, тоді довести, що саме ця особа працювала, досить важко. Що ж до того, що працівники офіційно отримують лише мінімальну зарплату, а решта – у конверті, то це довести важче, ніж виявити неоформлених працівників.  Іноді залучаємо і правоохоронні органи, які  у рамках кримінального повноваження мають більше повноважень для встановлення і підтвердження такого порушення.  Якщо ж вдається довести виплату неофіційної зарплати, то за це роботодавцю також загрожує  штраф  у розмірі 30 мінімальних зарплат.


Інфографіка Державної служби України з питань праці (для збільшення натисніть на зображення)

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.