Медики прогнозують 4 штами грипу цього епідсезону: хто в групі ризику та як захиститися

У сезоні 2023-2024, за пронозами ВООЗ, будуть циркулювати чотири штами грипу. Медики очікують надходження вакцин до аптек та закликають громадян робити щеплення

Про це повідомили у Львівському обласному центрі контролю та профілактики хвороб МОЗ України, передає "Еспресо.Захід".

Які штами грипу циркулюватимуть

Грип є високозаразним вірусним захворюванням, перебіг якого може спричинити тяжкі ускладнення та навіть призвестии до смерті. У цьому епідсезоні йдеться про циркулювання таких штамів вірусу грипу:

Саме вони увійдуть до складу чотиривалентних вакцин проти грипу, які будуть використовувати в цьому епідсезоні. До груп ризику, яким особливо рекомендована вакцинація, належать: люди віком 60 років і старше; діти від 6 місяців; вагітні жінки; люди з хронічними захворюваннями; люди з професійної групи ризику (лікарі, вчителі, військові, продавці тощо). 

Якими є симптоми грипу та як він передається

Прояви грипу схожі на ознаки інших гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ), але він набагато небезпечніший. Найперше, коли людина відчуває слабкість, нежить та має температуру, вона має зробити хоча б експрес-тест на грип А та коронавірус. Якщо вже людина захворіла на грип, то хоча б тиждень вона має полежати вдома. Взагалі громадян закликають при появі перших симптомів не займатися самолікуванням та звертатися до лікаря. 

Клінічні ознаки грипу:

Передається повітряно-крапельним, повітряно-пиловим шляхом, тобто від хворої людини до здорової вірусні частки переносяться під час розмов, кашлю, чхання, також внаслідок тісного контакту, коли люди перебувають на відстані до 2 м. 

Хвора на грип людина, навіть якщо захворювання у неї перебігає у легкій формі, – небезпечна для оточуючих упродовж всього періоду прояву симптомів, в середньому це 7 днів. 

Які ускладнення від грипу можливі та як запобігти зараженню

Здебільшого ускладненням у хворих на грип стає пневмонія, яка іноді може за 4-5 днів призвести до смерті хворого. Ще поширеними випадками є розвиток серцевої недостатності. 

Щоб уникнути інфікування грипом, медики рекомендують:

Відтак лікарі наголошують, що найкращим способом зменшити ризик захворіти та перенести його легко, без серйозних ускладнень, госпіталізації та смерті є щорічна вакцинація. А найкращим часом для щеплення є період напередодні сезону – у вересні. Зрештою, робити щеплення можна і впродовж всього сезону, насправді це не ослаблює організм, а посилює його здатність протистояти грипу.