Майже 100% бавовна: цікаві факти про українську національну валюту

 2 вересня виповнюється 26 років грошовій одиниці незалежної України – гривні

До дня народження української національної валюти "Еспресо.Захід" зібрав найцікавіші факти про гривню.

Перші гривні друкували у борг

З моменту проголошення Незалежності України Національний банк працював над створенням власної грошової одиниці. Перші гривні почали друкувати уже в 1992 році. Економісти згадують, що тоді розглядали можливість друкувати українську валюту в Австрії, де уже друкували банкноти для інших республік колишнього СРСР, однак австрійці відмовили, аби не псувати відносини з росією. Відтак перші гривні друкували у Канаді. До того ж Канада погодилась друкувати гривні у кредит, оскільки Україна не мала грошей навіть на друк грошей. Однак через гігантську інфляцію вводити гривню в обіг у 1993 не ризикнули, а продовжили використовувати тимчасову грошову одиницю – купонокарбованці.

А могли б отримувати зарплати у доларах...

Назва гривня походить від слова "гривна", яке за часів Київської Русі позначало нашийну прикрасу. Вже у VIII-ІХ століттях під час торговельних операцій і сплати данини гривна використовувалась як міра ваги і лічби. Пізніше, у XII-XIV століттях роль грошей виконували переважно срібні злитки, що називалися "гривнями". У грудні 1918 року гривню проголосили основною грошовою одиницею відновленої УНР. 

Однак на початку 90-х, коли лише вирішували як має називатись українська національна валюта, гривня була одним з основних, але не єдиних варіантів. Були прихильники залишити назву "карбованець", а дехто навіть наполягав на запровадженні українського долара.   

Міняли 100 тисяч купонів на одну гривню

На обмін купонів на гривні дали два тижні – з 2 по 16 вересня 1996 року. Міняли 1 до 100 000. Тобто за 100 тисяч купонів давали одну гривню. Тоді уже в обігу були купони номіналом один мільйон. Натомість найбільшою купюрою було 100 гривень.

1,76 гривні за долар - таким був валютний курс у 1996-му.

Банкноту номіналом 200 гривень ввели в обіг лише у 2001 році, 500 грн – у 2006, а 1000 грн – у 2019 роках. 

На кожного українця припадає 72 банкноти

На сьогодні в обігу перебуває вже четверте покоління гривні, що відрізняється удосконаленим дизайном та посиленим комплексом захисних елементів, зокрема оптично-змінних для зручного і простого візуального контролю громадянами

За даними НБУ, банкнотний папір, з якого виготовляють сучасні українські гроші, майже на 100% складається з бавовни. Папір, на якому друкують гривні, виготовляють на фабриці у Малині Житомирської області. 

Станом на 01 вересня 2022 року в готівковому обігу України перебуває готівки на загальну суму 688 млрд грн, зокрема банкнот – 682,7 млрд грн (2,9 млрд шт.) та монет – 5,3 млрд грн (14,1 млрд шт.). Отже, на одного жителя України припадає 72 банкноти та 166 платіжних розмінних та обігових монет.

 Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.