Львів'янин знайшов невідому працю відомого історика Івана Крип'якевича

Світлини цієї праці виявив ініціатор створення у Львові фотомузею Роман Метельський.

Львівський фотограф та колекціонер, ініціатор створення у Львові фотомузею Роман Метельський, скануючи  на прохання найближчої родини видатного українського історика, археографа, краєзнавця, організатора наукового життя та громадсько-освітнього діяча, учня Михайла Грушевського Івана Крип'якевича негативи плівок з його родинного архіву, схоже, виявив невідому раніше працю Крип'якевича, присвячену українській мові, інформує "Еспресо.Захід".

Як розповів Роман Метельський, відсканувати давні негативи родинних плівок його попросила невістка історика Леся Крип'якевич, оскільки зараз готують до друку книгу про його синів. 

"Праця такого плану завжди береже несподіванки, – говорить Роман Метельський, – адже отримуєш нагоду побачити світлини, яких ніколи ніхто не бачив.  Сьогодні нам це дивно, але свого часу люди часто друкували тільки кілька світлин з кожної плівки, решту залишаючи "на потім", яке ніколи не наставало. Яким же ж було моє здивування, коли між цих негативів я раптом виявив фото наукової праці  Івана Крип'якевича. Звичайно, рано говорити, що ця праця раніше ніде не друкувалася, але в загальнодоступному переліку текстів, що їх написав цей самобутній історик, її немає. Та й дядько "Гугл" на цю тему теж жодних підказок не дає. Отож, думаю, нас чекає ще багато несподіванок".

Варте уваги, що не так давно Роман Метельський здійснив сканування всього фотоархіву однієї з найяскравіших особистостей в художньому житті Львова періоду 1940-1980 років  Карла Звіринського (а це близько 7000 кадрів). І як зізнався "Еспресо.Захід", із цього фотоархіву  Карло Звіринський постає не лише як художник у своєму середовищі, яке складала також родина його вчителя – Романа та Маргіт Сельських (до слова, це, напевно, на нині найбільша збірка фото родини Сельських, зібраних в одних руках), а також як дуже цікавий фотомитець, який любить навколишній світ, бавитися зі світлом та тінню, із задоволенням фіксує на камеру цікаву природу, відгомін чого потім з'являвся в його художніх творах.

Як варте уваги і те, що саме Роман Метельський оцифрував усю негатеку  героя України Бориса Возницького – багатолітнього директора Львівської національної галереї мистецтв, який не боявся засновувати нові музеї та рятував для майбутніх поколінь замки й мистецькі шедеври.

Ярина Коваль

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал