Львів’яни долучилися до звернення на захист культурних інституцій

Під відкритим листом PEN Ukraine до Зеленського підписалися знакові львівські постаті.

"Відповіддю на російську гібридну агресію стала не лише відсіч збройних сил і добробатів, а й нова культурна політика. Перед лицем прямої загрози культурний та креативний сектор України зміг за останні роки консолідувати суспільство і за державного сприяння показати приклад інклюзивності, відкритості, модерності, діалогу поколінь, нових партнерств і оновленої взаємодії", – про це йдеться у відкритому листі на захист культурних інституцій президентові Володимиру Зеленському, передає Еспресо.Захід.

Серед підписантів листа, зокрема, такі знакові постаті зі Львова як проректор Українського католицького університету Мирослав Маринович, митрополит УГКЦ в США, президент Українського католицького університету Борис Ґудзяк, народна депутатка VIII скликання, заступниця Міністра культури, молоді та спорту (2019-2020) Ірина Подоляк, директорка КУ “Інститут стратегії культури”, м. Львів Юлія Хомчин, письменниця, головна редакторка Видавництва Старого Лева Мар’яна Савка тощо.

Зазначається, що цей лист є висловом стурбованості долею українських культурних інституцій, які постали або вийшли на новий рівень завдяки Революції Гідності. Серед них – Український культурний фонд, Український інститут, Український інститут книги, Державне агентство України з питань кіно, Мистецький Арсенал, Довженко-Центр.

Завдяки цим інституціям, кажуть підписанти, нас, як націю, сприймають і розуміють у світі. "Тому ми впевнені: те, що зараз відбувається з цими інституціями, вимагає негайної реакції очільників держави та солідарного захисту і контролю з боку всіх, кому не байдужа Україна, включно з міжнародною спільнотою", – йдеться у листі.

Культурні діячі також обурені згортанням підтримки та наступом на деякі з культурних інституцій у вигляді прямого й непрямого тиску, обмеження фінансування, повернення практики ручного управління і "телефонного права", залякування перевірками та перспективами рейдерського захоплення. "Ми обурені перетворенням конкурсів на заміщення посад керівників на імітацію прямих, чесних і відкритих виборів, де мав би перемогти найдостойніший, а "перемагає" попередньо узгоджений. Ми знаємо, що може трапитися далі, а це – нехтування європейськими цінностями, саботаж реформ, замикання України в "пострадянському" просторі", – йдеться у листі.

Відтак, підписанти вимагають негайно припинити тиск і нападки, повернути фінансову підтримку їхньої діяльності, а також забезпечити прозорі та чесні конкурси на посади нових керівників. "Такі інституції, побудовані за кілька років з нуля, слід захищати і берегти. Ми не дозволимо, щоб у середовищі культурної спільноти поширювалися апатія чи розчарування, зростав відтік культурних та інтелектуальних сил за межі України. Ми готові публічно відстоювати європейські цінності, як-от право на відкритість, демократичність, професійність і прозорість, які сповідуємо разом із новими пост-Майданними культурними інституціями", – сказано у зверненні.

Лист відкритий до підписання. З повним списком підписантів можна ознайомитися тут.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.