Львівські перевізники раді: за півтора року скасують пільгові посвідчення

Кабінет Міністрів України схвалив законопроєкт про заміну безоплатного проїзду (посвідчень) на грошові компенсації пільговим групам населення. 

Про це повідомили у пресслужбі уряду ще 9 червня. Тепер законопроєкт "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пільг з оплати проїзду та деяких інших пільг" розгляне Верховна Рада. 

"Прийняття законопроєкту дасть можливість органам місцевого самоврядування самостійно вирішувати питання надання пільг з оплати проїзду та сприятиме адресності їх надання", – йдеться в повідомленні. 

За умови внесення всіх змін у закони України, монетизація пільг має відбутися з 2023 року.

Цей крок змінить обличчя громадського транспорту в Україні

Львівські перевізники позитивно оцінюють такі зміни. Зокрема, голова Асоціації перевізників Львівщини Іван Велійка в коментарі "Еспресо.Захід" розповів, що вони вже п’ять років намагаються донести до чиновників усіх рівнів – такі зміни потрібні й будуть корисними для всіх. 

"Це рішення цілком доречне. Воно зніме дуже багато проблем у питаннях обслуговування пасажирів, зменшить кількість конфліктних ситуацій. Кожна людина знатиме, що вона заходить в автобус і має оплатити за проїзд. Усі питання та претензії будуть до органів місцевої влади. Це дуже хороший крок, який має змінити обличчя громадського транспорту в Україні. Однозначно, що це покращення", – каже Велійка. 

Читайте також: Ціна росте, а якість – ні: від сьогодні львів’яни платять 10 грн за проїзд

У жодній країні ЄС немає стільки типів посвідчень

Такої ж думки дотримується транспортний експерт і голова ГО "За якісний транспорт" Святослав Товстига. 

"Монетизація пільг – це оптимальне рішення, яке є корисним і на часі. У жодній країні ЄС немає стільки типів посвідчень, як у нас. Органи місцевого самоврядування визначатимуть суму, яку буде видано кожному пільговику. Відповідно, людина зможе сама визначати, чи витрачати ці кошти саме на проїзд по дешевші продукти, чи на покупку дорожчих, але під домом. До того ж, якщо не монетизувати пільги, то вартість обслуговування е-квитка стає значно дорожчою. Це одна з перепон для якісної роботи е-квитка", – розповів у коментарі "Еспресо.Захід" Святослав Товстига.

Може виникнути питання, чому таку практику планують запровадити у 2023 році, а не у 2022? Як пояснює Товстига, не всі територіальні громади спроможні зараз перейти на монетизацію пільг.

"Через ковідний період зараз бюджетні наповнення є малими. Зараз місцеві громади не мають коштів, щоб у повному обсязі монетизувати пільговий проїзд", – додає експерт. 

Наближаємося до світової практики

Також Товстига відзначив, що монетизація пільг – це поширена світова практика. Часто  пільговики отримують певну знижку за проїзд. 

"Виплата соціальної допомоги через пластикові платіжні картки є глобальною  тенденцією. З використанням банківських платіжних карток для надання соціальної допомоги держава може бути певною в тому, що допомогу доставлено людині правильно", – каже Товстига.

Надання транспортних пільг у країнах ЄС

У Польщі працює система компенсації. Відшкодування відбувається з державного та місцевих бюджетів через міністерство інфраструктури та розвитку. Пільги мають: люди з інвалідністю, пенсіонери, діти, військові, викладачі, студенти. Пільгу також можна отримати за умови доходу менш ніж 125 дол. на місяць. Розмір пільг залежить від центральної та місцевої влади. Знижки на міський автобус залежать від мерій.

У Литві також працює система компенсації за пільговий проїзд. Пільги мають аж 15 категорій (люди з інвалідністю, учасники війни та члени їхніх сімей, пенсіонери, діти тощо). Однак скасовано пільги за професійною ознакою. Безкоштовний проїзд соціальним категоріям замінено на проїзд зі знижкою – 80%, 50% залежно від категорії отримувача. Пільги в міському транспорті фінансують місцеві органи влади. Державний бюджет фінансує пільги на міжміські перевезення. 

У Болгарії працює система компенсації за договором. Відшкодування здійснюють на основі договору між державою в особі мінтрансу та перевізником (на 5 років), щомісяця в повному обсязі. Пільги мають: люди з інвалідністю, ветерани війни, пенсіонери, діти від 7 до 10 років, студенти до 26 років.

В Австрії тариф встановлює асоціація підприємств, а міська рада затверджує. Для прикладу, тариф у Відні покриває 50% собівартості, за містом – 100%. Також є дотування – семестрові квитки для студентів.  Компенсація пенсіонерам – 50% знижки. Також існує компенсація перевезень школярів та учнів технікумів.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.