Львівська мерія без згоди мешканців дозволила вирізати двері у історичному будинку

У будинку "Під орлами" на вулиці Коновальця, який понад сто років тому спроектував архітектор Каспер Драневич, хочуть облаштувати магазин.

На першому поверсі у стіні планують вирізати отвір для дверей, якого за проєктом там ніколи не було.

Відновлення того, чого ніколи не було?

Зробити це хоче новий мешканець будинку Браун Дімітрі, який придбав помешкання приблизно рік тому. Сусіди кажуть, що чоловіка раніше ніколи не бачили і нічого про нього не знають. А рішенню міськради обурюються. Пан Ярослав, який мешкає у будинку на Коновальця, 7, розповів Еспресо.Захід, що не розуміє, на підставі чого міська рада Львова видає такі дозволи.

"У документах, які подаються в міську раду, йдеться, власне, про відновлення входу. Я здивований, що ці речі ніяк не перевіряються і подаються на комісію без будь-якої перевірки даних. Тобто новий власник квартири просто сказав, що буде відновлювати вхід, а міська рада погодила".

Виконавчий комітет ЛМР на засіданні 21 травня і справді розглянув звернення громадянина Браун Дімітрі від 21.04.2021 (зареєстроване у Львівській міській раді 23.04.2021 за № З-Б-34455/АП-2401) і ухвалив рішення, де йдеться про пристосування квартири №1 під магазин і саме "відновлення дверного прорізу" на місці віконного отвору на вул. Є. Коновальця, 7.

"Будинок для життя" залишиться в минулому

Будинок на Коновальця, 7 має своє ОСББ, а тому всі питання, які стосуються прибудинкової території і фасаду повинні вирішувати самі мешканці. 

"Є два аспекти. Перше - це те, що будинок має своє ОСББ і, відповідно, всі питання фасаду і всі питання, які стосуються прибудинкової території, ми вирішуємо самі, не покладаючись на ЖЕК. Тут є група свідомих громадян і ми ці речі контролюємо. 

Я не розумію, на яких підставах місто взагалі тут може давати рішення про те, щоб пробивати фасад, коли, грубо кажучи, міська влада цим не займається і з балансу ЖЕКу  нас зняли. Це мені незрозуміло з юридичної точки зору. Друге - незаконним є те, що в проєкті будинку (а ми маємо проєкт і знаємо історію цього будинку) ніколи не було додаткових входів чи якихось торгових приміщень", - зазначає пан Ярослав. 

Мешканці будинку наголошують - споруда спроєктована так, аби там було комфортно жити і відпочивати. Адже архітектор Драневич позиціонував свої творіння як "будинки для життя".

"Такою була його концепція. Він вчився у Відні в кінці 19 століття - класичний представник сецесії. За проєкту ці будинки так збудовані, щоби люди прийшли і ні про що не турбувалися. Тут, за проєктом, були помешкання де налічувалсь 5 кімнат і кухня з трьома входами. Можна сказати елітний будинок того часу".

Що кажуть в ОСББ

Голова правління ОСББ "Під Орлами" Галина Шушкевич мешкає в цьому будинку вже 60 років і каже, що тут не було ніколи ані вікна, ані тим більше дверей. У будинку є 15 квартир і жоден з мешканців не пам'ятає, щоб було по-іншому.

А дізнались про магазин на першому поверсі випадково, коли слухали засідання виконавчого комітету. 

"Для нас всіх це було абсолютною несподіванкою. З міської ради до нас ніхто не звертався. Мешканець, який просив ухвалити таке рішення, до нас також не звертався і не попереджав нікого. Увесь колектив був дуже здивований, бо всі живуть тут багато років. Ми - дуже дружні, а тому ця ситуація дивує".

У ОСББ кажуть, що справу просто так не залишать, а вирішуватимуть у суді, бо не вірять у допомогу міської влади.

"Ми звертались і в письмовому порядку (письмово і по пошті), телефонували на гарячу лінію міста, однак жодних відповідей не отримали. Від понеділка - жодної інформації. Сказали, що спеціаліст передзвонить, але сьогодні вже четвер, а ще досі немає жодної звістки по нашому будинку."

Мешканці будинку стали співзасновниками ОСББ ще в 2004 році – розповідає його голова пані Галина.

"Згідно з актом прийому-передачі, будинок нам на баланс передали у 2006 році. Після цього ми несемо повну відповідальність за цілісність та збереження майнового комплексу. Не розумію, навіщо створювати ОСББ, якщо місто вирішує замість нас ці питання. В нас всі категорично проти, адже нема жодних звернень до мешканців співвласників не було".

Вона додає – всі ремонтні роботи та роботи з благоустрою роблять виключно власними силами. 

"На нашому будинку є чотири орли. Одного орла ми реставрували, коли ремонтували дах. Під час війни орел впав, чи його збили, а в кінці 90-х початок 2000-х відреставрували  власним коштом".

Пильнувати, аби не втратити

Мешканці будинку побоюються, що якогось ранку прокинуться і виявлять діру в стіні будинку.

"Головне, щоби так не було, що ми прокинулись, а вночі розібрали кусок стіни. Готую сусідів, що навіть треба буде трохи підчерговувати там.

Сам фасад не є в особливо доброму стані. Є проблеми з руйнуванням частини фасаду під дахом. Пробивання таких дверей, я гадаю, може обернутись великою аварійною ситуацією для всього будинку", - пояснює Ярослав. І додає, що за останні декілька днів написали звернення у всі архітектурні інстанції Львова, сподіваючись на дотримання букви закону.

Зараз, кажуть, головне - це запобігти швидким діям власника квартири. 

У Ратуші наразі мовчать

Офіційного коментаря від Львівської міської ради поки що отримати не вдалося, попри всі спроби зв’язатися із відповідальними особами через пресслужбу. Разом із тим Еспресо.Захід все-таки сподівається, що чиновники оприлюднять свою позицію щодо «Будинку під орлами».

Довідково

Будівлі на вулиці Коновальця під номерами 1, 3, 5, 7 збудовані близько 1910 року в стилі раціональної сецесії з використанням у декорі елементів готики, ренесансу та бароко. Будинок під 7-мим номером має назву "Під орлами". 2003 року відбулася реконструція фігури орлів на фасаді цього будинку за проєктом та керівництвом скульптора Любомира Кукіля.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.