Львів проговорить вплив травм на нащадків у межах "Втраченого дитинства"

Проєкт "Втрачене дитинство", який триває у Львові  упродовж серпня – жовтня, присвячений дитячому досвіду виживання в умовах репресій.

Як діти переймають світогляд і поведінку дорослих і яка вага у цьому розказаних історій - завтра, 7 жовтня, в онлайн-лекції "Психологічні наслідки трансгенераційної травми Голодомору…" у межах проєкту "Втрачене дитинство" розповість докторка психологічних наук, завідувачка кафедри клінічної психології УКУ, психотерапевтка та письменниця Вікторія Горбунова. Про це інформує "Еспресо.Захід".

Як пояснює Вікторія Горбунова, трансгенераційна травма передбачає передачу наслідків травмування від покоління людей, що її пережили, нащадкам у другому та наступних поколіннях. Зокрема, передаватися можуть травматичні емоційні реакції, наприклад, страх чи безпорадність, світоглядні переконання, наприклад, "нікому не можна вірити" чи "всюди небезпека" або навіть неадаптивні моделі поведінки. І Голодомор є однією з найбільших травм такого типу. 

Психотерапевтка зауважує, що основним механізмом того, як, зокрема, діти переймають світоглядні установки чи поведінкові моделі своїх батьків, є спостереження та наслідування. Діти чують висловлювання, які навіть не стосуються їх особисто, але стосуються певних подій, бачать, як батьки реагують на те, що відбувається навколо, як вони вчиняють та як пояснюють свої вчинки. І акцентує, що основним способом не передати травму далі є розповідання історій. Історії потрібні для того, щоб лишити минуле в минулому і не тягнути непрацюючі переконання чи стратегії дій в теперішнє. 

До речі, якщо говорити про Голодомор з дітьми – анонсують подію організатори, Територія терору, – то потрібно адаптовувати історії до віку. При цьому важливо, щоб вони залишалися правдивими та містили пояснення того, чому люди думали та вчиняли в певний спосіб. Зрештою, як наголошувати, що тоді, в минулому, цей спосіб був спричиненим обставинами, а зараз, у теперішньому, маємо інше життя, а відтак і будуємо його інакше.

Проєкт "Втрачене дитинство", який триває впродовж серпня-жовтня, передбачив вісім зум-лекцій дев'яти фахівців і присвячений дитячому досвідові  виживання в умовах репресій.  Він реалізується за підтримки Європейського Союзу за програмою House of Europe спільно з Paměť národa.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку