Львів приймає автомобільний пробіг "Шлях Незалежних"

Вперше в Україні проводять автомобільний пробіг "Шлях Незалежних" для привернення уваги до проблем нарко- та алкозалежних людей. 

Про мету акції "Еспресо.Захід" розповів адміністратор реабілітаційного служіння в Тернопільській церкві "Любов і зцілення", організатор автопробігу Олег Коган.

"Шлях Незалежних" проводить громадська організація "Спасіння". Реалізацію акції забезпечують дві команди автомобілістів, з Маріуполя та Тернополя. Учасниками пробігу є близько пів сотні громадян, більшість з яких пройшла реабілітацію від нарко- та алкозалежності на власному досвіді. 

Автопробіг стартував у Маріуполі 15 липня. Проїхавши 9 міст України, учасники прибули до Тернополя, де об’єдналися з місцевою командою. Після Тернополя "незалежних" приймає Львів. Уже сьогодні, 22 липня, о 13:00 біля Ратуші відбулася зустріч активістів з адміністрацією міста. 

У рамках акції учасники завітають до 21 міста України, де проведуть зустрічі з представниками місцевих християнських реабілітаційних центрів і вручать петиції очільникам регіонів. Ключовою подією "Шляху", за словами пана Когана, стане акція в Києві, що відбудеться біля офісу адміністрації президента України. Очікують, що участь у зустрічі візьмуть кілька тисяч громадян. 

Протягом усієї подорожі автомобілістів супроводжує поліція. Всі акції узгоджені з міськими адміністраціями, ситуативного перекриття руху, зокрема, у Львові, організатори не передбачають. Андрій Лабудій, координатор львівського автопробігу, в коментарі "Еспресо.Захід" зазначив, що після зустрічі на площі Ринок, колона рухатиметься в напрямку Галицького перехрестя, а далі – вулицями Чорновола та Липинського.  

Олег Коган виділяє три основні цілі проведення "Шляху Незалежних". Активісти закликають до більш рішучих дій з боку держави в боротьбі з наркозалежністю. Акцентують увагу на важливості запобігання появі залежності на ранніх стадіях. Для цього пропонують організовувати інформаційні кампанії для дітей у школах. 

"Ми хочемо, щоб влада почала реагувати. Так, у нас є нагальніші проблеми: війна, коронавірус тощо. Але ці проблеми дещо тьмяніють на фоні масштабів нарко- та алкогольної залежності, адже залежність забирає життя стабільно", – зазначає пан Коган. 

Активісти хочуть ініціювати прийняття закону, який впровадив би альтернативне покарання через зберігання та продаж наркотиків. Якщо громадянин, потрапивши у складну життєву ситуацію, на тлі наркозалежності вчинив не тяжкий злочин, можливо, кориснішою для нього буде реабілітація, а не термін у в’язниці. Організатор акції стверджує: "Люди не змінюються у місцях позбавлення волі, навпаки – частіше вони тільки поглиблюють свої залежності. Ми хочемо дати таким людям альтернативу".

Йдеться про ініціативу, щоб під час суду у правопорушника була можливість обрати – рік у в’язниці чи рік у реабілітаційному центрі. Якщо підсудний обере реабілітацію, то він матиме змогу її пройти. У разі дотримання всіх правил лікування в реабілітаційному центрі протягом необхідного для одужання періоду, покарання з позбавленням волі залежному мало б скасовуватись. Якщо ж громадянин покине місце реабілітації або не бажатиме дотримуватися правил лікування в ньому, то на нього все ж чекатиме реальне покарання у в’язниці. 

Ще однією проблемою, на яку організатори "Шляху" звертають увагу, є відсутність примусової реабілітації залежних. 

"Зараз в Україні сім’ям неможливо віддати залежного родича на реабілітацію примусово, лише за власним бажанням. Тому люди, що на постійній основі шкодять життю своїх рідних чи друзів/сусідів, продовжують жити із залежностями. Поліція не може протидіяти, наприклад, коли залежні продають речі з дому, щоб купити наркотики чи алкоголь. Тому що, по суті, ці люди мають право збувати власне майно, але на те, що це шкодить їхнім рідним, ніхто не звертає уваги, – зазначає Олег Коган. – Ми хочемо надати таким сім’ям можливість подати до суду з проханням примусової реабілітації наркозалежного родича. Віримо, що це торкнеться десятків тисяч людей".

Окрім цього, необхідно також визначити певний примусовий період, протягом якого залежні мали б перебувати в реабілітаційних центрах. Зараз, якщо залежна людина хоче проходити реабілітацію, то вона її проходить, але якщо їй заскладно, то відразу ж може покинути реабілітаційний центр. Пан Олег каже, що загалом це правильна практика, але в реальності залежним таки необхідний певний адаптаційний період. Адже в нарко- й алкозалежних затуманена свідомість, вони не розуміють що для них краще, тому певний проміжок часу їх необхідно тримати у центрах примусово, щоб дати їм час "прийти до тями". 

Третьою ціллю проведення акції організатор називає висвітлення роботи християнських реабілітаційних центрів. 

"Вони проводять колосальну роботу по всій Україні, змінюючи життя тисяч людей. Альтернативи кращої, ніж християнський реабілітаційний центр, наразі в Україні не існує", – стверджує Олег Коган.

До акції приєдналися і львівські християнські реабілітаційні центри, зокрема заклади реабілітації від церков "Віфезда" та "Нове покоління".

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.