Львів (НЕ)дружній до дітей?

Об’єднання Львівської міської дитячої клінічної лікарні з медичними установами для дорослих суперечить цілям Стратегії "Львів, дружній до дітей" та міжнародним нормам про права дітей.

На найближчу сесію Львівської міської ради 22 квітня 2021 року вкотре виноситься питання Про перейменування КНП "Клінічна лікарня швидкої медичної допомоги м. Львова". Ухвалою передбачено зміну назви на КНП Львівської міської ради "Клінічне територіальне медичне об’єднання імені Святого Пантелеймона". Проте, кого саме і на яких умовах планують об’єднувати, зараз не зазначають. Наступним кроком має стати включення до складу цього медичного об’єднання 8-ї міської клінічної лікарні, 5-ї міської клінічної лікарні та Комунальної міської дитячої клінічної лікарні на вул. П. Орлика. Таким чином з’явиться новий центр управління не лише найбільшими дорослими лікарнями міста, але й лікарнею, яка обслуговує виключно дітей.

Минулого року на розгляд депутатам також виносили схожий проект рішення - про створення Медичної ради при міських лікарнях. Цей заклад мав бути нібито для координації управління тими ж лікарнями (8-ю, 5-ю та міською Дитячою). Але, як і минулоріч, досі не зрозуміло мети таких реорганізацій, окрім посилань на неіснуючу стратегію розвитку медичної галузі. Якщо б причиною була оптимізація адміністративних витрат, згідно з медичною реформою, тоді б мерії було запросто забезпечити прозорість  об'єднання, надати економічні розрахунки, розробити статут та стратегію розвитку закладу, та пояснити збентеженому персоналу, депутатам і батькам, яку вигоду отримують мешканці та місто від таких рішень. На жаль, ні минулого року, ні цього - таких обгрунтованих відповідей ніхто дає.

На нашу думку, об'єднання дорослих та дитячої лікарні під одне адміністрування не лише поставить під сумнів пріоритетність у розвитку дитячої лікарні на Орлика, що було визначено чинними міськими стратегіями, а й порушує низку міжнародних принципів надання медичної допомоги дітям.

По-перше, об’єднання дитячої лікарні з дорослими становить серйозну загрозу порушення статті 4 Хартії з прав госпіталізованої дитини, якою передбачено право дитини на госпіталізацію разом з іншими дітьми, максимально уникаючи їх госпіталізації між дорослими.

По-друге, вказані зміни суперечитимуть міжнародному принципу "Діти – перш за все".

Статтею 3 Конвенції ООН про права дитини передбачено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

У складі об’єднання дитяча лікарня ризикує бути позбавленою пріоритетного становища щодо:

Якщо зараз дитяча лікарня на Орлика є самостійною установою, пріоритетною для міста, із окремим фінансуванням з НСЗУ та міського бюджету, то після об’єднання кошти стануть спільними. В такій ситуації буде надзвичайно складно зберегти першочерговість фінансування потреб саме дитячої лікарні. Навпаки, існує великий ризик того, що дитяча лікарня отримуватиме кошти "за залишковим принципом" після вирішення проблем дорослих лікарень. Зрештою розпорядження коштами в львівських комунальних підприємствах відбувається вкрай непрозоро та непідзвітно ні громадськості, ні депутатам.

Міська дитяча клінічна лікарня надає дітям унікальний перелік медичних послуг і  вже багато років володіє статусом "Лікарні, доброзичливої до дитини" та "Чистої лікарні, безпечної для пацієнта". В ній забезпечують високі стандарти інфекційного контролю. Тут навіть постіль з різних відділень перуть три окремі пральні. В реанімації новонароджених дітки із найменшою вагою отримують спеціальне харчування. Лікарі систематично набираються досвіду в провідних клініках світу.

Та найбільше нас хвилює збереження особливих дитиноорієнтованих та сімейноорієнтованих підходів до лікування дітей, збереження дружньої до дитини атмосфери для найбільш ефективного лікування та швидкого одужання.

Ще з 2016 року ми як депутатки Львівської міської ради ініціювали роботу над стратегуванням розвитку Львова з метою забезпечення в місті якнайкращих умов для життя та розвитку дітей. За результатами роботи з різними середовищами та співпраці з Міжнародним Фондом ЮНІСЕФ у 2018 році Львівською міською радою було прийнято Стратегію "Львів, дружній до дітей та молоді". І саме охорона здоров’я дитини повинна була стати ядром реалізації Стратегії (п.2.3.3.). До того  часу відсоток видатків міського бюджету на оздоровлення дитини був надзвичайно низьким у співвідношенні з іншими сферами та недостатнім для того, щоб якісно подбати про фізичний розвиток дітей.

Із прийняттям Стратегії вдалося значно збільшити фінансування з бюджету міста дитячої медицини і зокрема Львівської міської дитячої клінічної лікарні. Уже завершується капітальний ремонт сучасного ізоляційно-діагностичного відділення, закуплено новітнє обладнання, а найближчим часом планується впровадження надання нейроонкологічної допомоги та здійснення операцій з трансплантації печінки та нирок. Внаслідок отримання фінансування від НСЗУ лікарня здобула можливість не лише фінансувати усі свої видатки, але й вкладати кошти в розвиток.

Саме тому ми звертаємось до міського голови та депутатів Львівської міської ради з проханням не приймати рішень, які не мають під собою обґрунтованих причин, а саме - об'єднання трьох міських дорослих лікарень з дитячою, наслідком яких може стати зниження якості та доступності надання медичних послуг дітям міста. Натомість просимо продовжити реалізацію визначених пріоритетів з міської Стратегії “Львів, дружній до дітей та молоді” в частині забезпечення права на належну охорону здоров'я та лікування і зберегти автономію у розвитку КНП “Дитяча клінічна лікарня м. Львова“.

Юлія Гвоздовичініціаторка міської стратегії "Львів, дружній до дітей та молоді", ексдепутатка Львівської міської ради, голова ГО "Батьки в дії".

Уляна Пакініціаторка міської стратегії "Львів, дружній до дітей та молоді", депутатка Львівської міської ради, голова постійної комісії законності, депутатської діяльності, свободи слова та безпеки.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.