"Мрія" у віртуальній реальності та домівки, яких не стало: у Львові відкрили першу в Україні виставку панорамних фото війни

У Львові у Пороховій вежі упродовж місяця можна потрапити на першу в Україні виставку панорамних фото війни "Тут був мій дім", яка відкрилася у вівторок, 19 березня

На відкритті побувала журналістка "Еспресо.Захід".

Виставка розгорнулась на трьох поверхах Порохівки, умовно ділячись на три частини чи то три етапи: перший нагадує загальну хронологію вторгнення, другий розповідає про руйнування важливих складових життя, зокрема й української "Мрії", та третій, який говорить про втрачений дім.  

"Концепція виставки загалом про дім і особистість, як формується особистість. На другому поверсі в нас об'єкти, які формують особу, як вона зростає, це освітні заклади – садки, школи, ліцеї, університети, це культурні об'єкти – театри, будинки культури. І Мрія, – розповідає засновник та керівник проєкту 360war.in.ua Тарас Волянюк у коментарі "Еспресо.Захід". – А третій поверх у нас присвячений дому, житловим забудовам, житловим масивам, приватним будинкам, квартирам. Це те, що ми відчуваємо, що таке дім. Ми не хотіли робити виставку про проєкт, ми хотіли проєктом через виставку донести меседж про те, що в нас є дім, який ми повинні захищати і бути об'єднаними навколо дому".

Перший поверх зустрічає своїх відвідувачів мапою України, де кожен може залишити свою позначку. Розповісти, де зустрів 24 лютого 2022 року, чи мусив покинути домівку та куди пролягав його шлях, де вдалося спинитися, об'єднавши ці дві крапки на карті тоненькою ниточкою спільності. Намальована Україна враз зарясніла зеленими та червоними кружечками, огорнулась ниточками доль тих, хто їхав, залишався чи повертався.

Як розповідають організатори, коли вони постали перед вибором ключових дат до загальної хронології, то зрозуміли, наскільки їх насправді багато. І кожна тримає для українців тепер свої сенси й спогади.

Тим часом другий поверх зустрічає великими панорамами, які карбують у зіницях знищений шкільний автобус, зруйновані класи чи частини театру, трамваї, які колись возили містом своїх пасажирів, храми, куди люди приходили на недільну службу.

І "Мрія" – знищений величний літак АН-225, якому присвячена ціла частина виставкового простору. Власне усі світлини, на яких він зображений, є унікальними, адже наразі більше ніхто не має фотографій зруйнованої "Мрії" зсередини. Саме його фото можна роздивитися у VR-окулярах: віртуально опинитися поряд. Окрім нього так само віртуально можна опинитись поряд зі знищеними трамваями у харківському депо,чи на вулицях Гостомеля. 

"Це можливість подивитися трохи глибше", – наголошує Тарас Волянюк.

Третій поверх – це дім. У день відкриття він злегка оповитий штучним димом, який тримається у повітрі та створює відчуття, наче от-от тут лунала тривога, залишаючи по собі руйнівні відбитки. Цей простір має свій маршрут, промаркований стрілочками. Відвідувачі один по одному минають його, зупиняючись та уважно розглядаючи світлини на стінах. 

Кімната, коридор, укриття. Алюзія на домівки дихає словами людей у невеликих відео спогадів, темрявою укриття, до якого скеровує коридор. І кімнатою спогадів, де кожен може розповісти свою історію, пов'язану із домом, незалежно, довелося його полишити чи ось він, тут неподалік.

Усі ті світлини, яких у виставковому просторі можна побачити понад сто, а на сайті проєкту вже понад 1500, створені фотографом Дмитром Малишевим. До початку повномасштабного російського вторгнення Дмитро знімав Україну для сервісів Google Street View та "Virtual Ukraine", працюючи здебільшого навпаки із зображенням розквіту. Проте 24 лютого змінило його роботу, він зрозумів, що повинен фіксувати те, що приніс на нашу землю ворог. Команда працювала у Гостомелі, Ірпені, Бучі, Бородянці. Потім були Чернігівщина, Харківщина, Херсонщина, Миколаївщина, Донеччина. Фіксували наслідки ракетних обстрілів і в Умані та Львові.

"Що я хочу показати і сказати глядачу, який дивиться мої світлини? Я хочу сказати йому: пам'ятай, пам'ятай про те, що в Україні війна. Війна, якої не було в Європі із часів Другої світової, – підкреслює Дмитром Малишевим. – Кожен день в Україну влучають сотні дронів, крилатих ракет, балістичних ракет, бомби. Кожен день руйнуються будинки, руйнується цивільна інфраструктура, гинуть люди, гинуть наші захисники на фронті, гинуть цивільні. Пам'ятай усе це, і пам'ятай, якщо, слава Богу, ти у безпеці і ти можеш працювати, то, будь ласка, роби щось задля нашої перемоги".



Виставка триватиме до 17 квітня. Щоб її оглянути, потрібно буде зробити внесок від 200 гривень на подальший розвиток проєкту.