Конгрес місцевих влад створений в ОП на противагу Асоціації міст та Кличку, – експерт

У мера Києва та Офісу президента зараз дуже натягнуті стосунки, адже у ньому влада бачить основного конкурента на виборах.

"Сьогодні мене обрали головою Палати місцевих влад. Це новий орган, який має спростити і пришвидшити комунікацію між державою і громадами", - написав на своїй фейсбук-сторінці Андрій Садовий.

Міський голова Львова чітко повторює формулювання ролі цього органу, який декларує Офіс президент, хоча експерти наголошують на зовсім інших аспектах, заради яких було створено Конгрес.

Про це у коментарі "Еспресо.Захід" розповів політичний експерт, голова аналітичного центру "Free voice" Олексій Роговик.

"В Україні після реформи децентралізації вплив місцевих органів влади зріс у рази. В порівнянні з попередніми роками, мери отримали більше можливостей вести незалежну власну політику. Багато хто з них використав ці переваги для власного піару, а дехто навіть мав президентські амбіції. Та зрозуміло, що кожна влада намагаєтьсь збільшувати вплив на місцевих лідерів, щоби зменшити їхній рейтинг під час виборчих кампаній. І завжди для цього вибудовуються певні структури та конфігурації. Не є виключенням і Володимир Зеленський.

Так, ми знаємо про Асоціацію міст, яку очолює Віталій Кличко. То ж цей Конгрес, виглядає, найбільш вірогідно є конкурентом цій асоціації.

Адже усім відомо, що у мера Києва та Офісу президента зараз дуже натягнуті стосунки – у ньому влада бачить основного конкурента на виборах", - зазначив аналітик.

Зрозуміло, що ці кроки ОП робить у контексті другого президентського терміну Зеленського.

"В Офісі зараз роблять усе, задля збільшення свого політичного впливу, рейтингів, контролю кадрових призначень й збільшення впливу на фінанси та різні державні структури. Відтак, у цьому контексті і створюється ця структура, на противагу Асоціації та її лідеру

Окрім цього, створюється альтернатива щоби бути присутніми у порядку денному впливу на місцеві органи влади, нарощувати свій контроль за політикою в регіонах. Адже відомо, що в багатьох з них "слуги" не представлені взагалі, або представлені дуже слабко. Тому центральна влада зараз хотіли б більше впливати і тісніше співпрацювати з тими регіональними політиками, які готові на якісь політичні компроміси і співпрацю в певних питаннях. Окрім цього ми бачили останнім часом чимало конфліктів між місцевою та центральною владою, а їх президенту хотілося б уникнути", - додав Олексій Роговик.

Також він пояснив, чому цей союз може бути цікавим Андрію Садовому:

"Відомо, що місцева влада багато в чому залежить від центральної. І, не секрет, коли є добра комунікація між ними, то можна отримати певні переваги і привілеї. Адже зрозуміло, що саме в Києві приймається багато рішень і щодо інфраструктурних проектів, і щодо реалізації великих об’єктів. То ж завдяки такій тісній співпраці мер може лобіювати ті проекти, які впливатимуть на його рейтинг.

Теж не виключено, що у Садового у цьому випадку зіграли певні політичні амбіції, адже якщо людина очолює таку структуру, то це додає політичної ваги. І це певно буде ним використано у політичних цілях для збільшення його рейтингу".

Звісно, тепер лідер "Самопомочі" повинен віддалитися від свого політичного проекту, але до виборів ще далеко, а тут можна, завдяки вмілій політичні грі, здобути  більше позитиву, аніж негативу:

"Садовий відомий тим, що вміє підтримувати конструктивну співпрацю з опонентами і працювати з різними владами. Також він добре вміє такі проєкти трансформувати у вигоду для себе. Тобто зрозуміло, що у цій співпраці він бачить певні переваги, про які ми поки не здогадуємось, але про які обов’язково дізнаємось згодом. Нівелює негативи для нього і те, що у цьому проєкті присутні представники інших міст та інших політичних проектів".

Відтак Олексій Роговик наголосив на тому, що тепер у Конгресі почнеться велика гра, у якій центральна влада та місцеві еліти намагатимуться монетизувати в електральному плані переваги від створення цього проекту:

"Цікаво, що в цьому органі змішано президентську вертикаль (голови ОДА та райадміністрацій) і виборну (мери міст та голови ОТГ). І це не просто так, адже партія президента багато де програла місцеві вибори, отримала мізерне представництво у великій кількості обласних та міських рад. А вплив на них їм потрібний і таким чином вони хочуть його посилити.

З іншого боку, змішуючи до купи різні вертикалі місцевих влад, вони уникають небезпеки, що цей органі стане неконтрольованим і самостійним.

Влада проаналізувала свої слабкі місця у регіонах і ми бачимо, що лідерами цього органу обрано міських голів Львова та Дніпра, де вплив "слуг" є мінімальним. Такі майданчики вибудовуються, щоби нівелювати недоліки і невдачі на місцевих виборах і знайти партнерів у цих регіонах.

Тобто влада хоче поширити там свій вплив, а місцеві лідери – хочуть лобіювати свої інтереси через такий орган. Це може призвести до того, що Конгрес не буде надто успішним, адже занадто різні інтереси в учасників процесу. Влада захоче збільшити вплив, але мери не захочуть його зменшення. А от хто що зможе добитись від цього союзу, то побачимо згодом. Можливо влада буде збільшувати тиск на регіональних лідерів, а можливо вони зможуть об’єднати зусилля на створення спільної позиції на противагу центральної влади".

Зокрема політичний експерт відзначив і те, що є мала імовірність того, що Конгрес перетвориться у окремий політичний проєкт місцевих лідерів, на противагу УДАРу Кличка – скоріш за все він стане майданчиком для міряння політичним впливом, або просто порожньою бутафорією:

«Хто зна, чи з цієї ідеї вийде політичний проєкт, який братиме участь у виборах як партія регіональних лідерів – надто всі вони різні, різний виборець і надто високі амбіції у кожного з них. А от виступати противагою Асоціації міст та Кличку – цілком можливо. Хоча хто зна, чи мери захочуть бути іграшкою у руках інших.

Їх точно не заганяли туди батогом, скоріше пряником. Можливо нічого і не обіцяли – лише певний політичний ефект, хто який зможе здобути. А можливо і є дійсні політичні домовленості, які згодом випливуть на поверхню.

Та поки ніхто не втрачає від реалізації цього проекту: ні центральна влада, ні місцеві лідери. А от вже по заявах і конкретних кроках можна буде говорити про певні політичні бонуси чи втрати. Зеленський любить такі красиві кроки, які також добре сприймає виборець – хоча насправді за їх фасадом може взагалі нічого не стояти".

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.