Княже місто неподалік Львова: відкрився історико-культурний заповідник "Древній Звенигород"

Гостей запрошують віртуально зануритися у середовище княжого міста, а також пропонують безліч атракцій.

Відкриття відвідала журналістка "Еспресо.Захід".

За кілька кілометрів від Львова, у селі Звенигород відкрили місто княжої доби. Історико-культурний заповідник "Древній Звенигород" — не просто музей, а "жива" локація з віртуальним простором, об’ємними експонатами та майстер-класами.

У середньовіччі на місці було одне з найбільших міст Західної України – столиця Звенигородського князівства. Перша літописна згадка про нього датується 1086 роком, що робить його майже на 200 років старшим за Львів. На цьому місці збудували перші на цих теренах білокам’яні церкву та палац.

Ідея сучасно облаштувати музей виникла ще торік. Тоді звернулися до Українського культурного фонду, який підтримав проєкт. Так вдалося створити центральну частину княжого Звенигорода.

"Наш задум був такий, що це має бути не традиційний музей у заповіднику, а  місце, де буде експозиція самого княжого міста, - розповідає директорка історико-культурного заповідника "Древній Звенигород" Наталія Войцещук. - Я хочу, щоб музей жив. Музей для мене — живе місце, де є експозиція і люди, котрі приходитимуть на майстер-класи, воркшопи, зустрічі, лекції, розмови та заняття з дітьми. Я знаю чимало таких прикладів, адже часто бувала за кордоном. Я розумію, що інституція живе тоді, коли вона створює навколо себе середовище. От для мене — це є таким стратегічним напрямком створити навколо Звенигорода таке середовище, яке бажатиме приїжджати, відвідувати все, що ми тут пропонуватимемо і творитимемо самі".

В експозиції музею - експонати, які знайшли під час розкопок середньовічного Звенигорода. Частина з них - з фондів Львівського історичного музею та Археологічного музею Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України. Зокрема, тут можна побачити найдавніші знайдені археологами на території України гуслі, унікальну чашу-потир та мушлю, яку тогочасні паломники принесли з території нинішньої Іспанії.  Втім основна цікавинка музею - можливість побачити середньовічну княжу столицю у віртуальній реальності.

"Спеціалісти, користуючись інформацією, історичними фактами, відтворили її у 3D-зображенні, - каже відвідувач пан Богдан. - Це надзвичайно. Скориставшись ось такими окулярами,  ми можемо відтворити у своїй реальності атмосферу, яка панувала колись. Тут відтворені елементи інтер’єру, які колись були у древньому Звенигороді. Мені сподобалося, воно дуже швидко "телепортить".

Загалом у віртуальних окулярах відтворено вигляд дванадцяти локацій давнього міста. Чотири з них – інтер’єри церков та палаців, вісім – вулиці, площі та панорами давнього міста.

"Ми вирішили приїхати, щоб запозичити якісь новації для свого заповідника, - зазначає вчений секретар історико-державного культурного заповідника у місті Белз Ганна Макачка. - Маємо теж музей у Белзі — він теж був столицею давнього князівства. Тож ми хочемо запозичити щось. Враження від окулярів дуже цікаві. Це щось нове та незвичне для нас і для музеїв".

Окрім звичних для музеїв експонатів, на території міста відтворюють давні традиції. У день відкриття глядачам демонстрували обряд вінкоплетіння, який досі зберігся у регіоні.

"Уявіть собі: переддень весілля, в стишеному небі звучить пісня, як тужна весільна, обрядова, так і весела. І плетемо долю молодій, - розповідає керівниця ансамблю "Берегиня" Віра Кірничук. - Ми не лише на сцені виступаємо, а й плетемо у побуті. Залишився у нас ще такий звичай, і більшість дівчат, які йдуть заміж хочуть з Божим благословенням, за прадідівським звичаєм плести долю".

А плели вінок ще й справжній нареченій, котра у неділю виходить заміж. Люба Орач каже, що готувалися до дійства вдома, але запросили на відкриття, тож залюбки продемонстрували звичай публіці.

"Обряд вінкоплетіння був у моєї бабусі, мами, тож я теж вирішила, що потрібно зберігати традиції і передавати їх з покоління в покоління. Я рада, що є такий гурт, який допомагає зберегти наші звичаї", - зазначила дівчина.

Для екскурсій також відкрили і територію городища літописного міста Звенигорода. Загалом це понад 30 га. Торік тут розпочались роботи з облаштування історико-культурного парку. Вже виконано підготовчі роботи та закуплено частину обладнання. У задумі майбутній парк повинен поєднати в собі відпочинкову, культурну, наукову, музейну та освітню функції. Втім поки що чекають на фінансування та підтримку від держави.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.