Київський художник у Львові через Обраних часом спонукає до перемоги

Експозиція майстра психологічного портрета  Володимира Слєпченка у  Львівському музеї митрополита Андрея Шептицького,  представила галерею видатних українців від часів Київської Русі до сьогодення, створену  у період від 1991 року донині

Про це інформує Еспресо.Захід.

Властиво, експозиція творів живописця, графіка та монументаліста з Києва Володимира Слєпченка, яка нині в усіх музейних залах  включно з храмом священномученика Климентія Шептицького  – є особливою не тільки через те, що мова про народного художника України, заслуженого діяча мистецтв України та  академіка, живописця, який винайшов власну авторську техніку і власний унікальний стиль "артлайн" (мистецтво лінії). І навіть не тому, що після завершення виставки 70 творів художника перейдуть у власність Львівського музею митрополита Андрея Шептицького. Хоча і  тому також – такі щедрі дарунки для музеїв сучасні митці практично не роблять. 

Але особлива вона  насамперед через інше – через цілеспрямоване – упродовж десятиліть – намагання митця відчитувати  видатних українців на тлі епохи.  

Як розповів Володимир Слєпченко на відкритті виставки, у 2000-х роках йому  в руки потрапило подарункове видання "Видатні українці". Яким же було здивування художника, коли після Володимира Великого, Ярослава Мудрого та героїв пізніших часів він раптом побачив у цій книзі портрети Януковича, Азарова та інших чиновників різних рівнів. А коли перейшовся по школах і подивився, якими літографіями радянських часів прикрашені шкільні коридори, то дуже засмутився. Однак минуло ще трохи часу, поки в 2011 році він не створив портрет Тараса Шевченка, в якому час і простір, коротка зупинка і рух, минуще і вічне, те, що вже сталося і те, що пов'язує з майбутнім. І осягнув – те, що робить, потрібно не тільки йому. Воно має бути потрібним і іншим. Бо люди, котрі працювали на благо України ( а в контексті України малює тільки таких)  і чиї реальні обличчя часто загублені у часі) – це ті, хто спроможний дати наснагу прийдешнім, стати опорою. А наскільки ця опора важлива, Україні пояснювати вже не треба.

"Володимир Слєпченко дуже систематично і глобально працює над громадянською рефлективністю, над тим каноном, що його часто густо береться компрометувати сучасне мистецтво, – сказав на відкритті авторитетний мистецтвознавець Роман Яців. –  Однак автор не зважає і власним прикладом засвідчує: не можна залишатися в межах майстерні, адже мистецтво формує людські спільноти. Безмежно зацікавлений в людині,  яка постійно присутня у його творах, Володимир Слєпченко прочитує цю людину на тлі епохи,  і робить це дуже майстерно. Він не просто фрагментує нашу історичну тяглість, і виявляє ті історичні точки, які визначають нашу духовну міць, ціннісні орієнтири та інші дуже важливі речі. Експозиція "Обрані часом"  не тільки героїзує нашу національну ідентичність та показує нашу стійкість, а спонукає вистояти, перемогти і стати цікавішими та впевненішими як  у вимірі  власного життя, так держави".

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.