Хто з чоловіків має право виїздити за кордон, попри загальну мобілізацію

Більшість міжнародних ІТ-компаній, які співпрацюють з українськими айтішниками, пропонують своїм працівникам на період війни в Україні релокуватися за кордон. Однак якщо ви чоловік віком 18-60 років, виїхати з України ви не зможете. Виняток - окремі категорії громадян

Попри чіткі роз'яснення Державної прикордонної служби, щодня наші прикордонники завертають назад десятки представників чоловічої статі, які у разі ще більшої ексалації агресивних дій з боку РФ потенційно можуть поповнити лави Збройних Сил України, передає "Еспресо. Захід".

Хто з українців має право залишати територію країни у період, коли оголошена загальна мобілізація. Повний перелік:

Чоловікам, які мають серйозні проблеми зі здоров'ям, попередньо необхідно отримати висновок військово-лікарської комісії про непридатність до служби на період військового стану та виключення такої особи з військового обліку. Важливо. Жодні інші документи, виписки з лікарень і т.д. прикордонники до уваги не беруть!

Обкластися племінниками, сусідськими дітьми і спробувати так перетнути кордон — не варіант.

Згідно з чинни законодавством, багатодітним батьком вважається чоловік, на утриманні якого перебуває троє і більше дітей віком до 18 років.

Якщо чоловік усиновив дитину своєї дружини (після того, як біологічного батька, наприклад, позбавили батьківських прав) і у їхній сім'ї народилося ще як мінімуум двоє дітей, то такий чоловік може також безперешкодно виїхати з України.

Якщо у чоловіка — троє і більше дітей, народжених від різних дружин, і він справно сплачує аліменти на всіх своїх дітей (відсутня заборогованість по сплаті, що необхідно додатково підтвердити розрахунком державної чи приватної виконавчої служби), то прикордонники також такого громадянина пропустять.

Якщо у чоловіка є двоє дітей, а його дружина — вагітна третьою, може виїхати за кордон зі своєю сім'єю, однак факт вагітності необхідно підтвердити документально. Зверніть увагу. Термін вагітності повинен становити не менш, як 35 тижнів!

Якщо чоловік самостійно виховує навіть одну дитину віком до 18 років і може підтвердити це документально, його випустять за кордон, але тільки разом із дитиною.

Однак тут слід наголосити, що йдеться про випадки, коли мати дитина померла. Якщо відбулося розірвання шлюбу і суд постановив, що дитина проживатиме з батьком, це не дає йому права покидати межі країни на період оголошеної загальної мобілізації.

Чоловік може безперешкодно виїхати з України, якщо на його утриманні перебуває дитина з інвалідністю віком до 18 років або повнолітня дитина віком до 23 років з І чи ІІ групою інвалідності. Прикордонники пропустять усиновителя, опікуна, піклувальника, прийомного батька чи батька-вихователя, на утриманні якого перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування (однак лише до досягнення ними повноліття!).  Безперешкодно залишати межі України можуть чоловіки, які постійно доглядають за особою, котра цього потребує, у разі якщо такий догляд не може здійснювати хтось інший. Якщо чоловік може підтвердити це документально, його не мають права не випустити за кордон. Заборона на виїзд з України не розповсюджується на студентів, асистентів-стажистів, аспірантів і докторантів, якщо вони навчаються за денною або дуальною формою навчання. Дозвіл на виїзд поширюється на осіб з інвалідністю І та ІІ групи, якщо вони можуть надати один із таких документів:

- довідки до акту огляду МСЕКу;

 - посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, пенсійне посвідчення або посвідчення, яке підтверджує призначення соціальної допомоги згідно із законами України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю" і "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю";

 - якщо така особа не має права на пенсію чи соціальну допомогу — довідки про отримання пільг.

Якщо людина з І або ІІ групою інвалідності потребує постійного догляду, з нею може перетнути кордон чоловік призовного віку, проте це має бути або один з членів сім'ї першого ступеня споріднення, або інша повнолітня особа, яка здійснює догляд за такою особою відповідно до вимог чинного законодавства. Документ, який це підтверджує, - посвідчення або довідка про отримання компенсації, допомоги чи надбавки.

Якщо людину з інвалідністю визнали недієздатною або обмежено недієздатною, її може супроводжувати один опікун чи повнолітінй член сім'ї першого ступеня споріднення.

Безперешкодно виїздити з України можуть також чоловіки, близькі родичі яких загинули або зникли безвісти під час проведення АТО/ООС. Під близькими родичами мається на увазі дружина, син або донька, батько чи матір, дід або баба, рідний чи зведений брат або сестра.

Якщо чоловік має посвідчення про відстрочку від призову і може надати прикордонникам повідомлення, що його зарахували на спеціальний військовий облік згідно з рішенням Кабміну про затвердження переліку посад і професій військовозобов'язаних, які підлягають бронюванню на період мобілізації і на воєнний час, то він може їхати. 

Окрема категорія — водії-далекобійники, які їздять у міжнародні рейси, а саме: заброньовані для здійснення міжнародних вантажних перевезень, перевезень для потреб ЗСУ, медичних вантажів та вантажів гуманітарної допомоги.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.