Хто у Львові буде відповідати за будівництво: чи може місто втратити право на видачу дозволів на новобудови
Близько місяця у Львові не видають містобудівні умови та обмеження. До рішення Львівського адміністративного суду дозвіл на зведення новобудов видавав виконавчий комітет міськради. Однак суд визначив, що ці повноваження потрібно передати від виконкому до Управління архітектури та урбаністики
За відповідну ухвалу Львівська міська рада так і не проголосувала, бо не змогла визначитись, хто розглядатиме містобудівні перед управлінням архітектури – виконком чи депутати. На пленарному засіданні, яке відбулось 28 вересня це питання перенесли на кінець сесії, однак навіть наступного дня спільного рішення депутати і міський голова не напрацювали, а якщо уповноваженого органу містобудування та архітектури не буде визначено, то згідно з законом, його мають передати під керівництво районної або обласної ради.
"Еспресо.Захід" запитав, які шляхи вирішення бачать керівники фракцій, та коли можна чекати на фінальне рішення.
"Самопоміч": не всі львівські депутати розуміються в архітектурі
Голова фракції "Самопоміч" Вікторія Довжик вважає, що, попри рішення суду, містобудівні умови та обмеження все одно повинен розглядати виконавчий комітет, і лише ті проєкти, які підтримає виконком, розглядатиме управління архітектури.
"Той порядок який є, коли рішення виносять на виконком, подобається тим, що його опрацьовують у реальному часі і видно, яке рішення прийнято по цьому проєкту. Тому наша позиція – рухатись по закону про місцеве самоврядування, а він каже, що видання містобудівних умов та обмежень належить до компетенції виконавчих органів. Управління архітектури, департамент містобудування – щодо того, в якій формі можна дискутувати", – зазначила Довжик.
Вона вважає зрозумілим бажанян депутатів брати участь у цьому процесі і каже, що її потрібно розширити. Однак розглядати містобуди, на думку Довжик, депутати не можуть.
"Була пропозиція виносити містобуди на розгляд сесії ради. І було в ній зазначено "коли заявник подає проєкти на пропозицію та/або інші документи". Тоді без візуваня, проходження комісій, просто виносять на раду. Які можуть бути "та/або"? Коли нема чіткого формулювання, то той, від кого залежить послуга може просто сказати: "Ви принесли не ті документи". Веду до того, що процедура має бути чітка і прозора, а ухвалення рішень має мати часове обмеження. А сесія це сесія. Це 64 думки і з цих осіб не всі розуміються в архітектурі, тому потребуватимуть багато часу, аби вникнути в суть", – зазначила Довжик.
Забудовники Львова підтримують управління ахітектури ЛМР
Залишати виконавчому комітету повноваження щодо розгляду містобудівних умов та обмежень не можна, переконаний голова фракції "Варта" Юрій Мартинюк.
"Правова підстава цього рішення суду – дотримання вимог закону. Крім того закон про регулювання містобудівної діяльності чітко говорить, що видача містобудівних умов – це є компетенція спеціального уповноваженого органу з питань містобудування і архітектури. Ще інший профільний закон, а саме закон про архітектурну діяльність. Він говорить, що такий орган очолює головний архітектор. Це чітко вказує на те, що виконавчий комітет не є органом містобудування й архітектури, а тому не мав би видавати ці містобудівні", – пояснив Мартинюк.
Він переконує, що забудовники також зацікавлені, щоб повноваження передали від виконавчого комітету до управління архітектури та містобудування. За його словами, такий висновок забудовників не свідчить, що їм буде простіше, а швидше навпаки, адже персональна відповідальність (у цьому випадку головного архітектора) посилить вимоги до проєктів, з якими будуть звертатись компанії.
"Виконавчій гілці влади було комфортно працювати у режимі видачі виконавчим комітетом містобудів. Тому вони й надалі наполягають працювати у такому форматі. Але депутатський корпус готовий розглядати інші модифікації. Наприклад містобудівна рада. Ми готові розширити їм повноваження, адже там є архітектори, проектанти ті інші. Другий варіант – створити окрему комісію по аналогії інших вже існуючих комісій. Спільно працювали б профільні фахівці у сфері містобудування, представники виконавчої влади і депутати, де би власне разом приймали ці рішення", – зазначив Мартинюк.
Він наголосив, що всі рішення містобудівної ради чи спеціальної комісії все одно будуть дорадчими, але виражатимуть позицію і депутатського корпусу і виконавчих органів.
Як Львів може запобігти створенню "кривих" проектів
Голова фракцій "Європейська солідарність" Петро Адамик пояснює, що це питання депутати і виконавча влада здатні вирішити, а тому віддавати погодження містобудівних умов і обмежень іншій раді не планують.
"Ми плануємо віддати це архітектору. Як рада, точно не віддамо вирішувати це питання ані в районну раду, ані обласну. Ми самі це можемо робити. Але закон говорить, що цим повинні займатись фахівці, уповноважений орган – ми його бачимо як управління архітектури. Така думка, як мінімум чотирьох фракції.
А міський голова, за його ж словами, хоче захистити архітектора, щоб виконком давав рекомендаційні рішення, але обов'язкові до виконання. Ми вважаємо, що це недоцільно. Тому йдуть дебати", – сказав Петро Адамик.
Він припускає, що рішення про визначення уповноваженого органу містобудування та архітектури буде фіналізоване вже упродовж тижня, максимум 10-и днів.
"Міський голова боїться, що прийде хтось із забудівельників і дасть архітектору містобуди, які можуть бути умовно "криві". Архітектор відмовить, а через певний проміжок часу прийде виконавча служба і за рішенням суду змусить видати ці містобуди. А ми (депутати ред.) кажемо, що будемо тоді радою судитися, радою накладемо мораторій. Який механізм стримування недобросовісних забудовників всерівно мусить бути. Варто робити, як говорить закон", – пояснив він.
Ратуша готує компромісне рішення щодо містобудівних дозволів
Заступник міського голови з питань містобудування Любомир Зубач воліє навіть звернутись до астрологів, аби лише питання містобудівних було вирішено і загадково натякає, на сприятливий час, аби позбутись усього, що заважає в житті.
"Я не дуже вірю в гороскопи і зірки, але останні події з містобудами у Львові наштовхують на певні думки та паралелі. Вирішив поділитись ними
Знавці кажуть, дивні речі відбуваються на повний Місяць. Ну десь так. Але не втрачаймо оптимізму. Астрологи запевняють: скоро гарний час позбутися всього, що заважає в житті.
Тож є шанс, що емоції вщухнуть, амбіції спадуть. Хтось зрозуміє, що до виборів далеко і є просто важливі для міста речі. Районна рада займеться своїми справами, а спільне рішення буде знайдено у стінах Ратуші. І воно точно буде законним і в інтересах громади. Адже містобудування - дуже чутлива для мешканців сфера. І без їхньої участі це точно не поїде", – написав Зубач.
- Актуальне
- Важливе