Харчовим підприємствам загрожує зупинка і банкрутства через дорогий газ, – Олександр Балдинюк

Середнє кондитерське виробництво потребує від 300 до 600 тисяч кубометрів газу на місяць.

Через надвисокі ціна на газ продовольча безпека України під загрозою. Від початку року ціни на паливо зросли уже у сім разів, тож багато підприємств можуть зупитинитись і збанкрутувати. Про це заявив президент Асоціації "Укркондпром" Олександр Балдинюк, передає "Еспресо.Захід".

За словами президента "Укркондпрому", середнє кондитерське підприємтво використовує від 300 до 600 тисяч кубічних метрів газу на місяць, а в опалювальний сезон потреба зростає. Аби купувати газ за новими цінами (а на початок жовтня вони уже сягнули 40 грн за кубометр, кожній компанії щомісяця потрібно буде додатково знайти близько 10 – 20 млн. грн.

Від початку року вартість кондитерської продукції в Україні уже зросла на 25-30%, а з урахуванням нових цін на газ, ціни на готову продукцію треба буде підняти ще на ще на 8-12%.

Як приклад, Олександр Балдинюк навів виробництво вафель. Для виготовлення тонни вафель потрібно приблизно 110 кубів газу. У січні це було 650 грн., у жовтні – 4500 грн. Це означає, що кожен кілограм вафель стане дорожчим приблизно на чотири гривні лише за рахунок енергоносія.

Утім, від високих ціна на газ потерпають не лише кондитери, але усі інші галузі харчової промисловості. Зокрема, при виробництві цукру на газ припадає 60-70% собівартості. Відтак варто очікувати також зростання цін на цукор.

За словами Олександра Балдинюка, в Україні склалася така критична ситуація з тарифами на газ для промисловості, оскільки переважна більшість українських підприємств не мають з довгострокових контрактів.

"Формально в Україні є можливість укладати дострокові контракти з газотрейдерами, але за змістом такі контракти суттєво відрізняється від тих, які укладаються в країнах ЄС. У Європейському Союзі укладається форвардний контракт з фіксованою ціною, але обсяги газу оплачуються по мірі їх отримання. В Україні промислові підприємства повинні відразу оплатити весь обсяг газу, який вони планують отримувати протягом року, а крім того – ще й вартість його зберігання у газосховищах. Ця система є профанацією термінових угод. Крім того, таких обігових коштів харчовики просто не мають" – каже Олександр Балдинюк.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.