Карпатський смаколик: на приготування одного виду пастили львів’янка витрачає… майже добу
Мармелад, зефір і пастила – ці солодощі вважаються найбільш корисними. Звісно, якщо приготувати їх із натуральних інгредієнтів. Вже багато років кулінарним захопленням львів'янки Тетяни Гошко (на фото) залишається виготовлення пастили – смаколика, в якому зберігаються всі поживні речовини ягід та фруктів, а ще – їхній дивовижний смак та аромат.
Для приготування ласощів жінка використовує понад 20 різних ягід та фруктів. Збирає їх у Карпатах, де має свій будиночок.
"Монопастили, наприклад, малинової, я не готую. Поєдную кілька ягід, тож на смак часто неможливо визначити, з чого вона. Додаю багато виноградного соку. З нього самого пастили не приготуєш, бо сік просто випарується, але виноград зробить смак натуральних солодощів більш насиченим. Так само використовую калину і чорноплідну горобину. Багато цих ягід не з’їси, бо вони терпкі, але якщо додати у пастилу, продукт набуде нового, цікавого смаку", - розповідає пані Тетяна.
Сировину львів’янка збирає і заготовляє з травня по листопад.
"Горобину і калину можна збирати, коли є вже перші приморозки. Тоді ягоди не такі терпкі. Сировину перемелюю. З вишень і слив попередньо виймаю кісточки. Розкладаю по пакетах і кладу у морозильну камеру, - веде далі господиня. - Влітку я пастили не роблю. Який сенс, коли можна без проблем купити кілограм свіжих полуниць чи літр чорниці? Тож готувати пастилу починаю переважно взимку. Виймаю ввечері пакетики. За ніч вони розморожуються. Далі ягідну або фруктову масу змішую з яблучним пюре. Цукор не використовую від слова взагалі. Зізнаюся: перші два роки я додавала цукор у перемелену полуницю. Цукор виступає як консервант - ягода краще зберігається, не кам'яніє. Але тепер заморожую без цукру. Якщо ягода – кисла, роблю з неї пюре і пробую його на смак. Якщо кисле, додаю підсолоджувачі – трішки меду або банан. Цей фрукт є універсальною добавкою до будь-якого виду пастили. Він робить продукт еластичним, додає йому аромату і солодкавості".
Пані Тетяна звертає увагу: багато ягід і фруктів поводяться у пастилі інакше. "Приміром, грушка. Якщо зробите з неї пастилу, вона буде настільки солодкою, що ви просто не зможете її з'їсти. Крім того, найкраще смакує не солодка пастила, а, власне, з кислинкою", – каже вона.
Фруктово-ягідні ласощі готуються не менше 15 годин. У середньому – добу. З ягід-фруктів, де є пектин, наприклад, сливки, пастила висихає трішки швидше. Де немає (приміром, вишні), потрібно буде чекати довше. Також залежить, у чому її сушити. Газова духовка для цього не підходить. Електрична мусить мати функцію обдування, але зараз практично всі духовки оснащені вентилятором, який комбінує гарячі і холодні потоки повітря. В електричній пастила висохне швидше, у сушарці – довше, бо потужність електричної духовки – 1500 кВт, а сушарки – 700. Сушити продукт потрібно при низьких температурах - +50°С.
"Врахуйте, що сировина всохне у п’ять разів. Тобто якщо у лоточок влиєте 0,5 літра ягідного пюре, отримаєте з нього лише 80 грамів пастили. Багато, звісно, залежить від того, яка це ягода. Якщо рідка, скажімо, порічка чи полуниця, то вона може висохнути й у 8 разів"
Пастилу можна давати дітям, починаючи шести місяців. Дитина смоктатиме її як льодяник, розмочуючи своєю слиною. "Пастила – це концентрат вітамінів, адже ягоди й фрукти при її приготуванні не переварюються, – нахвалює солодощі жінка. – При варенні – переварюються і, крім того, там ще й дається багато цукру".
Каже, сушити пастилу не придумали сьогодні. Це робили ще наші бабусі.
"Ми ці речі трохи призабули, але потроху до них повертаємося. Це направду гарний спосіб з'їсти ягоду взимку, але не у вигляді варення", – зауважує львів’янка.
Першою готувати пастилу почала її сестра, вегетаріанка з-понад 20-річним стажем. Щоб детально вивчити технологію приготування цього продукту, пані Тетяна переглядала ролики у YouTube. Але зізнається: найбільш корисним для неї виявився власний досвід. "Вчилася методом проб і помилок, – сміється жінка. – От візьмімо чорницю. Варення з неї – чудове. Сушена чорниця – класна, сира також. Добре її класти у пироги, вареники. А коли ви просто перемелете чорницю і без нічого кинете на сушку, то після того, як ви її виймете, вона у вас просто розлетиться у руках. Стане як пісок, тільки чорного кольору. І от ви вже починаєте думати, а що до цієї чорниці дати? Треба цукор і пектин! Отже, додаємо яблука і банан. Результат перевершує сподівання!"
Якщо до цього ніколи не готували пастили, радить почати з найпростішого рецепта. "От ви захотіли зробити пастилу сьогодні, але ви така господиня, яка нічого не заготовляє. Ви пішли на базар і що ви там зараз можете купити? Можете взяти яблука (ці фрукти йдуть майже до всієї пастили), банани і грушки. Все в однакових пропорціях: 1/3 яблук, 1/3 бананів і 1/3 груш, наприклад, по 1 кг. З 3 кг фруктів у вас вийде 0,5 кг пастили і ця пастила 100% вийде солодкою. Всі, хто її куштуватиме, будуть думати, що там багато цукру. Кулінарний експеримент не виявиться провальним, бо яблука мають багато пектину, а банан має клейковину. Яблука попередньо відваріть зі шкіркою та охолодіть. Щоб було швидше і економніше, поставте у духовку три бляшки, як для випічки, – рекомендує львів’янка. – Включіть верхній і нижній підігрів та вентилятор, щоб повітря "гуляло" між деко. Врахуйте, що потрібно буде робити два заходи, бо на бляшку вміщається від 500 до 700 грамів пюре".
"Пастилу зручно зі собою брати, коли ви йдете на прогулянку з дитиною. Дитина просить "Дай", і мамочки йдуть у магазин, де купують плеченько або цукерки. А так можна витягти з кульочка смужечку пастили – і всі задоволені. Дитина втамувала легкий голод і не вимазала руки. Це ж не свіжі ягоди, але користь – така ж", – запевняє пані Тетяна.
"Пастила – чудовий перекус, коли ви вибираєтеся у подорож, особливо у гори. Я у дорогу завжди беру 100-200 грамів пастили. Коли ми подорожуємо, то хочемо щось погризти. Це – у всіх так. Пастила чудово підходить для цієї цілі"
Пастилу жінка також… дарує. Запаковує її у гарні коробочки.
"Я це просто обожнюю! – зізнається. – Знавці оцінять, адже пастила – недешевий продукт. Коли ви приготуєте першу пастилу, то побачите, скільки часу витратили, скільки разів перемили посуд, який рахунок вам прийде за електрику, бо пастила багато електрики "їсть". Вам потрібно буде цілий день провести вдома, бо за пастилою треба пильнувати, щоб вона не пересохла (тоді не буде доброю). Не дивно, що 100 грамів продукту коштує аж 100 гривень. Мій чоловік каже, що це дуже дорого і дивується, хто це взагалі може готувати/купувати".
Щоб задовольнити добову потребу організму у вітамінах, достатньо з'їсти 50 грамів пастили. Але вона – дуже смачна, тож стримати себе буває годі. Продукт може зберігатися довго – навіть півроку-рік. Для цього її потрібно нарізати та покласти у морозилку. Дехто так робить ще влітку – заготовляє не саму сировину, а вже готовий продукт, бо він займає менше місця. "Я стільки не зберігаю - місяць щонайдовше. Свіжа пастила смачніша, має кращий вигляд, бо якщо довго лежить, то всихається і втрачає природний блиск. Висушений лист пастили можна розрізати на шматочки. Тоді вона зберігатиметься довше, але буде кришитися і її доведеться буквально гризти. А можна скрутити у рулетик і нарізати у вигляді цукерочок. Тоді вона буде більш м’ясистою, вологою, м'якою. Таку пастилу приємніше їсти, але вона не буде зберігатися 3-4 місяці", – пояснює господиня.
Пастила дуже смакує з трав'яними чаями. Пані Тетяна заварює чаї з-понад 40 видів трав, які також самостійно заготовляє. Запарює одночасно 3-4 трави. Каже, якщо їх комбінувати, то до кінця зими вистачить, аби щодня пити різний чай.
Деякі трави, наголошує, не можна запарювати окремо. Наприклад, полин – напій буде настільки гірким, що навіть ковтка неможливо буде зробити. А звіробій – трава, яку не можна вживати на постійній основі. Максимум - два тижні. Ці трави жінка додає у суміші у невеликій кількості. Улюблені чаї – з додаванням чебрецю і м’яти. Вони дуже запашні.
"Трави, зібрані у горах, зовсім не такі, як ті, що ростуть на клумбах біля будинків. Вони дають більш насичений смак і аромат. Навіть коли їх тільки збираєш, то вже проходиш сеанс ароматерапії!" – мружить замріяно очі львів’янка...
Всі фото надала Тетяна Гошко.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе