"Іван Франко. Мова нумізматики": у Бібрці презентують унікальний мистецький проєкт

У п’ятницю, 28 травня, у 105-у річницю смерті Івана Франка, у культурно-інформаційному центрі "Сокіл" на Львівщині у місті Бібрка відкривається виставка нумізматичного мистецького проєкту "Іван Франко. Мова нумізматики".

Як розповіли "Еспресо.Захід" організатори заходу, протягом останніх пів року проєкт було презентовано на малій батьківщині Франка у с. Нагуєвичі і м. Дрогобич, а також в Івано-Франківську та Коломиї.

Читайте також: П'ять нових туристичних маршрутів пов'яжуть із Франком

"Бібрка посіла помітне місце у житті генія: Іван Франко відвідував містечко, зустрічаючись з молодшою колегою – місцевою поетесою Уляною Кравченко (Юлією Шнайдер), тут він здобув натхнення для написання поетичної збірки "Зів’яле листя"… Сам захід відбувається в одному з приміщень історичного будинку спортивного товариства "Сокіл", зведеного ще за життя Франка у 1909 році", - повідомляють організатори.

Читайте також: Львів'янам покажуть іншого Франка

Мистецький проєкт, автором якого є бібліофіл та колекціонер франкіани Радимир Хайруллін, підкреслює всебічність зацікавлень Франка, енциклопедизм його знань та риси його характеру у ставленні до інших відомих особистостей, допомагає глибше зрозуміти відповідну епоху та культуру того часу.

"Існують нумізматичні проєкти, присвячені конкретним історичним особам, як Наполеону чи Лютеру, подіям в Північній чи Другій світовій війні, окремим містам. Але унікальність Івана Франка дозволяє створити проєкт, який охоплює увесь світ та всі історичні епохи в його творчому доробку. У художніх, публіцистичних, наукових творах, листах та статтях Івана Франка згадується понад 10 000 імен історичних діячів, правителів, політиків, письменників, художників, вчених чи просто його знайомих. З них понад 700 можна проілюструвати нумізматичними матеріалами", - зазначають організатори.

Понад 110 країн світу (від античності до сучасності) викарбували на монетах тих, про кого писав Франко. Якщо в давнину на монетах зображали князів та королів, правителів та президентів, то починаючи з 20-го століття, на монетах з’являються й поети, письменники, вчені, полководці, художники, навіть картини чи персонажі літературних творів. Також на монетах можна побачити місцевості, де був Іван Франко, вшанування його пам’яті у назві міст та установ, сучасних письменників, що писали про Франка.

За допомогою нумізматики організатори цього мистецького проєкту прагнуть максимально широко висвітити науковий доробок Івана Франка, його життєвий шлях, пам’ять про нього, популяризувати його постать.

Організаторами проєкту виступають громадська організація Мистецько-культурне об`єднання "АРТ-СПЕКТР" та Всеукраїнське багатопрофільне видавництво "Каменяр" за підтримки Департаменту з питань культури, національностей та релігій Львівської обласної державної адміністрації, Бібрської міської ради та низки організацій-партнерів, серед яких: Благодійний фонд "Спадщина.УА", ГО "Міжнародний фонд Івана Франка", ГО "Сакрум – Культура – Натура" ГО "Центр промоції міжнародних, культурних та соціальних проєктів ЮНЕСКО в Україні" та ГО "Центр промоції культурного та соціального розвитку в Україні". 

Довідковою. Нумізматика – це історична дисципліна, що вивчає монети, гроші та медалі як джерело історичних, економічних, політичних і культурних знань.

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал