Іноземці сумніваються, що зможуть передавати гуманітарку в Україну: що не так з новими правилами ввезення гумдопомоги

Благодійним фондам доведеться шукати волонтерів, що знаються на розмитненні, а іноземцям, що збирають допомогу за кордоном, треба складати детальні описи всього, що приносять люди


Про це "Еспресо.Захід" розповів голова благодійного фонду "Сучасна Україна" Володимир Гавриш, який один із перших ввіз  гуманітарний вантаж через реєстрацію в Автоматизованій системі. 

Волонтери мають знатись на розмитненні та бухгалтерії

"У нас виникли деякі перестороги щодо роботи цієї системи. Перша і головна — це суттєве збільшення навантаження на волонтерів, які і так часто працюють на межі своїх можливостей, – каже Володимир Гавриш. – У декларації треба зазначити весь той же перелік товарів із тими ж даними, що і в електронній системі. Десь помилилися в заповненні декларації — вантаж заблокували. Тому кожен фонд тепер має шукати можливості і наймати окремих людей, які будуть уважно все це вносити. Щонайменше люди мають бути зі знанням розмитнення вантажів, бухгалтерії і права. А це вже фінансове навантаження, і не всі волонтерські організації це потягнуть".

Цього разу, ввозячи гумвантаж при заповненні декларації, у БФ “Сучасна Україна" виникли розбіжності в інформації щодо ваги вантажу, який завозився. Виявилась технічна помилка у закордонних партнерів, тож довелось переробляти декларацію. 

"Ми вже з острахом чекаємо, коли нам треба буде ввозити одночасно кілька вантажів і проходити кордон. Тож наші волонтери тепер мають не відпочивати 24/7 тільки через митницю", – каже Володимир Гавриш.
 
За його словами, вже є випадки у колег, коли система просто "зависала" через перевантаження, і волонтери вночі сиділи на кордоні з вантажами. Не допомагають жодні гарячі лінії, які відкрив Мінсоц та митниця. Якщо врахувати ще й загрозу блекаутів, то планувати логістичний процес ввезення вантажу стає дедалі складніше.

"Несезонну" гумдопомогу важко розподілили за 90 днів  

Друга проблема, з якою стикаються волонтери – вимога розподілити гуманітарну допомогу протягом 90 днів.

"Наприклад, закордонні партнери передали наявні в них ковдри та спальні мішки для ЗСУ в літній період. Зрозуміло, що запити від військових протягом 90 днів до фонду на ці речі надходити не будуть надходити. Питання: як подавати звіт щодо неможливості розподілення такої гумдопомоги? Причому, якщо не подав звіт у строк — тебе блокують у системі на шість місяців", — підкреслює Володимир Гавриш.

Іноземці, що збирають допомогу, не завжди мають можливість складати детальні списки

"Третій проблемний напрям — це іноземні волонтери. І в переговорах із нашим фондом, і з багатьма іншими вони часто висловлюють скепсис щодо надання деталізованих списків того, що входить у гуманітарний вантаж. Волонтери за кордоном, які збирають гумдопомогу для України від громадян, не мають людей і можливостей, щоб переписувати, в якій кількості принесли ті чи інші речі, ліки тощо. Отже, багато хто з них уже розмірковує, чи зможе він продовжувати організовувати вантажі в Україну на нинішньому рівні.

"Стратегічно, як юрист, я дуже добре розумію, що головна мета
впровадження цієї системи дуже важлива — унеможливлення
неправомірного завезення товарів без розмитнення на благодійний фонд під виглядом гуманітарної допомоги. Це робили інколи і деякими недоброчесними фондами, але частіше за все фонди навіть і не знали, що під їхнім ім’ям щось ввозиться невідомими ділками. Але як буде працювати ця система на практиці – уже зараз важливо публічно аналізувати, щоб замість заявленої співпраці з боку держчиновників не увімкнувся сумнозвісний "карально-корупційний" підхід", – каже Володимир Гавриш.