Головний архітектор Львова розповів про перспективи знесення "хрущовок" у місті

У Львові немає аварійних житлових будинків, але якщо ухвалять закон про знесення "хрущовок", то у міськраді обіцяють шукати рішення, яким чином цей процес втілити в життя. 

Про це у коментарі для Еспресо.Захід розповів головний архітектор Львова Антон Коломєйцев. 

"Наразі  не було таких ініціатив щодо даних трансформацій старого житлового фонду. До міськради не звертались жодні забудовники з такими ідеями. Але якщо б новий закон дав можливість мешканцям ініціювати такі трансформації, то очевидно будемо пробувати шукати рішення", - зазначає Коломєйцев.  

Чиновник пояснює, що загалом ідея трансформації районів розглядається в усьому світі. Однак, якщо говорити про Україну, то тут слід зважати на наше законодавство.

"Те, що у Львові є актуальнішим і корелюється з правовою системою, зокрема з правом власності на об'єкти нерухомості, - це покращення стану будівлі, зокрема утеплення. У старих будинків є проблема з розгерметизацією швів у панельних будинках. 

Також можливо встановлення ліфтів, адже у 5-поверхівках, здебільшого, немає ліфтів, і це для мешканців незручно. Ось такі проєкти можуть бути реалізовані. Окремі об'єкти є у Львові з надбудовами поверхів. ОСББ можуть залучати інвестора, який би споруджував додаткове житло, а за ці кошти ремонтували б будинок. 

А от ініціатив щодо знесення "хрущовок" - не було. Власне, специфіка в Україні полягає в тому, що люди мають право власності на житлові квартири. І це дуже сильно відрізняється, від того, як, наприклад, в Німеччині - там є орендне житло. І нема ОСББ, як у нас, а швидше як акціонерні товариства (якщо перефразувати) співвласників будинків. Їх власність виражається у відсотках від загальної власності, а не в конкретних квартирах. 

Німці можуть собі дозволити таку реорганізацію житла. Але це можна робити, коли є інша система власності, ніж у нас ", - пояснив Коломєйцев. 

Також, за його словами, на нині у Львові немає аварійного житла 60-х років. А в районах, які найшвидше забудовувались (Виговського, де був перший район "хрущовок" , Панаса Мирного - Угорська, Дністерська, Зелена, Липова алея), місто інвестує у нові хідники, майданчики і впорядковує благоустрій. 

"Будь-яка  трансформація - це не обов'язково знесення, може бути надбудова. Є моделей багато, але місто не може вирішити і переселити мешканців".

Нагадаємо, в Україні пройшов громадські слухання законопроєкт Мінрегіону, який може запустити знесення застарілих житлових багатоповерхівок.

Місцева влада повинна провести інвентаризацію: порахувати, скільки застарілого та аварійного житла в їхніх містах. На основі зібраної інформації розроблять проєкти комплексної реконструкції кварталів.

За новим законопроєктом, щоби будинок знесли, а на його місці звели новий, достатньо отримати згоду 75% мешканців. Зараз у законі прописана умова, згідно з якою погодитися повинні всі 100%. А це дає кожному мешканцю право "вето" і можливість блокування процесу.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.