Головна епідеміологиня Львівщини розповіла, як запідозрити мавпячу віспу

Основний симптом – висип, який дуже болить та свербить

Про це повідомила на своїй фейсбук сторінці керівниця Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб Наталія Іванченко, передає "Еспресо.Захід".

Вона нагадала, що збудник цього захворювання також належить до сімейства вірусів віспи, проте є менш заразним, а хвороба, яку він викликає, має легший перебіг, ніж звичайна віспа.

Передається мавпяча віспа при тісному контакті з інфікованою людиною. В організм вірус може потрапити через пошкоджену шкіру, дихальні шляхи, очі, ніс чи рот.

Раніше мавпячу віспу вважали інфекцією, яка не передається статевим шляхом, однак згодом з'ясувалося: збудник захворювання таки може передаватися під час сексу.

Вірус мавпячої віспи можна "підхопити" від інфікованих тварин, як-от мавп, щурів та білок, або через заражені предмети (постільну білизну, одяг).

На початках хвороба проявляється лихоманкою, головним болем, набряками, болем у спині та м'язах. Після зниження температури з'являється висип. Часто він починається на обличчі, після чого поширюється на інші частини тіла. Найчастіше - на долоні та стопи. Висип може дуже боліти та свербіти. Згодом утворюються струпи, які пізніше відпадають. На їхньому місці можуть залишатися рубці.

Весь цей процес займає від 14 до 21 дня. Як правило, інфекція минає сама по собі, однак трапляється, що людина потребує госпіталізації. Всі хворі підлягають ізоляції, оскільки можуть заразити інших.

Як захиститися?

Наталія Іванченко радить скористатися порадами Центру з контролю та профілактики хвороб США:

За інформацією головної епідеміологині Львівської області, вірус вперше ідентифікували у мавпи, яка утримувалася в неволі, а з 1970 року окремі спалахи інфекції реєстрували вже у 10 африканських країнах. Перший спалах за межами Африки зафіксували у 2003 році у США. Пацієнти підхопили хворобу від лугових собачок - дрібних ссавців, завезених у країну. Загалом тоді повідомлялося про 81 випадок, але жоден не виявився смертельним.

Найбільший спалах мавпячої віспи відбувся в Нігерії у 2017 році. Загалом - 172 випадки. 75% жертв - чоловіки віком від 21 до 40 років. Вірус продовжує циркулювати у віддалених частинах країн Центральної та Західної Африки, поблизу тропічних лісів. Відтак, існує два основних штами вірусу - західноафриканський і центральноафриканський.

В інтерв'ю Суспільному головний санітарний лікар України Ігор Кузін зазначив, що сьогодні у світі зареєстрували понад 170 випадків мавпячої віспи. Дійде вона й до України, але епідеміологічного спалаху не буде, оскільки вірус вдасться локалізувати.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.