Глава УГКЦ: "У часи Януковича кожна незгода могла викликати тиск на церкву"

Блаженніший Святослав (Шевчук) про найкритичніші свої моменти за десять років керівництва УГКЦ.

За часів президенства Віктора Януковича кожна незгода з його думкою в межах запланованих зустрічей Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій з Президентом України могла вилитися, зокрема для Української Греко-Католицької Церкви, в тиск і конкретні щодо неї негативні кроки. Про це Глава УГКЦ Блаженніший Святослав (Шевчук) розповів в ефірі програми "Вечір з Миколою Княжицьким", повідомляє "Еспресо.Захід".

"Тому, з одного боку, потрібно було бути чесним, говорити правду, – акцентував Владика Святослав. – Але, з іншого, бути відповідальним за решту людей, які в той чи інший спосіб можуть потерпіти за твою сміливість. Адже сміливість, як свого часу говорив Блаженніший Любомир, завжди має бути пов'язана з второпністю".

Серед найкритичніших для себе за десять років керівництва УГКЦ моментів Блаженніший Святослав також назвав події, пов'язані з підписанням Папою Католицької Церкви Франциском і Патріархом Московським Кирилом Гаванської декларації, що свого часу збурила українське суспільство.

Нагадаємо, йшлося про зустріч патріарха Московського та Папи на Кубі, під час якої була підписана спільна декларація. У цій декларації кілька пунктів – зокрема ті, в яких йшлося про війну в Україні та діяльність Української Греко-Католицької Церкви – були настільки туманно прописані, що дали можливість проросійським силам на власну користь інтерпретувати дійсність. Не тільки церковну, а й політичну. Тоді Блаженніший Святослав, не ховаючись за дипломатією, сміливо виступив від імені греко-католиків України та поставив Папі та Римському Престолові важливі й незручні запитання.

"У певний момент я відчув, що мушу сказати правду, – зізнався  під час програми Миколі Княжицькому Глава УГКЦ. – Хоча особисто для мене це було доволі складно. Адже я розумів, що мої слова будуть по-різному потрактовані. Однак я мав стати голосом своєї церкви, свого народу, який спливав кров'ю (мова про 2016 рік, – Ред.) Звичайно, наш голос був почутим. Але в той момент створилася цікава хвилина, коли всі не розуміли, що буде далі".

Блаженніший Святослав розповів, що в літаку дорогою назад до Рима під час пресконференції (а Папа має звичай давати пресконференції) Святіший отець захистив його, назвавши своїм приятелем і таким, що має обов'язок боліти болями свого народу і право про цей біль говорити.

"Звичайно, ми вітали зустріч Святішого Отця з Патріархом московським, – підсумував глава УГКЦ, – бо вважали і вважаємо, що зустрічі потрібні і мають бути частими. Вони мають стати робочим інструментом, який допомагає лікувати рани, вибудовувати спільне бачення і разом крокувати в майбутнє. Однак це був той момент, який мені дався непросто".

Ексклюзивне інтерв'ю з Блаженнішим Святославом дивіться тут.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.