Електросамокати – альтернатива між маршруткою та таксі: досвід львів’янки

У Львові електросамокатів стає все більше. Чимало людей регулярно користуються ними, однак є й такі, хто категорично проти цього транспорту.

Львів’янка Зоряна працює юристкою в девелоперській компанії. Торік улітку вона відкрила для себе електросамокати на прокат. З приходом на ринок нових компаній, коли нові транспротні засоби з’явилися чи не на кожному кроці, Зоряна почала регулярно користуватися електросамокатами. Дівчина їздить ними не лише на роботу, а й в особистих справах.

Зоряна розповіла "Еспресо.Захід" про те, чому вирішила пересісти з маршрутки й таксі саме на електросамокат.

Зоряно, коли ти вперше проїхалася на електросамокаті?

Усе почалося торік, коли літом з чоловіком гуляли в Стрийському парку. Там побачили, що здають на прокат електросамокати. Ми вирішили спробувати. Тоді це коштувало дорожче, ніж зараз, і вони були ще геть не популярні. Ми каталися парком, вчилися. Сподобалося. Відтоді кожен наш похід у Стрийський парк супроводжувався такою розвагою – катанням на електросамокатах.

А коли почала їздити ними вулицями міста?

Уже після того, як добре навчилася їздити в парку, випадково побачили їх у центрі. Це були самокати від компанії Kiwi. Мені тоді часто треба було добиратися з роботи до центру. Раніше могла просто перейтися пішки чи на таксі, але потім спробувала електросамокатом. Перший раз знадобилося вдвічі більше і часу, і грошей, бо не знала, як краще їхати. Тепер знаю, що треба вибирати дороги, де є велодоріжки, де менше людей, де краще покриття. З того часу користувалася різними сервісами і загалом задоволена можливістю легко добиратися туди, куди мені треба.

Читайте також: Мода чи потреба? Львів заполонили електросамокати. Фото

Від розваги до потреби

Тобто можна сказати, що спершу це була для тебе розвага, а тепер – звичний міський транспорт?

Саме так. Рік назад – це була розвага, але поступово для мене електросамокати стали зручним індивідуальним засобом для пересування. До появи Bolt, була проблема в радіусі покриття. А тепер у Львові електросамокати є практично всюди і їх можна залишати там, де тобі зручно. Я живу біля податкової, а працюю в районі ЖК Семицвіт на вул. Шевченка. До карантину, їздила маршрутка №42 і було дуже зручно. Тепер цієї маршрутки немає. Тому доводиться частину маршруту долати пішки, а якщо терміново – викликати таксі. Нещодавно вперше проїхалася електросамокатом всю цю відстань. Заплатила 67 грн. Так, це дорожче, ніж громадським транспортом, але дешевше, ніж на таксі (мінімум 100 грн). Тому ціна в принципі нормальна і прийнятна.

У хорошу погоду на електросамокаті дуже зручно їхати. Ти не стоїш в корках, не товчешся в маршрутках. У тебе немає проблем з добиранням. Тебе не болять ноги від ходьби чи велосипеда (до речі, не вміють їздити на велосипеді). Тому, коли з’явився Bolt, почала майже щодня користуватися електросамокатами. Бо це насамперед зручний засіб для пересування містом.

Плануєш купити собі власний електросамокат?

Ні, зараз ні. Бо це досить дороге задоволення, яким можна користуватися лише в хорошу теплу погоду. До того ж, про свій треба більше дбати і думати, де його залишати? Ти більше переживаєш, щоб не вкрали. Також заряджати. Тобто є багато нюансів. Однак, можливо, якщо побачу, що вигідніше буде придбати свій, то наступного літа куплю разом з хорошим шоломом.

Проблема, що мало велодоріжок

Чи помітила якісь мінуси пересування на електросамокаті?

Великий мінус, що насправді немає куди їздити. У нас мало велодоріжок. А по проїжджій частині я боюся їздити, особливо після тої ситуації, коли збили дівчину на перехресті вулиць Стрийська-Наукова... По тротуарах теж не зручно їздити, треба постійно гальмувати, оминати людей. У більшості люди з розумінням ставляться, хоча є й такі, які кажуть про те, що тротуар для пішоходів. Тому я стараюся їздити лише по велодоріжках або вибирати такі маршрути, де є мало людей. Якщо ж таких немає, тоді змушена їхати тротуаром і дзеленчати. Але не для того, щоб люди кудись порозбігалися, бо я їду, а щоб почули і були уважними. Адже недолік таких електросамокатів – їх безшумність. Пішохід навіть не чує, як наближається цей безшумний електромотор. Тому часто дзеленчу і гальмую біля людей на тротуарах.

Читайте також: У Львові юнак на самокаті збив стареньку бабусю

Безпека залежить від нас самих

Останнім часом почастішали випадки, коли такі електросамокати ставали причиною наїздів на людей. Законодавчо ці транспортні засоби ще чітко не прописані в правилах дорожнього руху. На твою думку, що варто зробити, щоб електросамокати стали безпечнішими?

Найперше треба зрозуміти, що зі збільшенням їх кількості, закономірно, що збільшуються випадки з якихось нештатних ситуацій. Це статистика. Так само щодня стаються ДТП, але ми не кажемо, щоб забороняти автомобілі, ми шукаємо шляхи, щоб зробити рух безпечнішим. Звісно, що закон треба пристосувати і чітко прописати всі юридичні моменти. Але насправді все дуже залежить від людей і як вони будуть дотримуватися встановлених правил. Є ж правила дорожнього руху, які прописані чітко. Але однаково трапляються ДТП та наїзди на пішоходів. Трапляються і п’яні за кермом та різні, м’яко кажучи, неадекватні люди. Тому все залежить від позицій учасників руху, як ми самі дотримуємося простих правил безпеки. Щодня тисячі людей тим користуються, якщо не газувати при скупчені людей, старатися їхати велодоріжками, поважати інших учасників руху, то проблем з електросамокатами буде мінімум.

Також не варто їхати по двоє чи троє, бо вони на таке не розраховані. Це індивідуальний транспорт. Не маршрутка. Тому я проти того, щоб парами каталися, чи цілими сім’ями. Всі мають окремо їхати. Дуже хочете по двоє, то десь там, де народу мало, думайте про безпеку.

А ще є момент, що часто самі пішоходи ходять велодоріжками…

Так, на жаль, справді таких багато. Бо, наприклад, часто їду по вул. Січових Стрільців і там на велодоріжці ходить чимало людей. Я постійно сигналю, але вони вперто йдуть. Думаю, з часом народ до того звикне і буде розуміння. Та треба, щоб в місті більше розвивали інфраструктуру велодоріжок. Щоб дітей вчили користуватися електросамокатами, правил дорожнього руху, виховували повагу одне до одного.

Стосовно дітей, чи потрібні жорсткіші правила для використання ними електросамокатів?

Тут важливе відповідальне ставлення батьків цих дітей. Батьки мають пояснити дітям, як тим користуватися. Я вважаю, що до певного віку (скажемо, до 14-16 років) дітей краще не допускати до електросамокатів. Має бути цей контроль. Дитина може травмувати себе й інших, особливо, якщо катається без нагляду дорослого.

Електросамокатів буде все більше

Як ти думаєш, чи в майбутньому цей транспорт буде ще більше розвиватися? Чи стане він нормою?

Раніше теж дивувалися автомобілям, коли машин було мало. Вони були предметом розкоші. А зараз – це норма. Так само велосипеди. Спершу думали про них, як про щось "вав"! Зараз цим "вав" є електросамокати. Прогрес людства не зупиняється і постійно щось нове пробують зробити популярним зручним і потрібним. Тому електросамокати – це чергова альтернатива у транспорті. Особливо, коли зважати на ситуацію у Львові. Адже в нас проблеми з корками на дорогах, з паркуванням, з рухом та доступністю громадського транспорту. Тому, на мою думку, в майбутньому ще більше бачитимемо в місті електросамокатів. Зараз лише початок їх популярності, вони набирають обертів.

Яка твоя основна порада для початківців?

Спершу треба потренуватися, повчитися десь, де людей мало. Тобто не пробувати одразу все місто проїхати. А здобувши відповідний досвід, то не забувати про елементарні правила безпеки, пам’ятати, що ти не один на дорозі: є пішоходи, велосипедисти, автомобілісти і так далі. Електросамокат – це дуже зручно, комфортно, сучасно та дружньо до екології. Треба лише з головою на плечах користуватися цим здобутком техніки.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.