"Електрон" отримав мільйонні збитки через бездіяльність чиновників

Львівелектротранс більш як на п’ять місяців прострочив розрахунки з концерном "Електрон" за низькопідлогові трамваї, через що підприємств отримало 20 млн грн

Про це йдеться у звернення фракції "Європейської солідарності" на сесії Львівської міської ради.

  
"Ще у вересні 2020 року між комунальним підприємством "Львівелектротранс" та підприємствами Львівського концерну "Електрон" було укладено контракт на постачання 10 нових низькопідлогових трамвайних вагонів. Вказана закупівля здійснюється на умовах співфінансування за рахунок позикових коштів Європейського інвестиційного банку в сумі 12 млн євро, решта коштів за умовами контракту повинні фінансуватися за рахунок внеску Львівської міської ради з міського бюджету, – йдеться у зверненні. – Після поставки першої партії трамвайних вагонів підприємство зіткнулося із проблемою невчасних розрахунків з боку ЛКП "Львівелектротранс" за поставлену продукцію. Схема, за якою проводилося кредитування виявилася складною, а вибірка коштів потребувала тривалого терміну погодження". 

Концерну "Електрон"  довелось  самостійно звертатися до центрального офісу Європейського союзу та Європейського інвестиційного банку до Міністерств фінансів України, Міністерства інфраструктури України та Держказначейства України, аби отримати кредитні кошти. 

У 2023 році виробник продовжив виконувати контракт з поставки трамвайних вагонів для ЛКП "Львівелектротранс". Однак, як з’ясувалося, відповідні кошти у 2023 році у міському бюджеті на ці потреби не були передбачені. Лише в березні цього року міськрада прийняла рішення щодо отримання додаткового кредиту для оплати за контрактом.

"Таке зволікання та бездіяльність чиновників вже призвели до прострочення оплати за трамвайні вагони на понад 5 місяців, а конкретні терміни погашення заборгованості на сьогодні і далі не відомі.  Такі дії призвели до значних фінансових втрат підприємства у зв’язку з неможливістю вчасного погашення кредитів, залучених у державних банках, необхідністю сплати додаткових відсотків за користування кредитними коштами, неможливістю вчасних розрахунків з постачальниками комплектуючих. Збитки виробника на сьогодні вже перевищили 20 млн грн", – йдеться у зверненні.

При цьому у зверненні йдеться  згідно з наявною інформації, Львівська міська рада має кошти на депозитних рахунках та має можливість провести розрахунки з виробником  ТзОВ "Завод ЕлектронМаш"  за поставлені трамвайні вагони.

При цьому у грудні 2021 року Львівське АТП-1 проводить міжнародний тендер на закупівлю автобусів для м. Львова на загальну суму 12 млн євро, який також буде фінансуватися за кредитні кошти Європейського інвестиційного банку.  Львівський Завод "Електрон", як місцевий виробник взяв участь у цьому тендері і надав найбільш економічно вигідну цінову пропозицію, порівняно з іншими іноземними учасниками. Однак результати тендеру досі не оприлюднені.

"Укладення нового контракту на поставку автобусів дало б можливість підприємству завантажити виробничі потужності та зберегти кадровий потенціал, а також можливість сплачувати податки до місцевого та державного бюджетів, – йдеться у зверненні. – Міська влада у своїй діяльності багато років не лише декларувала, а й сповідувала принцип підтримки національного виробника. Водночас згадана ситуація підтверджує протилежне. Враховуючи викладене, просимо негайно вжити заходів щодо завершення тендеру на закупівлю автобусів для м. Львова та виконання усіх фінансових зобов’язань".