Виплати українським біженцям за кордоном. Чи треба їх декларувати в Україні

У податковій службі пояснили чи повинні українці декларувати фінансову допомогу, яку отримували у 2023 році за кордоном

З 1 січня до 1 травня 2024 року в  Україні триває кампанія декларування доходів за 2023 рік. За даними Центру економічної стратегії, у 2023 році за кордоном перебували 5,6–6,7 млн українців. Значна частина з них отримувала соцвиплати чи інші види фінансової допомоги. Чи зобов’язані українці декларувати ці доходи в Україні і сплачувати за них податки, як за іноземні доходи, "Еспресо.Захід" пояснили у Головному управлінні ДПС у Львівській області. 

"До складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку за 2022 та 2023 податкові роки не включаються доходи у вигляді суми коштів чи безоплатно наданих товарів (послуг), що надані за рахунок бюджетних коштів іноземних держав та їх державних фондів такому платнику податків та членам його сім’ї першого ступеня споріднення як особам, які постраждали внаслідок збройної агресії російської федерації проти України і скористалися правом на тимчасовий захист відповідно до законодавства іноземної держави”, – пояснює начальник управління оподаткування фізичних осіб Володимир Коваль.

Дія цього положення поширюється також на допомогу від іноземних компаній, організацій, які відповідно до законодавства своєї країни здійснюють благодійну діяльність. 

Це означає, що особи, які виїхали з України під час війни, отримали статус біженця чи тимчасовий захист за кордоном, не зобов’язані декларувати закордонні соцвиплати і сплачувати за них податки. Однак якщо особа зобов’язана подавати декларацію про доходи (наприклад, вона отримала спадщину не від близького родича, інвестиційний дохід чи дохід від надання майна в оренду), то іноземні соцвиплати вказують у декларації, але податок з них не сплачують.