Наслідки блокувань кордону відчуватимуться у 2024 році, економіка та виробники втратили понад 1,5 млрд грн, – Всеукраїнська аграрна рада

Упродовж листопада та грудня 2023 року через блокування пунктів перетину між Україною та Польщею економіка України та товаровиробники недоотримали понад 1,5 млрд євро

Про це під час брифінгу в Медіацентрі Україна – Укрінформ повідомив Денис Марчук, заступник голови Всеукраїнської аграрної ради, передає "Еспресо.Захід".

"Якщо говорити про наслідки самого блокування то, перш за все, потрібно згадати про наслідки, які несли перші заборони на імпорт української продукції з травня по вересень, коли діяла заборона на імпорт української продукції до п’яти східних європейських країн. Далі наслідком всіх цих дій стали блокування польськими перевізниками, польськими фермерами митних пунктів перетину  між Україною та Польщею. Власне за листопад, за грудень місяць в цілому, якщо прораховувати збитки, які понесла економіка країни, в тому числі і товаровиробники, сягають більш ніж 1,5 мільярда євро. Це досить великі кошти, які недоотримує вчасно український бюджет, недоотримали вчасно товаровиробники, логістичні компанії, всі ті, хто має відношення до імпорту та експорту продукції з території і на територію України", – сказав Марчук.

За його словами, відгомін блокувань відчуватиметься ще й протягом 2024 року, оскільки значна кількість товаровиробників, які були змушені стояти в чергах, втратили потенційні контракти з представниками в європейській зоні.

"Безпосередньо я знаю випадки, коли не маючи можливості вчасно постачати продукцію, гіпермаркети відмовилися від співпраці, а отже відповідно ті плани, які прораховував цей бізнес, він фактично на сьогодні не може забезпечити собі в майбутньому напрямок експорту відповідної продукції", – додав він.

Страйки на польсько-українському кордоні: що відомо

6 листопада польські перевізники розпочали страйк на польсько-українському кордоні. Згодом польські перевізники повністю заблокували проїзд вантажівок на двох пунктах пропуску на кордоні з Україною. 

9 листопада у Польщі відбулася зустріч урядовців і перевізників, які блокують кордон з Україною, однак вона завершилася нічим. Водночас черги з вантажних транспортних засобів стають усе довшими. Україна запропонувала польській владі запустити смуги для порожніх вантажівок і очікує на відповідь з їхньої сторони.

Згодом польські перевізники пообіцяли посилити блокаду на кордоні з Україною. Крім того, митники почали фіксувати збільшення черг вантажівок на словацькому напрямку.

Україна та Польща заявили, що готують позови щодо відшкодування збитків, завданих блокуванням прикордонних автомобільних пунктів пропуску. Крім того, стало відомо, що польські перевізники не пропускають гумдопомогу і небезпечні вантажі.

Тим часом в уряді Польщі закликали Україну скасувати реєстрацію в е-черзі для порожніх вантажівок. Також польська міністрка зустрілася з протестувальниками і запропонувала їм компромісне розв'язання питання.

1 грудня заблоковані українські водії на польському кордоні провели перемовини з консулом. 4 грудня в пункті пропуску "Угринів - Долгобичув" відкрили проїзд для порожніх вантажівок.

Унаслідок блокування протестувальниками кордону з Україною експорт через ці пункти пропуску знизився на 40%, а держбюджет України втратив 9,3 млрд грн через недонадходження митних платежів. 

Згодом стало відомо, що заблоковані на кордоні з Польщею вантажівки повернуть в Україну залізницею. Ввечері 7 грудня Укрзалізниця відправила до Польщі перший контрейлерний поїзд з вантажівками, до складу якого ввійшли 23 платформи із 13 завантаженими тягачами та напівпричепами.

У понеділок, 11 грудня, на кордоні Польщі та України розблокували рух вантажівок через пункт пропуску "Ягодин — Дорогуськ". Однак ввечері того ж дня протестувальники фурою перекрили розблокований перехід.

Єврокомісія закликала розблокувати усі пункти пропуску на кордоні з Польщею.

У суботу, 23 грудня, польські фермери призупинили протести на пункті пропуску "Шегині-Медики". Новий уряд Польщі заявив, що проведе перемовини з протестувальниками.

Уже 4 січня вони відновили блокаду прикордонного переходу та заявили, що планують протестувати до 3 лютого.

Заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергій Деркач заявив, що Україна виконала свою частину плану дій, який був узгоджений з урядом Польщі, для розблокування польськими перевізниками кордону з Україною. Тепер Київ очікує подальших кроків від Варшави.

Єврокомісар з питань транспорту Європейської комісії Адіна Валеан надіслала листа міністру інфраструктури Польщі Даріушу Клімчаку щодо блокування польськими перевізниками пунктів пропуску на кордоні з Україною.

16 січня польські перевізники завершили акцію протесту на кордоні з Україною.