ЄБРР дозволив Садовому обійти регламент, щоб вирішити політичну кризу в ЛМР
ЄБРР погодився надати Львову кредит без затвердженого сесією договору, однак це рішення суперечить регламенту міської ради – заявляє частина депутатів і навіть готова йти до суду. Натомість інша частина нібито прийняла озвучене як належне
ЄБРР замилили очі, рішення порушує регламент
Мер Садовий, здається, знайшов рішення виходу з глухого кута після кредитних баталій: нібито після консультацій з юристами Європейського банку реконструкції та розвитку вирішено, що ухвали сесії для кредитного договору їм не потрібно. Після того, як дві сесії поспіль депутати провалювали голосування за умови отримання 25 млн євро, Андрій Іванович пішов іншим шляхом і вирішив зробити так, щоб обійтися без згоди депутатів. Адже не був упевнений, що необхідну кількість голосів для підтримки кредитного питання вдасться назбирати.
"Андрій Іванович чомусь вирішив, що рішення сесії не потрібно. Проконсультувався з якимись банківськими юристами (Європейський банк реконструкції і розвитку, – ред.), і вони йому надіслали лист, що затвердження цього кредиту сесією не потрібно. Звичайно, що це не нормально. Питання – як будуть далі розвиватися події. Я так розумію, частина депутатів це сприйняли як належне. Ми фракційно ще не ухвалили рішення, як діяти. Це треба оскаржувати судом, іншого виходу в нас немає. Зараз ще проводимо консультації, оскільки міський голова нещодавно повідомив нам про це", – каже депутатка від фракції "Варта", голова бюджетної комісії Наталія Шелестак.
У порядку денному завтрашньої сесії під №23 стоїть питання про скасування рішення виконавчого комітету щодо умов кредитного договору, прийнятих ще 14 березня. Власне, іншого питання – про ухвалення цього документа сесією – не внесено. Найімовірніше, розглядати його не планують. До речі, депутатка Шелестак побоюється, що такі рішення можуть негативно вплинути на партнерську співпрацю з ЄБРР та імідж Львова загалом. А сам кредит на 25 млн євро називає злочинним.
Тепер залишається відкритим питання, чи скасують завтра рішення виконкому. Наталія Шелестак запевняє, що і вона, і фракція в цілому підтримає цей проєкт рішення. За решту колег не впевнена, каже: Андрій Іванович дуже активно включився у процес перемовин з усіма політсилами, представленими в міській раді. Це, нагадаємо, "Європейська Солідарність", "Голос", "Свобода". Фракцію "Самопомочі" тут не беремо до уваги, оскільки її представники підтримають рішення міського голови.
Свободівці теж вважають дії виконкому не зовсім законними, тому схиляються до варіанта підтримки скасування прийнятого ним документа. Водночас депутат Андріян Гутник каже, що Європейському банку просто замилили очі й, напевно, там не до кінця прочитали регламент Львівської міської ради.
"Юристи все-таки трактують, що рішення сесії було обов'язковим. Міський голова, навіть не порадившись із фракціями, виніс це питання на виконком, де це погодили. Хоча воно вже було в порядку денному сесії, і ми перенесли розгляд цього питання на наступному засіданні. Тому ми все-таки схиляємося до того, щоб скасувати рішення виконкому, а далі розглядати це питання про отримання кредиту на сесії", – зазначив депутат.
Це технічне рішення, головне – правильний розподіл
А от голова фракції "Голос" Віталій Троць у відповідь на запитання, чи проголосують за скасування рішення виконкому, натякнув, що, можливо, і самого скасування не буде.
"Побачите, все побачите", – анонсував депутат.
"Наскільки нам відомо, ЄБРР проводив консультації з радниками, юристами. Вони нам написали листа, що в результаті усіх цих юридичних досліджень їм не потрібно ні рішення виконкому, ні ухвали сесії про затвердження умов даного кредитного договору. Того, що фракції проголосували питання по отриманню кредиту 6 грудня, їм (ЄБРР, – ред.) достатньо, і вони вважають, що це відповідає чинному законодавству", – каже Віталій Троць.
Відтак рішення виконкому, імовірно, буде змінено лише в частині преамбули, зважаючи на пояснення самого Європейського банку. Однак зазначимо, що регламентом Львівської міської ради передбачено: крім надання сесією дозволу на отримання кредиту, рада має тією ж сесією затверджувати сам договір про прийняття умов позики. Це входить до повноважень депутатів ради.
Відомо, що депутат Олексій Різник подав позов до суду про скасування ухваленого виконавчим комітетом рішення. Судовий процес триває, і Львівська міська рада, швидше за все, аргументуватиме в суді саме отриманим від ЄБРР листом щодо непотрібності ухвали сесії на затвердження умов кредитного договору.
Як ми говорили, опозиційна до мера фракція "Європейська Солідарність" у питанні кредиту фактично розкололася надвоє. Більшість депутатів готові підтримати питання кредиту, однак за умови скасування рішення виконкому. Водночас меншість єесівців (Олексій Різник і Юрій Ломага, імовірно, ще кілька колег доєднаються до них) виступають проти кредиту як такого.
Голова фракції "ЄС" Петро Адамик каже: позиція не змінилася, відтак завтра голосуватимуть за скасування рішення виконавчого комітету. Що ж до самого кредитного договору, то, як виявилося, не потрібно ні рішення виконкому, ні технічне затвердження сесією.
"Міський голова вирішив застрахуватися, по-іншому я не можу це назвати, і прийняв таке рішення виконкому. На нашу думку, воно абсолютно не мало права на існування, тому що виконком не вправі розпоряджатися, давати гарантії, говорити про бюджетні кошти в рамках повноважень, які йому делегувала сесія. Відповідно, з'явилася наша ухвала про скасування рішення виконкому. В нас нічого не змінилося, ми збираємося цю ухвалу голосувати, бо якщо ми такі прецеденти будемо допускати, тоді для чого депутати Львівської міської ради? Це не амбіції, не образи, а приведення в законне русло", – зазначив Петро Адамик.
З його слів, глобально фракція єесівців голосувала за кредит і вважає, що ці кошти потрібні місту, в разі правильного їх використання. Оскільки банк надіслав роз'яснення щодо того, що йому не потрібні додаткові рішення, депутат вважає, що це не суперечить регламенту ЛМР.
У підсумку незмінною залишається позиція "Варти", яка підтримає скасування кредитного рішення виконкому. За це також проголосує "Свобода" і "ЄС". Натомість "Голос" став трохи лояльнішим, адже раніше не підтримував кредит. Імовірно, це пов'язано з домовленостями Садового, про які згадувала Шелестак. До речі, за це "Голос" нібито отримав бонус – колишнього його кандидата на виборах 2020-го Тараса Миляника включили у склад виконкому. Скасуванням рішення виконкому роботу сесії вдасться розблокувати. Яким буде розвиток подій, побачимо вже завтра.
-
Раніше ми писали, що у Львівській міській раді – глибока криза. Мер Садовий хоче протиснути кредитне питання, але депутати впираються. Червоною ниткою стало незаконне рішення виконкому, яке обранці хочуть скасувати, але на їхні умови мер не йде. Як відбувалися попередні сесії та чому депутати не змогли дійти консенсусу з міським головою, читайте у матеріалі
- Актуальне
- Важливе