Е-квиток у Львові: що потрібно врахувати до старту проєкту

За сім місяців у громадському транспорті Львова мають запровадити  електронний квиток. Проте залишається низка невирішених питань, а міська влада, схоже, не надто зацікавлена в  широкому обговоренні та втіленні конструктивних пропозицій громади.

Про це зазначив депутат "Голосу" у Львівській міській раді Олекса Возняк, передає "Еспресо.Захід".

11 червня року на платформі Zoom відбулося представлення проєкту рішення виконавчого комітету Львівської міської ради  "Про  впровадження та функціонування автоматизованої системи оплати проїзду у пасажирському транспорті загального користування у Львівській міській територіальній громаді". Депутат звернув увагу на низку питань і пропозицій, які виникли після цього представлення. Їх потрібно врегульовувати ще до старту нової системи оплати, а ігнорування цих питань зробить такий старт проблематичним.

Пільги

Досі не врегульовано питання щодо механізму, за яким мають отримувати право на пільговий проїзд мешканці інших громад, яким не видаватимуть електронну картку, але право на пільгу яких гарантовано законами України.

Використання позитивного досвіду 

У Львові зараз уже діють дві системи безготівкової оплати проїзду – мобільні додатки Приват24 та EasyWallet. Остання використовує для валідації е-квитків технологію BlueTooth, а це дає змогу купити й закомпостувати квиток на відстані кількох метрів від валідатора. Завдяки цій системі можна зменшити і кількість валідаторів у транспортному засобі, і черги біля них. Тож варто вивчити накопичений досвід використання систем безготівкової оплати у Львові й використати їх переваги.

Тестування

З вересня по грудень 2021 року заплановано тестування системи електронного квитка, тобто в частині транспортних засобів пасажири зможуть самостійно перевірити, як він працює. Відтак доцільно було б створити групу тестувальників, 50-100 учасників, з числа волонтерів і депутатів Львівської міської ради, яким, згідно із законом про статус депутатів місцевих рад, надається право на безоплатний проїзд у громадському транспорті. Вони зможуть перевірити як працює пільговий електронний квиток, щоби виявити й усунути виявлені недоліки ще до переходу до масового використання.

Гроші й тарифи

Ще до 13 січня 2022 року, коли електронний квиток мав би запрацювати сповна, важливо провести необхідні розрахунки, регуляторні процедури й обговорення тарифу. Перехід до безготівкової форми оплати не тільки унеможливить фінансові зловживання та забезпечить дотримання розкладів руху, а й може призвести до зміни вартості проїзду в міському транспорті. Впровадження е-квитка означає перебудову фінансових потоків. Зараз гроші за проїзд від пасажирів отримує перевізник, що самостійно ними розпоряджається для оплати витрат. Натомість із січня 2022 року всі кошти отримуватиме ЛКП "Львівавтодор" у безготівковій формі та перераховуватиме їх перевізникам за виконані рейси. 

Читайте також: Е-квиток може стати "зашморгом на шиї" бюджету Львова, – Товстига

Зменшення кількості паперових квитків

Необхідно виставити цілі проекту в числовому вигляді (більш відомі як KPI) та вимагати їх безумовного виконання. Зокрема, було запропоновано встановити KPI для ЛКП "Львівавтодор" для зменшення кількості паперових одноразових квитків, які пасажири купують у водія транспортного засобу, до 10-20% до 1 липня 2022 року. Адже однією з проблем, які виникали в більшості українських міст після впровадження безготівкової оплати за проїзд, є продовження масового використання паперових квитків, що уможливлює ухилення від контролю за фінансовими потоками.  

Охорона обладнання

Досвід інших міст показує, що не підключене до системи обладнання можуть вкрасти чи знищити. Відтак учасники слухань наголошують на необхідності терміново поставити на контроль дороге обладнання, яке монтують у транспортних засобах перевізників від квітня та яке буде задіяно тільки після розгортання в "хмарі" автоматизованої системи оплати проїзду у вересні 2021 року. Мова про валідатори, консольні модулі управління тощо.  

Водночас Олекса Возняк зауважив, що міська влада, схоже, не дуже зацікавлена в широкому обговоренні впровадження електронного квитка у Львові. Адже попри те, що управління транспорту Львівської міської ради оголосило про проведення консультацій з громадськістю з 8 до 21 червня 2021 року, а на 11 червня запланувало обговорення в онлайн-режимі, інформацію про проведення консультацій неможливо знайти через пошук на сайті ЛМР. 

Читайте також: Якби Садовий і Білий не втручалися, е-квиток уже працював би, – Сергій Журбенко

"На сторінку можна зайти за прямим посиланням, яке розіслали тільки депутатам, а якщо спробувати пошукати її на сайті міської ради за словами зі сторінки, наприклад "автоматизованої системи оплати проїзду у пасажирському транспорті", то вона відсутня", – пояснює депутат і закликає мешканців Львова, а особливо експертів в галузі ІТ, моделювання транспортних потоків, аналізу даних та штучного інтелекту активно долучатися до тестування системи оплати проїзду та обговорення їх результатів.

Оголошення про оприлюднення проекту Рішення "Про впровадження та функціонування автоматизованої системи оплати проїзду у пасажирському транспорті загального користування у Львівській міській територіальній громаді" та саме рішення розмістили 27 травня 2021 року на сайті міської адміністрації в розділі регуляторної політики.

Читайте також: У Львові е-квиток обіцяють уже за рік, але є кілька "але"...

Олекса Возняк

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.