Дзвінкий ляпас Зеленському: як на Закарпатті відправили у відставку голову облради від "слуг", − розслідування

Монобільшість намагається реанімувати ситуацію, проте місцеві депутати переконані: тепер "слуги" вже не вплинуть на їхні настрої.

Про "політичний землетрус" на Закарпатті йдеться в розслідуванні журналістів "Еспресо" в програмі "Вечір з Миколою Княжицьким", передає "Еспресо.Захід".
 



На Закарпатті депутати обласної ради звільнили свого голову Олексія Петрова. Його, як і нардепа від монобільшості Миколу Тищенка, десантували з Києва, зокрема другого місцеві називають "смотрящим з Банкової".

Місцеві оглядачі кажуть, що Офіс президента на Закарпатті переграв сам себе: намагаючись сконцентрувати всю владу, об’єднав проти себе різні політичні еліти, які ще рік тому були лояльними.

На виборах до Закарпатської обласної ради у 2020 році перемогла місцева партія "Рідне Закарпаття" – 12 мандатів. Її контролюють народні депутати Роберт Горварт, Валерій Лунченко, Василь Петьовка та Владислав Поляк.
"Слуги народу" отримали 11 мандатів.

Загалом в обласній раді – 64 депутати, і для ухвалення рішень потрібно щонайменше 33 голоси. "Рідне Закарпаття" та "Слуги народу" мали тільки 23 мандати. Тому до негласної коаліції залучили "Батьківщину" та ЄС і отримали 35 голосів.
Через пів року "Слуги" розвалили збалансовану коаліцію, а Микола Тищенко отримав завдання – створити нову.

"Тищенко є автором того переформатування, разом з депутатами від монобільшості в Закарпатській області. Де-факто саме він вів домовленості з командою Андрія Балоги, і він домовлявся з ОПЗЖ, з партією угорців України − іншими словами, ліпив цю нову коаліцію", – наголосив політолог Михайло Шелемба.

Отже, замість альянсу "Рідного Закарпаття", "Батьківщини" та "ЄС" – Банкова уклала союз ОПЗЖ, КМКС – партією угорців України, "За майбутнє" та Командою Андрія Балоги.

Така коаліція проіснувала до 28 жовтня, коли старі партнери – "Рідне Закарпаття", "Батьківщина" та ЄС – вирішили звільнити голову обласної ради. Їхній намір підтримала ОПЗЖ та Команда Андрія Балоги.

Олексій Петров дізнався про цей намір за 10 хв до початку сесії й переніс її аж на місяць. Проте депутати обрали свого голову та попрощалися з генералом. За його відставку проголосували 35 депутатів, тобто більшість.

Контрабанда, нелегальний ліс, наркотрафік – саме для протидії цьому відправили на Закарпаття Петрова. Принаймні офіційно. Натомість місцеві кажуть – контрабанда далі йде в широку браму, хіба що господарів за останній рік трохи поміняла.

"У "Слуг" розгорілися апетити все руйнувати, підлаштовувати під себе і робити якісь схеми, потоки й дерибан. Ось це основна їхня задача на Закарпатті сьогодні", – заявила нардепка від "ЄС" Іванна Климпуш-Цинцадзе.

Зате Петров, уже на посаді голови обласної ради, взявся скоротити відразу 15 медичних закладів. Хотів об’єднати в одну установу – це чималий фінансовий ресурс, але лікарі проти, тому також вийшли підтримати його відставку.

Здавалося, конфлікт закінчено. Тепер хай нова коаліція покаже себе, а мешканці Закарпаття оцінять. Проте партія Зеленського вже тиждень судомно чіпляється за владу в Ужгороді. Петров же не визнав рішення сесії й відмовився залишати кабінет.

"Тепер Петров розповідає, що, мовляв, було втручання в комп'ютерну систему обласної влади: якісь "зловмисники" проникли, зламали цю систему й повісили незрозуміле рішення на сайт обласної ради, а зараз воно зникло", – зауважила пані Климпуш-Цинцадзе.

Поки генерал Петров ігнорував реальність, депутати прийшли обрати нового голову обласної ради. Під стінами – знову мітинг ветеранів. Проте всередину будівлі їх не пустила поліція.

"Преса, працівники проходять. Інші особи – ні, оскільки в нас є інформація, що особи можуть підірвати сесію облради, тому ми вживаємо додаткових заходів", – пояснив заступник начальника управління Патрульної поліції Закарпаття Ігор Щербанич.

Під час сесії в будівлі було безліч правоохоронців. Сесія проходила спокійно, але недовго: засідання перенесли. Офіційно заявили, що потрібно, аби прийшли також представники старої коаліції – "Слуги народу", "За майбутнє" та КМКС, яких не було в залі.

"Після цієї маленької Закарпатської політичної історії, коли коаліція мінялася двічі, а тепер третій раз, головою має бути людина, яка набере не менше ніж дві третини голосів. Інакше рада не працюватиме. Тому ми пішли на цю поступку й перенесли засідання", – розповів депутат Закарпатської обласної ради, "Рідне Закарпаття", голова засідання Володимир Чубірко.

Проте непублічно депутати кажуть: тривають торги на Банковій. Там нарешті зрозуміли: на 100% "свого" голову не отримають, тож нарешті готові почути інших.

"Тут не тільки питання голови облради, це питання заступників голови облради, голів районних державних адміністрацій, голови ОДА, заступників голови ОДА. Тепер же президент повернувся з відрядження і почали продовжуватися ці перемовини", – зауважив політолог Михайло Шелемба.   

Натомість депутат Закарпатської обласної ради Володимир Чубірко переконаний, що головні позиції в Закарпатті "Слугам" не вдасться втримати: "Звичайно, йдуть політичні домовленості між депутатами Верховної Ради, обласної ради. Йдуть перемовини в Офісі президента, звісно. Але повірте мені, якщо Офіс президента не міг зберегти Петрова, то він не сильно може вплинути на настрої депутатів у раді".

Очевидно, до якогось компромісу все ж дійдуть. Сама політична культура закарпатців – м’яка, не передбачає радикалізму. Проте дзвінкий ляпас, який отримав Зеленський на Закарпатті, – ще й попередження для нього. Місцеві еліти також читають рейтинги й бачать, як стрімко втрачає свою популярність, а отже, і вплив президент. А це означає: методом "через коліно" тепер буде все складніше. І в інших регіонах – також. 

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку