Два роки без легенди: яким запам'ятався львів'янам Марек Іващишин

Сьогодні у Львові згадують і вшановують пам'ять особистості, з якою великою мірою асоціюється Львів доби Незалежності, – Маркіяна Іващишина. 2 роки тому на 52-му році життя його раптово не стало. Один із лідерів "Революції на граніті", співзасновник легендарної "Дзиґи" зумів об'єднати довкола себе і мистецькі, і політичні, і культурні осередки.

Про це повідомляє "Еспресо.Захід".

Знайомі Маркіяна Іващишина вважають його постать легендарною не лише для Львова, а й для всієї України.

Соломія Чубай, музикантка, вокалістка гурту "Джалапіта" та продюсерка літературно-музичних проєктів, громадська діячка, благодійниця:

"Він відрізнявся всім. Зовнішністю, серцем, душею. Це – людина-легенда. Він бачив в інших людях талант, потенціал. Робив неймовірні речі, які змінили хід історії України і культури. Я гадаю, якби не він, у нас не було би ані джазу, ані рок-музики, андеграунду, літератури як такої. Він нас, митців, прихистив у себе і повірив у нас. 

Мене він навчив усього. Я до нього прийшла 20-річною, стала артменеджером, навчилась організовувати великі події, фестивалі, концерти. Ця людина дала  мені впевненість у тому, що я можу співати. Він завжди вірив і хотів, щоб я співала. 

Найбільше мені запам'ятався випадок, коли я його побачила на День матері перед його смертю. Я тоді забігла в "Дзиґу", мала в руках такий великий букет конвалій. А він мені каже: "Ти знаєш, Соломіє, для тебе вже двері до раю відкриті". Я запитала: "Чому?" А він каже: "Це через те, що ти робиш для свого сина. Через "Колискові для Олекси". Тоді ще, пам'ятаю, він мені порадив подивитись фільм про хірурга з синдромом Аспергера – з аутизмом, який є у мого сина. Оця розмова й найбільше запам'яталась. Вона для мене є знаковою".

Львівський митець Влодко Кауфман каже, що не любить форматів спогадів, йому більше подобається зберігати пам’ять про Маркіяна Іващишина роботою:

"Сьогодні ми вирішили у "Дзизі" зробити такий "двіж": усі, хто його пам'ятає, приходять, спілкуються. Музиканти, якщо хочуть – грають. Таке собі "вільне бродіння". І тут плануємо запрезентувати стипендію імені Маркіяна, яка буде щорічною і з часом переросте у Фундацію його імені. Цю стипендію будуть давати проривним менеджерам, які пов'язані з культурою. 

Сьогодні також оголосимо, що хочемо зробити наступного року великий артпроєкт, присвячений Маркіянові та пов'язаний з його творчістю. Графік заходу вільний, без оголошень, процедур і програм. У вільному спілкуванні й імпровізації народжується багато цікавого. 

Мені ж Маркіян пам'ятається таким, яким і був, – він нікуди не подівся. Не люблю, коли пам’ять потужної особи зводиться до плаксивих заходів, де зібрались і поплакали. Те, що ми з ним багато працювали, рили, копали, сверлили, обпікались і вилазили знову, – воно нікуди не ділось". 

Довідка

Маркіян Іващишин народився 6 вересня 1966 року у Львові. Навчався у Львівському політехнічному інституті, засновник "Студентського братства Львівської політехніки". Іващишин був одним із провідників Революції на граніті 1990 року - масового антиурядового протесту молоді. Далі виступив фундатором мистецького об’єднання «Дзиґа", фестивалів "Вивих", продюсував гурти "Океан Ельзи", "Мертвий Півень" і співачку Руслану. Співзасновник громадської організації "Пора", газет "Post-Поступ" і "Львівська газета". Також був співорганізатором акцій "Україна без Кучми", "За правду!".

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.