Довкола готелю "Власта" розгорілась боротьба між владою та інвесторами

У Львові продають з аукціону готель "Власта", що належить державі. Неосподівано за майже півстолітню будівлю неподалік центру міста виник ажіотаж - охочі купити десятки бізнесменів і навіть міська влада

Майже півстолітню будівлю збанкрутілого готелю "Власта" у Львові Міністерство оборони вирішило продати з аукціону. Бізнесмени та забудовники активізувалися: не така вже погана ідея – купити об'єкт поблизу центру міста, при тому з досить невеликою стартовою ціною. Неочікувано про намір отримати будівлю на Клепарівській, 30 заявило Перше медоб'єднання Львова, а його керівник Олег Самчук звернувся до  учасників торгів, аби ті відкликали свої заявки. Лікарня хоче купити "Власту" за найнижчою ціною. Інтрига зростає, як і ажіотаж серед охочих приватизувати об'єкт.  

Ласий шматок для бізнесу за непристойно низькою ціною 

Торги з приватизації готелю "Власта" мають відбутися 23 січня. Найцікавіше питання – кому дістанеться привабливий об'єкт у центральній частині Львова та якою буде кінцева вартість. Багатьох, зокрема керівників та юристів готелю, дивує визначена стартова ціна – 6,9 млн грн. Водночас начальник Регіонального відділення Фонду держмайна у Львівській, Волинській та Закарпатській областях Владислав Калинець повідомив, що таку вартість визначили на підставі законодавчих нормативів, щоб виставлений об'єкт було простіше продати.

"Є закон України про приватизацію державного та комунального майна, де є стаття, яка впорядковує встановлення стартової ціни. Ця ціна базувалася на залишковій вартості активів підприємства. Бачу, що люди часто обурюються, мовляв, не все прозоро. Ми ж оцінки не робимо, ця ціна дійсно не характеризує реальної вартості об'єкта на ринку. Безпосередньо сам механізм аукціону, де буде конкурс, достатня кількість учасників, кожен з яких має свій інтерес, бачення, оцінку, – вони вже впорядкують ціну. Про це свідчать приватизації великих об'єктів, як-от Львівський ювелірний завод, Львівський дослідний завод тощо, за які ціна була більшою в рази", – пояснив Владислав Калинець. 

Прийом заявок учасників аукціону триває до вечора 22 січня, тож поки остаточна кількість охочих придбати "Власту" невідома. За припущеннями директора керівництва готелю, торги можуть викликати ажіотаж, а кількість учасників – сягнути сотні. 

Борги, необхідність ремонту й 90 сімей: як живе "Власта"

8 тис. м.кв. неподалік центру на Клепарові – одному з історичних районів Львова. 12-поверховий збанкрутілий готель "Власта", збудований ще у 1976 році, його власник – Міністерство оборони України передало Фонду держмайна, аби той виставив його на приватизацію. 

"Власта" давно потребує ремонту, запах радянського часу ще витає в його стінах. Попри те, величезний готельний об'єкт розташований у привабливому місці, через що, ймовірно, бажання придбати його з'являється у чималої кількості бізнесменів. 

Історія з продажем готелю почалася ще у 2021 році. Державний об'єкт на вулиці Клепарівській, 30 вирішили приватизувати через неприбутковість підприємства. Відтоді фактично запустився процес: провели інвентаризацію майна, держаудит. Кредиторська заборгованість готелю сягає майже 8 млн грн. Директор Володимир Семишак, який керує "Властою" з 2020 року, розповів, що під час коронавірусної кризи, і зараз, в час війни, намагаються втриматися на плаву, аби наявні борги хоча б не росли вгору. Утворилися ж вони ще у 2019-му. 

"Борг виник через те, що попередні керівники не сплачували ПДВ. У нас були суди з податковою, ми домагалися розтермінування боргу, його відтермінування, тобто різні позиції були, щоб тільки не нараховували штрафні санкції. Бо якщо не заплатили, програма автоматично накидує штрафи, і сума зростає", – сказав Володимир Семишак. 

Крім того, готель служить не лише для подобових заселень. Тут на умовах оренди мешкають сім'ї військовослужбовців, переселенці, курсанти Академії сухопутних військ. Загалом понад 90 сімей. Після продажу "Власти" усім цим людям доведеться шукати житло деінде, адже малоймовірно, що новий власник запропонує альтернативні варіанти для поселення. 

"Чи правильно продавати готель у час війни, зважаючи, що понад 90 сімей у нас постійно проживають? Я запитував це у керівництва Фонду держмайна, на що мені відповіли: "Ми подумаємо, прийде новий власник і хай він приймає рішення”.

Чи буде готовий новий власник запропонувати альтернативу та забезпечити житлом тих людей, які зараз живуть у "Власті", – думаю, що ні. Імовірно, він дасть термін на виселення – можливо, місяць, можливо, пів року, взагалі все залежить від людини. Водночас з мешканцями офіційно укладено договори, які згідно з умовою пролонгації діють до 31 грудня 2023 року. Люди ж запитують мене: "Чого ви нас продаєте?", – розповів директор "Власти". 

Штат готелю нараховує 30 працівників, які також готуються до ймовірної втрати робочого місця. На питання щодо того, чи зміг би готель впоратися з ситуацією самостійно, без приватизації, Володимир Семишак відповів: "Так". Все залежить від напливу клієнтів та поселення у готелі. Через війну дохід суттєво зменшився, оскільки раніше у "Власті" проживали офіцери, які проходили підвищення кваліфікації в Академії сухопутних військ. Також спортсмени, навіть групами по 30-40 осіб, коли приїжджали на змагання, які відбувалися на стадіоні "СКА". Минулоріч підняли вартість добового проживання, наприклад, стандартний номер коштує 610 грн, також оплата оренди зросла до 4500 грн. Нинішній керівник готелю впевнений, що за 2-3 роки їм вдалося б покращити фінансову ситуацію, разом з тим зберегти житло для теперішніх мешканців. 

Замість готелю – реабілітаційний корпус лікарні

За лічені дні до продажу з'явилася пропозиція Першого медоб'єднання Львова придбати готель "Власту", чи пак отримати будівлю на потреби лікарні безкоштовно. Свою позицію директор Першого ТМО Олег Самчук пояснив тим, що у медзакладі лікують велику кількість людей, яких згодом немає куди переселити для проходження реабілітації, відтак пацієнти фактично живуть у лікарні. 

"Перше медичне об'єднання Львова хоче придбати готель “Власта”, який наразі виставлено на аукціон. Це приміщення потрібне нашим пацієнтам! Людям, які приїздять до нас з усієї України, на час реабілітації та протезування потрібне житло у Львові. Нині це сотні пацієнтів. Далі – будуть тисячі", – сказав у своєму зверненні напередодні Олег Самчук.

Він закликав усіх учасників, які вже зареєструвалися, відкликати свої заявки, а тих, хто ще планує придбати готель, не зголошуватися до участі. Відповідно до юридичних аспектів, конкурс з більшою ймовірністю все ж відбудеться, адже скасувати його може Кабінет Міністрів своїм рішенням, що через надто малий термін до дати торгів практично нереально. 

Відповідно, місто має вирішити, яким чином взяти участь в аукціоні, аби мати можливість придбати майновий комплекс. Власне, з цього приводу 18 січня відбулося позачергове засідання комісії законності, депутатської діяльності, свободи слова та безпеки Львівської міської ради. 

"Якщо ми маємо можливість зараз розвивати соціальне житло і медицину зараз, і в нас немає достатніх приміщень для того, щоб заселяти людей, то їх потрібно купувати для такої потреби міста. Ідея справді дуже добра. Друге питання – ми як комісія не може приймати рішення, натомість можемо взяти до відома й коли це питання розглядатиметься на сесії, будемо голосувати", – зазначила під час обговорення депутатка, голова комісії Уляна Пак.

Оскільки Перше медоб'єднання безпосередньо не може бути самостійним покупцем об'єкта, воно може стати балансоутримувачем після того, як міська рада придбає будівлю та передасть у користування. За законодавчими вимогами, рішення про участь в аукціоні має погодити сесія ЛМР, яку повинні скликати в період 20-22 січня, або ж піти на аукціон може одне з комунальних підприємств міськради, яке має такі можливості. 

Однак участь міста спільно з бізнесом за бажання першого отримати приміщення готелю за якомога нижчою вартістю не гарантує його придбання. Раніше про бажання придбати готель "Власта" заявляв львівський бізнесмен Назарій Брезіцький, який є співвласником ресторанного комплексу у цьому готелі. Директор готелю Володимир Семишак припускає, що у результаті будівля може піти з молотка за сотні мільйонів гривень. 

Продаж з юридичними "хвостами"?

Поруч з тими, хто зацікавлений у придбанні готелю, є й ті, хто проти цього. Як приклад, допис громадського активіста Івана Спринського, де він заявив про недоцільність і незаконність передачі готелю "Власта" від Міноборони до Фонду держмайна та спробу продажу, що потрібно зупинити. Водночас слова про те, що будівлю не можна продавати за безцінь видаються дещо популістськими та лише "підігрівають" ситуацію. 

Ймовірно, таку позицію можуть поділяти й інші, більш вагомі особистості у Львові. Та попри різні думки і суперечності, юридичне підґрунтя передачі Міністерством оборони готелю "Власта" Фонду держмайна справді має певні незавершеності. Юристи готелю зауважили, що згідно з реєстром майнових прав готель все ще належить Міноборони, оскільки не було акта прийому-передачі. Земельна ділянка також у власності силового відомства, потім це вимагатиме додаткової процедури її передачі у користування. 

Крім того, юристи вважають можливим серед інших варіант здешевлення вартості об'єкта через спрощену процедуру торгів, що у підсумку може стати нульовою.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінкутелеграм-канал та твіттер.