Дострокові вибори − нагода взяти реванш "слугам" у Львові, де вони програли рік тому, – спецтема

Декілька сіл Львівської об’єднаної територіальної громади намагаються вийти з її складу через те, що під час формування ОТГ проігнорували право людей добровільно визначати, до якої громади вони хочуть доєднатися. Така ситуація може спровокувати дострокові вибори не лише на місцях, а й у Львові. А це є інструментом для монобільшості все ж провести "своїх" у Львівську міську раду, чого їм не вдалося 2020-го.

Про це йдеться у спецтемі програми "Вечір з Миколою Княжицьким", передає "Еспресо.Захід".
 

Восени 2020-го "Зе-влада" з тріском програла вибори у Львові. Тепер вони спробують узяти реванш достроковими виборами, принаймні про це все частіше говорять місцеві політики. Приводом для цього стали судові рішення на користь кількох сільських громад, що намагаються вийти зі складу новоствореної Львівської територіальної громади. Річ у тім, що при формуванні Львівської ОТГ було проігноровано право добровільно визначати, до якої саме ОТГ хочуть приєднатися мешканці тих чи інших сіл і містечок.

За словами ексголови Винників Володимира Квурта, коли формували Львівську територіальну громаду, було порушено низку процедур. Обласна адміністрація не звернула увагу та не провела громадських обговорень, відтак практично подала свій варіант перспективного плану формування територіальних громад Львівської області. "Відповідно, Кабінет Міністрів під тиском політичних чинників сформував Львівську територіальну громаду", – зазначив Квурт.

Як наслідок, громади 11 колишніх сільських і міських рад, які проти волі ввійшли до складу Львівської ОТГ, звернулися до суду, щоб скасувати рішення Кабміну про їх приєднання до "Великого Львова". Однією з них є громада села Малехів, яка вже виграла суди двох інстанцій.

"Ніхто не приїжджав, ніхто не слухав думки громади та не узгоджував стратегії розвитку. Можливо, якби їхню думку врахували, то люди по-іншому дивилися б на ту ситуацію. Однак людей просто ігнорували", – зауважив Олег Лосин, адвокат громади Малехова.

Адвокат Олег Лосин від імені громади Малехова звернувся до Окружного адміністративного суду Києва з вимогою скасувати рішення Кабміну про включення села Малехів до Львівської ОТГ. Суд першої інстанцій підтримав мешканців Малехова у боротьбі за право добровільно приєднатися до тої чи іншої громади. Днями 6-й апеляційний адміністративний суд підтримав рішення колег з Окружного адміністративного суду. Тепер це питання за позовом Кабміну розглядатиме Верховний Суд України. Окрім цього, колишній сільський голова Малехова звернувся до Окружного адміністративного суду Києва, щоб відновити функціонування Малехівської сільської ради як окремої юридичної особи. Найімовірніше, це питання в судах "заморозять", аж поки не буде поставлено остаточну крапку в першій справі.

"Ключове – це скасування передавального акта, згідно з яким майно Малехівської сільської ради передано у Львівську міську раду. Останньою позовною вимогою є зобов’язати повернути все, що було передано. Якби ці всі рішення  набули законної сили, тоді Малехівська сільська рада продовжила б свою дію", – наголосив адвокат. 

Далі ж має бути самостійне рішення громади, до якої ОТГ варто приєднатися Малехову. Окрім того, цей прецедент може стати дорожньою картою для інших громад, які ввійшли до Львівської ОТГ, а тепер забажали від’єднатись. Проте такі дії можуть підірвати усю реформу децентралізації не лише на Львівщині, а й по Україні. Директор департаменту економічної політики Львівської облдержадміністрації та один з авторів проєкту Львівської територіальної громади, Степан Куйбіда, переконаний, що не час давати громадам можливість самим визначатися з адміністративним поділом.

"Під час кінцевого етапу реформи децентралізації, коли ми розуміли, що наближаємося до виборів, до нового політичного циклу, тоді законодавець був зобов’язаний перейти до більш силового варіанта завершення реформи. До того ми рухалися в режимі добровільного об’єднання і, напевно, природним є те, що коли рішення приймають за тебе – тобі це не подобається", − сказав він. 

Якщо ж з Львівської ОТГ таки від’єднаються кілька громад, рішення про дострокові вибори буде очевидним, адже і їм потрібно буде обирати своїх депутатів, і Львову, відповідно, також, оскільки мешканці цих сіл обирали депутатів та голову Львівської міськради.

"Наступним кроком Кабінет Міністрів повинен внести зміни до свого розпорядження і звернутися до ЦВК та оголосити вибори на цій території. Проте тут може втрутитися політична складова. Комусь буде вигідно сьогодні збурити всю область та оголосити, що у зв’язку з тим, що можуть бути внесені зміни в перспективний план Львівської області, необхідно провести вибори не тільки у Львівській ОТГ, а на Львівщині в цілому", – зазначив ексголова Винників Володимир Квурт. 

А такий розвиток подій передусім буде на руку президентській політичній силі "Слуга народу", яка під час місцевих виборів торік не спромоглася подолати мінімальний прохідний бар’єр до Львівської міськради, відтак своїх депутатів у них тут немає. Дострокові – чудова нагода взяти реванш у дуже принциповому місті.  

Політизованість процесу змін до територіального устрою бачать і в обласній державній адміністрації.

"У мене виникає багато запитань: а кому ж зручно робити такі кроки? Процес від'єднання від Львівської ОТГ політизується або з точки зору проведення дострокових виборів, або з якихось власних інтересів", – наголосив Степан Куйбіда.

Тепер же питання полягає у тому, як працюватимуть суди, Кабмін та ЦВК. У разі великої політичної волі "завести" своїх депутатів до Львівської міськради президентська партія може змусити ці відомства приймати рішення у турборежимі, і в цій гонитві за швидким результатом крайніми можуть вийти мешканці Львова та навколишніх сіл. А процес децентралізації, об’єктивно – лише інструмент для втілення політичних амбіцій.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.