Еспресо. Захід

"Допомагати бездомним та дружити з ними – це спосіб проживати сучасне християнське життя", – Настя Гриненко

Марія Масюк
16 червня, 2021 середа
16:50

Як спільнота "Молодь за мир" у Львові допомагає безпритульним та об'єднує молодь.

Настя Гриненко майже щотижня, у середу, готує багато пакунків з їжею. Їй допомагають волонтери. Потім вони приходять до церкви Андрія та Латинської катедри, де вже їх чекають бездомні. Впевнені, що ви неодноразово бачили ці черги. Це справа спільноти "Молоді за мир".

Настя народилася у Криму. Каже, що біля самого моря. Згодом переїхала до Києва, де навчалася та приєдналася до руху "Молодь за мир". Кілька років тому вона оселилася у Львові й продовжує традиції спільноти. Настя розповіла для "Еспресо.Захід" про те, як це – дружити з безпритульними та навіть після їхньої смерті повертати гідність.

Шукали бідних навмання

Коли 2020-го в Україні розпочався жорсткий карантин, то Настя переїхала до Львова й продовжила справу свого друга Євгена Савватєєва з "Молодь за мир". Він почав розвивати рух тут з жовтня 2019-го року. Шукав  студентів, школярів. Розвішував оголошення, шукав волонтерів на різних платформах та у коворкінгах. Так сформувалася маленька група. Люди гуртувалися, робили канапки, чай і йшли до бідних. Шукали їх навмання. Ходили по центру й зустрічали 10-15 бідних. Людей, які роздавали їжу, було п'ятеро чи семеро.

Почався карантин і перестав працювати коворкінг, де готували їжу. Все робили з дому. Ходили пішки. Дівчата з осередків "Вільного простору" на велосипедах привозили слоїки з супом.

"У нас немає такої посади як координатор "Молодь за мир". Я графічна дизайнерка, хоча й закінчила навчання на соціальній роботі. Зараз перебуваю у декреті й мені комфортно займатися дизайном. "Молодь за мир" не дає мені жодного прибутку. Це просто спосіб проживати християнське життя. Наші волонтери займаються всім дуже серйозно: знають бідних особисто, дружать з ними. Важливо не те щоб зробити певну кількість бутербродів. За це найменше переживаємо. Треба, щоб все відбувалося в дусі "Молодь за мир". Це значно складніше. Тому що роздача їжі – це одне. Є ще дружба з бідними, передавання духу спільноти", – розказує Настя. 

Дівчина долучилася до "Молодь за мир" не одразу. Каже, що боялася відповідальності, бо не могла з'явитися один раз і зникнути, – дружба так не будується. Під час навчання Настя стажувалася в різних організаціях, проте каже, що не було справжності у стосунках, яка є зараз у "Молодь за мир".

"Можливість безкорисливо допомагати мені дала мені віру в Бога, сучасний погляд на християнство. Це відповідь на питання, як бути християнином сьогодні без формалізму, без підходу, що треба відстояти службу, поставити свічку й заплатити за неї. Можна молитися, дивитися на Євангеліє, але не вкладати в це сенс", – говорить Настя.

Можемо привабити молодь

Волонтери "Молодь за мир", хоч і дружать з церквою та священниками, але мають історії у Києві, коли ті відмовилася хоронити бездомного або не пускали його друзів прощатися. Така поведінка цих інституцій лише відлякує молодь. Настя розказує, що у Львові з цим зовсім інакше. Вони подружилися з церквою Андрія, що біля площі Соборної. Саме у бібліотеці церкви волонтери збираються, щоб готувати їжу. Приміщення вони отримали, коли на Різдво, просто неба пакували подарунки та 300 порцій їжі й почав падати сніг. З вертепом для бідних прийшли співати дівчата з "Вільного простору". Тоді волонтери попросили зайти до церкви, щоб можна було розміститися при вході. Зав'язалася розмова з паламарем церкви Юрієм. Він подбав про те, щоб нам дозволили зустрічатися щотижня у бібліотеці церкви і ми могли готувати їжу там.

Зараз охочих допомагати стає більше. Наприклад, на Великдень прийшли близько 30 людей, хоча у цей час люди святкують вдома з родинами. Бідних прийшло 130 людей. Настя каже, що дуже переживали, щоб всього вистачило.

"Якщо порівняти з минулим роком, то були такі роздачі, де я одна була. А зараз все росте й це класно. Тішуся, що можемо привабити молодь. Не знаю, скільки така допомога забирає часу. Це складно. "Молодь за мир" – це і дружити з бідними, і з молоддю, щоб будувати спільноту. Тому це займає багато часу. Я не визначаю час тільки роздачами", – ділиться дівчина.

Повернути людям гідність після смерті

Настя зізнається, що бідність її ніколи не відлякувала. Оскільки і працювала соціальною працівницею, і має свої сімейні історії. Каже, що виросла в селі біля моря в Криму, а там теж було чимало небагатих людей: поруч жили ті, що мали проблеми з алкоголем, малозабезпечені, сім'я з вісьмома дітьми. Тому вона намагається не проходити повз, якщо бачить на вулиці бідну людину. Вважає, що взагалі дивно, коли людина лежить і до неї не підходять.

"Ти говориш, дізнаєшся про людину як про людину. Тобі розповідають важкі історії, жаліються, що хтось погрожує. Не можеш уявити, що зробити, щоб такого не було. Бо от якщо брати з вересня, то важко порахувати, скільки бездомних вбили в Україні. І робили це підлітки. Наприклад, коли у вересні у Львові вбили двох чоловіків або жінку в лютому. Є нещодавня історія, коли в Києві напали на чоловіка й спалили. Або в Одесі молоді хлопці напали на центр обігріву. Важко зрозуміти, що всім байдуже до цього, що ця історія сприймається як якась норма. Що це ще одна із", – розказує Настя.

Читайте також: На будинку у Львові, біля якого вбили безхатьків, з’явиться мурал

Дівчина пригадує, що її вразив сюжет ТСН про безпритульного, якого спалили в Києві. Журналісти запитували у місцевих, що тут відбувалося. Ті відповідали, що нічого дивного, бо була закинута будівля, бездомний та підлітки. Тобто, все сталося логічно.

"У спільноті говоримо про це, але не як про окремі випадки, а як про цілу епідемію насильства. Дуже дивні у суспільства настрої. Є повне мовчання і зі сторони церкви, і зі сторони влади. Коли у вересні вбили бездомних, то міська влада Львова не відреагувала. Необхідна профілактика таких вчинків. Хочемо говорити до школярів, до студентів. Недостатньо пояснювати, що не можна вбивати людей. Розпочинати слід від особистого знайомства, коли бачиш людину перед собою. Думаю, коли підлітки знущалися, то не вважали бездомних за людей. Необов'язково мати дружні стосунки, але принаймні побачити в людині людину", – говорить дівчина.

Нещодавно один з безхатьків розповідав, що його друга побили в центрі. Таке трапляється систематично. Ще однією проблемою є те, що постраждалі бояться звертатися в поліцію. Настя каже, що коли це роблять сторонні, то дивно, що поліція має реагувати на їхні слова, проте те, що поліція приїжджає на виклики – це вже рух вперед. Коли вона була на перших курсах університету в Києві, то швидка чи поліція просто не приїжджала.

Ті, хто живе на вулиці, мають проблему обмороження. І вона існує не лише взимку. Один з перших безпритульних друзів львівських друзів Насті – Олексій. Він замерз на вулиці на початку травня, коли був 0° або 1°. У чоловіка не витримало серце. Причиною смерті у морзі вказали зупинку серця.

"Після цього з'являється історія про те, як повернути людям гідність після смерті. Була довга історія, щоб його поховати. Бездомних ховають на Голосківському цвинтарі. Там пишуть на табличках "невідомий". Експерт приблизно визначає вік. Про його смерть дізналися від іншого безхатька, в якого він помер на руках. Дзвонили зразу на Кирилівську у центр обліку. У них були дані про Льошу. Доки ми все знайшли й з'ясували, то його вже поховали", – пригадує Настя.

Дівчина переконана, що якби волонтери не знали, які у чоловіка проблеми зі здоров'ям, то не ідентифікували б його, не подружилися із завідувачем моргу. Історія затягнулася на кілька місяців. Люда Баталова з "Вільного простору" знайшла художницю, яка намалювала портрет. Зазначає, що важливо, що можна прийти й спільно молитися. Проте так завершуються не всі історії і дуже страшно, коли люди лежать у землі просто під таблицями. Настя каже, що насправді здивована, що взагалі у Львові ховають і є хрести. У Києві ж це може бути братська могила, якщо волонтери не заплатять за місце на цвинтарі.

Бездомних на вулицях не так багато, але є бідні

Є різні історії, звідки з'являються безхатьки. Часто через шахраїв, коли люди не розуміються у документах. Виганяють з дому й родичі. Настя каже, що люди можуть і мати право жити у квартирі й не бути формально бездомними. Реєстрація є, але людина боїться туди потрапити, бо є загроза насильства.

"Не до кінця знаємо, чи всі історії правдиві, але схильні довіряти людям. На цьому будується будь-яке спілкування. Коли хотіли під час локдауну більше відвідувати бабусь, навіть коли тільки познайомились, вони не дуже хотіли, щоб ми приходили. І це зрозуміло – не були такими близькими. Зазвичай для старших молодь виглядає підозрілою", – пояснює волонтерка.

Вона каже, що бездомних зараз на вулицях не настільки багато. Проте є багато бідних – це пенсіонери, які мають кошти лише оплатити комунальні послуги й у кращому разі купити одні ліки. На їжу не лишається коштів. Тоді вони шукають продукти на вулиці або приходять на роздачі. Зокрема, й до "Молоді за мир". Зараз у Львові більше організацій, які допомагають, тому поїсти можна майже кожен день.

Є два пункти від "Молоді за мир", куди приходять бездомні. Це місця біля Латинської катедри та церкви Андрія. Роздача відбувається постійно раз на тиждень, о 17:00, у середу. "Не можемо наперед знати, скільки людей прийде, тому готуємо більше їжі, щоб ніхто не залишився голодним. Ідеально, якщо вистачить ще й по другій порції. Але буває, що людина візьме пакунок й швидко втече. Дехто ображається, бо взяв лише одну порцію, а хтось дві. Це не дивно. У своєму житті не маю досвіду відчувати голод. Ці ж люди живуть від роздачі до роздачі. Не можуть їсти, коли захочуть", – розказує Настя.

Не бійтесь підійти й назвати своє ім'я

Дівчина радить, коли йдете вулицею і бачите бездомного, не боятися підійти й назвати своє ім'я. Оскільки вам не можуть розказати все, якщо не знають про вас нічого. Далі говоріть про роздачі їжі, які є. Запитайте, яка допомога потрібна. Поцікавтесь, може людина потребує пункту нічного перебування. Поясніть, які там умови, що обов'язково мати флюорографію. Можна подзвонити у притулок і запитати, чи є місце та взяти скерування на флюорографію.

"Важливо дбати про формальні речі. А можливо людина не готова вже бігти з вами, бо фізично не може пересуватися? Ще хороший варіант – не давати гроші. Милостиня – це класно, але не варіант, якщо не знаєш людину. Проте не купляйте будь-яку їжу. Гарно запитати, що більше хочеться. Це дозволяє встановити контакт. Не ображайтесь,  коли відмовляться, якщо дасте хліб чи батон. Можливо людина не зможе розжувати. Часто безпритульні бояться, що їх отруять. А така небезпека дійсно є, якщо бездомних спалюють, вбивають. Запропонуйте одяг. Якщо є потреба невідкладної допомоги, то важливо не просто викликати швидку, а й супроводжувати бездомного. Якщо є змога заплатити за ліки, то зробіть це, бо часто медики змушені за це платятити зі своєї кишені або відмовити в необхідних ліках. У лікарні важливо знати, що є людина, яка може залишити номер і допомогти матеріально", – радить волонтерка.

Серед бездомних, які спілкуються з "Молодь за мир" є такі, що мають залежності, психічні потрясіння. Тут не допомагає одноразова зустріч – допомагають роки дружби. Спочатку волонтери просять прийти на роздачу тверезою чи тверезим, потім слухають історії та допомагають відновити документи, влаштуватися на роботу. Є успішний приклад одного чоловіка. Він зараз працює, має сина в Італії. Соромиться, бо потрапив у таку ситуацію. Настя зауважує, що тисне суспільство й звинувачує у неробстві: "Цьому чоловікові відновили документи. Зараз він у пункті перебування на Кирилівській. Згодом матиме можливість винаймати житло. У чоловіка була проблема з документами. Щоб їх виготовити заплатили 500 грн. Це насправді мізерні кошти".

Також "Молодь за мир" разом з "Будуємо Україну разом" організовує толоки, лекції та малює мурали. Після Великодня почали приносити продукти до домів людей в кризі, листуватися з мешканцями геріатричних пансіонатів. Зазначимо, що до спільноти можна долучатися і писати їм в Instagraam та Facebook або ж одразу приходити на роздачу їжі.

  • Нагадаємо, що волонтери у Львові створили банк їжі. Нещодавно вони просили про допомогу.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу Facebook-сторінку.

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.06
    Купівля 39.06
    Продаж 39.53
  • EUR
    Купівля 42.22
    Продаж 42.96
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
28 березня
22:52
Бійці львівської ТрО підпалили ворожу БМП, яку окупанти залишили посеред дороги тікаючи
Бійці львівської ТрО підпалили ворожу БМП, яку окупанти залишили посеред дороги тікаючи
22:33
світлофор у Луцьку
У Львові для незрячих пішоходів зі світлофорів звучатиме шум потяга
22:14
Андрій Антонищак
Львів 29 березня попрощається з екснардепом та полковником Андрієм Антонищаком
21:56
Бійці 100-ї бригади з Волині показали, як знищують фортифікаційні споруди росіян
Бійці 100-ї бригади з Волині показали, як знищують фортифікаційні споруди росіян
21:38
Рівненщина ініціює включити поліську дудку-викрутку до списку культурної спадщини ЮНЕСКО
21:18
газова плита, газ
На Львівщині майже 400 абонентів залишаться без газу. Адрес
21:00
Львівські митники зупинили на кордоні Audi Q7 з технікою Apple на мільйон гривень
Львівські митники зупинили на кордоні Audi Q7 з технікою Apple на мільйон гривень
20:57
На Волині зникла 15-річна студентка, яка пішла з гуртожитку і не повернулася
20:39
новини Львівщини
На Хмельниччині судитимуть експосадовицю банку, яка привласнила 8 млн грн виплат родин загиблих військових
20:21
Забезпечити безпеку природи: у Львові затвердили нову екологічну програму
20:03
На Закарпатті співробітник патрульної поліції вчинив смертельну ДТП
19:45
новини Хмельницького
На Львівщині авто збило двох дітей на самокаті, одна дівчинка загинула
19:30
блокпост
На Волині демонтували 12 недіючих блокпостів
19:16
Доступні ліки
У Львові дорослі люди зможуть безплатно отримати ліки від спінальної м’язової атрофії
19:03
На Волині чоловіка підозрюють у сутенерстві і втягненні в проституцію жінок
18:58
ноутбук
Вилучене та конфісковане рішеннями суду майно на Рівненщині передали на потреби військових
18:44
лікарня швидкої допомоги
Перше медичне об'єднання Львова будуватиме фармзавод
18:30
трамвай у Львові
Львівелектротранс першим серед перевізників міста отримуватиме оплату за виконану роботу
18:14
новини Рівненсько області
На Рівненщині знайшли зниклого безвісти жителя Вараського району
18:05
У центрі Львова за понад 5 млн грн реставрують палац Бесядецьких
17:51
психічне здоров'я
Львів отримає €1,5 млн від Фландрії на будівництво центру психічного здоров’я
17:38
McDonald's
McDonald's запропонували відкрити ресторани на Закарпатті не лише в Ужгороді та Мукачеві
17:25
Новини Рівненщини
На Львівщині судитимуть наркозбувачку, яка щомісяця постачала у різні міста країни близько 20 кг наркотиків
17:18
домашнє насильство
Вимагав віддати пенсію: на Хмельниччині оголосили підозру чоловіку, який систематично кривдив свою бабусю
17:09
граната
Вимагав 250 тис. євро, погрожуючи вбивством близьких родичів: тернополянину повідомили про підозру
17:00
Огляд
Купила квартиру за 3,5 млн грн і заробила понад 1,8 млн грн: що задекларувала голова дитячого медичного центру Олена Козлова
16:59
Оновлено
виставка "Тут був мій дім"
Куди піти у Львові із 25 по 31 березня: Jam session у Дзизі та концерт Квартету Петра Балога
16:59
Огляд
хмари
Погода Львів: прогноз синоптиків на сьогодні 28 березня, завтра, тиждень
16:42
Воїни волинської ТрО на сході України знищили "буханку" росіян
Воїни волинської ТрО на сході України знищили "буханку" росіян
16:35
Бурштинська ТЕС
Під час обстрілу 22 березня постраждали всі блоки Бурштинської ТЕС, – ДТЕК
16:25
Львів
У Львові мешканці гуртожитку на Тичини зможуть приватизувати своє житло
16:12
новини Прикарпаття
В селі на Прикарпатті підтвердили факт забруднення води у річці Бистриця-Солотвинська
16:03
школяр
У Львові при школах створять піклувальні ради
15:50
У Львові попрощалися з Ігорем Юхновським – екснардепом і Героєм України
У Львові попрощалися з Ігорем Юхновським – екснардепом і Героєм України
15:33
трамвай з прапором, Львів
Львівелектротранс оголосив міжнародний тендер на модернізацію трамваїв
15:22
новобудова на вул. Трускавецькій
Львівська міськрада підтримала петицію про заборону висоток у приватному секторі поряд з Сокільниками
15:10
У Тернополі помер артист балету Михайло Складан
14:57
У Рівному затримали рецидивістку, яка ввозила в Україну прекурсори під виглядом прального порошку
У Рівному затримали рецидивістку, яка ввозила в Україну прекурсори під виглядом прального порошку
14:42
На Тернопільщині чоловік добровільно віддав поліції арсенал зброї
14:29
затримання наркоторговців
Вилучили метамфетаміни і гранати: на Закарпатті затримали групу наркоторговців
Більше новин