"До Майдану не було цілісного погляду на те, як має розвиватися українська культура", – Микола Княжицький

Українська культура має розвиватися навколо ціннісних засад, а законодавство має допомагати втілювати ці ідеї.

Про це на форумі "Via Carpatia" під час дискусійної  панелі "Хребет культурної незалежності. Розвиток та фінансування культури, інституції та ресурси" заявив народний депутат України, голова підкомітету з питань культурної політики Комітету ВРУ з питань гуманітарної та інформаційної політики Микола Княжицький, повідомляє "Еспресо.Захід".

 

"Ми маємо багато законів про культуру, про музеї, багато інших законів, які так чи інакше регламентують чи дозволяють існувати культурним інституціям. Але вони фактично консервують той стан, у якому управління культури було в радянській системі. Цілісного погляду на те, як має розвиватися культура, до Майдану в Україні не було. Були люди, які присвячували себе культурі. Ці люди справді чинили подвиг, чи то працюючи бібліотекарями десь у віддаленому селі, чи то знімали фільм без державної підтримки. Вони жили не з допомогою держави, а всупереч державі", – зазначив Микола Княжицький. Він додав, що постколоніальний світ, з якого ми всі вийшли, був побудований так, що українцям не дуже й дозволяли мати якусь "свою" розвинуту культуру. А щойно з’являвся хтось такий, як Володимир Івасюк, що своєю творчістю ламав стереотипи та кордони, це вартувало йому життя. 

"Тому важливо було подолати колоніальний впливи, почати будувати культуру незалежної демократичної держави", – наголосив Микола Княжицький.

Читайте також: "Сучасні музеї повинні відходити від застарілих стереотипів", – директор "Дому Франка" Богдан Тихолоз

Щодо моделей розвитку нашої культури, то тут Княжицький зауважив, що до певної міри є полонофілом у цьому питанні.  

"Польща завжди для мене була живим прикладом того, в який спосіб варто реформувати культуру. Вони почали творити культуру з реформи системи управління. Ми почали робити схожі речі. Для мене важливо творити культурні структури, які саморегулювалися б і не відчували на собі дикторських впливів зверху. Однак ця трансформація в головах людей і політикумі відбувається дуже поступово", – додав Микола Княжицький. 

Зауважимо, учасники дискусійноїх панелі  "Хребет культурної незалежності. Розвиток та фінансування культури, інституції та ресурси" обговорюють такі теми: нові практики культурної політики в незалежній Україні, роль культурних інституцій, становлення культурних інституцій в Україні, їхній вплив на формування української ідентичності, а  також засадничі принципи існування культурних інституцій в світі, та вплив меценатства на розвиток культури.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу Facebook-сторінку