Чому видати чек – це проблема для ФОПа

90% підприємців Львівщини наразі ігнорують реєстратори: частина так і не розібрались, чи мусять використовувати ці обов’язкові РРО.

Львівські крамниці, які досі працювали без касових апаратів, вчаться працювати з РРО. Тепер вони обов’язкові для усіх ФОПів, хто приймає готівку, окрім першої групи. І багато з тих, хто повірив у те, що замість купувати РРО, можна завантажити безкоштовну програму на телефон, тепер взагалі не можуть працювати, повідомляє "Еспресо.Захід".  

"Ця програма - це якийсь жах. Від ранку я тільки одному покупцю змогла нормально скинути на телефон чек. Треба хіба каву робити людям, поки чекають", – каже знайома продавчиня у магазині одягу, поки намагається провести мою покупку через програмний РРО. Загалом я чекала хвилин п’ятнадцять. Спочатку мене попросили зачекати, бо продавець, на телефоні якої є програмка, вибігла за печивом. Інша ПРРО не має, бо на iPhone безкоштовна програма не завантажується. Коли дівчина повернулась, виявилось, що ПРРО безбожно висить. 

"Мені нині перед роботою печиво не продали, бо в них теж програма зависла. А продавчиня боялась дати без чека, бо якщо потім щось не так проб’є, то буде платити штраф зі своєї зарплати, – скаржиться продавчиня. – Бо це таке дурне придумали: якщо хтось пожаліється в податкову, що йому не видали чек, то маємо відшкодувати 100% вартості покупки. Але що зробити, якщо програма пів години висить? Не всі мають час чекати".

Свою покупку я забрала, так і не дочекавшись чека. Але це магазин, де я постійний покупець, і впевнена, що якщо щось не підійде, я зможу повернути покупку навіть без чека. Дівчата кажуть, що власник пообіцяв їм поставити звичайний стаціонарний РРО, але вони зараз у дефіциті. Підприємці не закуповували реєстраторів, бо до останнього сподівались, що дію закону відтермінують ще на рік. А тепер через величезний попит фірми, які постачають реєстратори, не встигають виконувати замовлення. 

Щодо програмного РРО, то проблеми виникли не лише з тією програмою, що безкоштовно пропонує податкова служба. Програма Checkbox, яку розробила компанія ексміністра та співзасновника Монобанку Дмитра Дубілета, також напередодні нового року дала масштабний збій, який не могли усунути кілька днів. У результаті Дубілет пообіцяв сплатити штрафи з власної кишені, якщо податкова нарахує їх користувачам Checkbox за ті дні, коли був збій системи.

Однак значна частина дрібних підприємців досі не розуміє, чи мусять вони використовувати РРО.

"Я уже кілька років продаю взуття через сторінки у соцмережах. Торік зареєструвала ФОП. Увесь грудень намагалась з’ясувати, чи мушу я застосовувати РРО. Бо з одного боку, якщо усі розрахунки через "Нову пошту", то не треба, бо чек дають у поштовому відділенні при оплаті. Але ж багато хто кидає гроші на картку. Буває, що люди спочатку кидають на картку лише аванс, а решту суми при отриманні, – каже Маріанна Свистун. – Найсмішніше, що я писала офіційні запити, і мені прийшли кардинально протилежні відповіді! Я розумію, що великі фірми, які мають купу ФОПів, щоб платити менше податків, мають штат бухгалтерів, які можуть у тому розібратись. Але я сама собі й начальник, і бухгалтер. Як розібратись таким, як я? Ця спрощена система саме для таких підприємців і була придумана. А тепер що?".

"Насправді на Львівщині є приблизно 70 тисяч підприємців, які теоретично мали б встановити РРО, на 30 грудня встановили тільки шість тисяч. Всі решта відмовляються ставити РРО і 25 січня виходять на масову акцію протестів, – каже підприємець та правозахисник Богдан Рабешко. – РРО потребує бухгалтера, потребує спеціальної освіти. Що робити власнику? Звільняти тих працівників, які не вміють працювати з РРО. Професійне програмне РРО коштує 15-25 тисяч гривень, але ще додатково є плата за обслуговування. Це не враховуючи роботи бухгалтера. Про цю безкоштовну програму навіть говорити не хочеться. Вона сира. Мені підприємці казали, що якщо у це безкоштовне ПРРО забити понад 50 найменувань, то воно зависає. Тобто якщо є магазин канцтоварів, де є багато дрібних товарів, а це все треба внести в програму, то вона просто не витримає. Крім того, її зробили тільки для комп'ютерів і для смартфонів на Android. Тобто держава сама не підготувала належним чином введення РРО".

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.