Чому в одних мережах АЗС бензин дешевшає, а інші вперто тримають ціни

Від чого залежить вартість пального на АЗС і чому на Львівщині в одних мережах бензин подешевшав до 50,9 грн за літр, а в інших досі близько 57 грн

Про це "Еспресо.Захід" розповів експерт ринку нафтопродуктів Леонід Косянчук.  

"Ціна на пальне в Україні залежить від трьох складових: ціни європейського ринку (а вони знижуються), податки на кордоні (які у нас встановлені в євро), а також співвідношення попит-пропозиція, – каже Леонід Косянчук. – На сьогодні попит зменшився, особливо на бензинову групу. На газ попит високий, але  газу немає. Зберігання палива – дороговартісна процедура. Тому перевищення пропозиції над попитом також сприяє зниженню ціни. І це не зважаючи на те, що в нас дуже ускладнений імпорт через блокаду кордонів. Утім тепер пальне з ЄС завозять через Угорщину і навіть Румунію, хоча це і збільшує транспортні видатки".

Водночас експерт не прогнозує суттєвого зниження цін на пальне до нового року. Можливо на 1-2 грн за літр, але не більше.

"Водночас ми не можемо прогнозувати, як себе поведе НБУ. Якщо курс гривні буде стабільний, то ціни поволі знижуватимуться. Якщо ж раптом гривня девальвує відносно основних валют, то буде проблема, бо ринок швидко реагує на ці зміни. Адже пальне купують за валюту, акцизи в нас чомусь теж встановлені у євро, а не у гривнях, а продають бензин за гривні", – каже Леонід Косянчук.

Чому різниця на АЗС – понад 7 гривень за літр пального

8 грудня на Львівщині бензин А-95 можна придбати від 50,9 грн за літр (Укрнафта) до 57,99 (SOCAR). До повномасштабного вторгнення різницю в цінах пояснювали походженням пального – вітчизняне та білоруське було дешевшим, імпортоване з ЄС – дорожчим. Однак тепер практично усе пальне походить з ЄС.

"Є дві причини різниці цін. Як виглядають заправки преміального сегмента і дискаунтери. Це дуже велика різниця. На дискаунтері на зміні працює 3- 5 осіб, тоді як на ОККО чи WOG  – до 20. Сяючу заправку преміального сегмента видно за 10 км. Тому вони день витрачають електроенергії, як дискаунтер  за місяць. Це називається умовно постійні витрати, і насправді вони дуже різні в різних мережах, – каже Леонід Косянчук.  – Інша причина – це як в одеському анекдоті: чому всі продають насіння по 10, а ви по 15 грн? Бо 15 – це більше, ніж 10". Виходячи з того, що преміальні сегменти дуже тісно "співпрацюють" з податковими й державними органами, вони дозволяють собі мати значно більшу маржу. А потім розказують, які вони меценати та скільки роблять донатів на ЗСУ. Але це все з наших кишень".

Скільки заробляють мережі на літрі пального

"Через низький попит на пальне цього року в "чорну п’ятницю" чимало мереж пропонували знижки. На окремих АЗС були знижки до 5-6 грн на літрі, я навіть 8 грн бачив. Це свідчить, що в мережах, особливо преміальних,  досить висока маржа. Тобто якщо вони дозволяють собі на деякий час знизити ціну на 5-6 грн на літрі, отже, заробляють на літрі не менше, – каже Леонід Косянчук. – Однак якщо преміальні мережі мають маржу у 5-6 грн за літр, то дискаунтери – приблизно півтори гривні". 
 
При цьому якість пального від ціни тепер практично не залежить. 

"90% пального в Україні – імпорт. Можливо, є якість "каламутники", які щось десь намагаються зробити, але це дуже незначний відсоток. Власного виробництва у нас – крапельки. На український завод у Кременчуці уже, мабуть, п'ять прильотів було, – каже Леонід Косянчук. – Тобто тепер усі, як правило, продають одне й те саме, тільки за різними цінами".