Чому у Львові збудувати нову кабельну лінію дешевше, ніж відремонтувати стару?

У центрі Львова ремонт двох кабельних ліній довжиною 1057 і 1209 метрів обійдеться в 1,5 млн євро, натомість будівництво 2,2 км тієї ж кабельної лінії в районі Левандівки та Клепарова коштуватиме біля 10 млн грн.

Про це розповів голова комісії транспорту, зв'язку та міської мобільності ЛМР Ігор Зінкевич, передає "Еспресо.Захід".

"У 2018 році було прийнято рішення про те, що кабельні лінії від тягової підстанції № 6 до пл. Митної та вул. Личаківської будуть відновлювати за кредитні кошти Європейського інвестиційного банку. Відповідно ЛКП "Львівелектротранс" уклало договори на проведення інженерно-геодезичних вишукувань, пов’язаних із капремонтом фідерів та на розробку проєктно-кошторисної документації на їх капремонт фідерів. Проте, взимку 2020 року виконком Львівської міськради раптом вирішив передати цей проєкт від ЛКП "Львівелектротранс", яке володіє кабельними мережами та експлуатує їх до ЛКП "Львівавтодор". Здивувала мене очікувана вартість капітального ремонту фідерів, оголошена "Львівавтодором" – 1,5 млн євро, тобто понад 50 млн грн. Той же "Львівелектротранс" декларує, що прокладання 2,2 км кабельної лінії від тягової підстанції № 12 на вул. Повітряній, 88а до вул. Шевченка обійдуться в суму близько 10 млн грн", – пише Зінкевич.

Хто кого вводить в оману?

Щоб зрозуміти, чому вартість відновлення фідерів "пл. Митна" та "Личаківський-1" майже у п’ять разів перевищує будівництво нової кабельної лінії довжиною 2,2 км на Левандівці Ігор Зінкевич скерував депутатське звернення на ЛКП "Львівавтодор". Проте відповідь на це звернення викликала у міського депутата ще більше запитань.

"У мене виникло враження, що мене свідомо хочуть ввести в оману. Зокрема у відповіді зазначається, що остаточна ціна визначається в процесі тендеру. Водночас мене цікавило, як саме ЛКП "Львівавтодор" підрахував очікувану вартість закупівлі, від якої та будуть відштовхуватися потенційні підрядники, виставляючи свою ціну. Нагадаю, що кредитні кошти віддаватиме з відсотками місто, отож потрібно слідкувати, щоб очікувана вартість закупівлі була якомога меншою. У ЛКП "Львівавтодор" запевняють, що оціночна вартість робіт по ремонту фідерів на Митній – Личаківській визначена … Львівською міськрадою (щось я не пам’ятаю обговорення такого питання на сесії), Європейським інвестиційним банком та консультантом – компанією "Egis" (саме тією, яка консультувала "Львівавтодор" при будівництві "Трамвая на Сихів" із яким виникла ціла низка проблем) "з урахуванням резерву на підвищення ціни через можливі зміни цін на будівельні матеріали та курсів валют між датою кошторису та датою проведення робіт", – пише Зінкевич. 

Також ЛКП "Львівавтодор" надало копію документу про капітальний ремонт кабельної лінії по вул. І. Франка, 41 до фідерного ящика вул. Личаківська, 2. Зведений кошторис вартості будівництва по капітальному ремонту фідера "Личаківський – 1" (довжина – 1209 м) станом на початок 2019 року становила 9 мільйонів 983 тисячі 423 грн. Загальна вартість капремонту кабельної лінії згідно з наданим кошторисом – 12 мільйонів 843 тисячі 263 грн. Це вартість капітального ремонту тільки однієї кабельної лінії, в євро – 399 тис. 670 євро (курс на 15 січня 2019 року).

"Але є ще одна кабельна лінія – від тієї ж підстанції ТП № 6 до вул. Винниченка, 3 (довжина 1057 м), по якій копії зведеного кошторису мені чомусь не надали… На щастя, є система публічних закупівель "Прозорро", яка дозволяє встановити, які саме проєктні роботи, пов’язані із ремонтом кабельних ліній, замовляло ЛКП "Львівелектротранс" у 2018 році, а також ознайомитися із підписаними договорами… Загалом у євро це – 349 421 євро", – пише депутат.

Краще Львівелектротранс, ніж Львівавтодор?

Отож, разом ціна капремонту обох кабельних ліній – це 749 тисяч 061 євро, тобто вдвічі менше, а ніж сума в 1,5 млн євро, заявлена ЛКП "Львівавтодор".  

"Нагадаю іще, що відповідно до угоди, яку Україна підписала із Європейським інвестиційним банком, банк не фінансує ПДВ, в той час, як у наданому мені кошторисі вказана сума із врахуванням ПДВ (20%). Як вам резерв у іще одну кошторисну вартість капремонту кабельних ліній? Не зажирно? Зразу скажу – розрахунки орієнтовні, засновані на шкільній математиці і елементарній логіці. Правду може показати тільки зведений кошторис по капремонту кабельної лінії від ТП № 41 на вул. Івана Франка, 41 до фідерного ящика на пл. Митній, який мені «Львівавтодор» «забув» надати. Власне оця "забудькуватість" "Львівавтодору" і викликає найбільшу недовіру", – підсумовує Зінкевич.

Голова комісії транспорту, зв'язку та міської мобільності ЛМР Ігор Зінкевич обіцяє, що разом із керівником бюджетної комісії Наталією Шелестак проаналізує це питання.

"Думаю, що до цього аналізу має долучитися і Державна аудиторська служба України, яка займається питанням державних закупівель – скерую туди звернення… У "Львівелектротрансу" значно менші "апетити", а ніж у "Львівавтодору", отож буду агітувати колег, щоб на сесії повернути всі проєкти, пов’язані із реконструкціями мереж електротранспорту повернули від "Львівавтодору" до "Львівелектротрансу", – додає Зінкевич.

Читайте також: Чи пов’язане звільнення Білого з кримінальним провадженням проти Свищо

Цікаво також, що колишній в.о. начальника управління транспорту ЛМР Сергій Журбенко написав, що "давно вже проситься аудит" на ЛКП "Львівавтодор" і дуже категоричний стосовно теперішнього керівництва.  

"Білий втік. Єстеферову з компанією треба за розтрати коштів громади відправити за грати", – лаконічно підсумував Журбенко.

Нагадаємо, 100 тролейбусів з автономним ходом. Коли їх очікувати у Львові і чи доцільно купувати.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.