Черга до двох тижнів: люди панічно скуповують дрова навіть у Карпатах

Державні лісгоспи заледве встигають виконувати замовлення, а поліція дедалі частіше повідомляє про випадки шахрайства при замовленні дров в інтернеті

Можливі перебої з електроенергією та газом через атаки росіян на об'єкти енергетики змусили українців панічно запасатися дровами. У фейсбук з’явились десятки локальних спільнот, де пропонують купити дрова. У найбільшій з них – уже понад 50 тисяч учасників. Оголошення про продаж дров з’являються навіть на під’їздах львівських багатоповерхівок. Воно й не дивно, адже у буржуйках, які міська влада закликає встановлювати у підвалах багатоповерхівок, також треба чимось палити. 

Комунальники та аналітики сходяться на тому, що майбутня зима буде найважчою в історії України. Та чи переживуть її ліси, якщо попит на дрова зріс у кілька разів?

"Попит на дрова шалений. Якщо торік на такий час ми мали на складі до 2-3 тис. кубометрів дров, то зараз – заледве 200 кубів, – каже інженер зі збуту Бродівського району Микола Серватович. – На тверді породи деревини у нас черга. Тобто якщо людина подає заявку, то мусить чекати, коли дрова заготовлять. Зараз у нас є десь 15 заявок, які треба виконати. На хвойні черги нема, можна відвантажити у той  же день. Ці дрова дешевші, але і тепловіддача у них менша".

За словами Миколи Серватовича, найдорожчими є букові та грабові дрова – 1450 грн за куб. без доставки. Серед твердих порід найдешевшою є береза – 1080 грн, але вона не підходить для твердопаливних котлів, оскільки надто смолиста – забивається димохід. Натомість у звичайних п’єцах можна її використовувати. 

"Цього року зріс попит на дрова від підприємств та організацій, оскільки багато котелень перевели на тверде паливо. Тобто там, де раніше не використовували тверде паливо, тепер збираються палити дровами. Через тендерні закупівлі постачаємо дрова для шкіл, лікарень, військових тощо", – каже інженер-лісівник. 

Чи вистачить дров усім охочих, Микола Серватович гарантувати не може. 

"У нас на початку року є запланований ресурс, який може бути вирубаний. Якщо ми його вичерпаємо, більше рубок проводити не можна, – каже лісівник. – На жаль, частішають випадки крадіжки дерев. Ліс – не комора, яку можна зачинити. Лісова охорона чергує навіть вночі, але все одно є випадки, коли крадуть дрова, або виявляють сліди незаконних рубок". 

За даними Держагентства лісових ресурсів, за минулі роки лісництва не використали ліміт рубок головного користування обсягом шість млн кубометрів. Прорідження та прохідні рубки можуть забезпечити ще приблизно 4,5 млн кубометрів деревини. Однак підприємствам не вистачає робочих рук, які можна залучити до заготівлі деревини. 

Загалом дров на Львівщині мало б вистачити, якби споживачі трохи вгамували свої "апетити", переконані у Сколівському лісгоспі.

"Відповідно до урядової постанови, одна особа може виписати не більше 15 кубометрів дров на рік. Цього достатньо для опалення великого будинку. В середньому на зиму достатньо 8-10 кубометрів. Але таке враження, що дехто намагається запастись дровами на дві зими в перед. У нього є достатньо дров на подвір’ї, а він ще виписує, – каже інженер зі збуту Сколівського лісгоспу Василь Лях. – Взагалі люди панікують і виписують дрова, як ніколи раніше. Для населення ми не піднімали цін, адже розуміємо, що війна, люди не мають грошей. Раніше у нас багато хто їздив на заробітки, але тепер чоловіків не випускають за кордон, тож вони втратили можливість заробляти. Однак багато дров ми продаємо на біржі. Там ціни йдуть вгору".

Для населення ціна на дрова від Сколівського лісгоспу залежить не тільки від порід, а й від того, де вони ці дрова забиратимуть. Наприклад, якщо забирати дрова своїм транспортом у лісі,  то куб твердих порід коштує приблизно 1000 грн, хвойних – 800. А уже на складі у Сколе 1500 та 1100 грн. Найдорожче коштують колоті дрова – 2500 грн за куб. 

Щодо ділків, які пропонують в інтернеті дрова по 700-800 грн з доставкою додому, то це, швидше за все шахраї. Власне поліція все частіше повідомляє про випадки, коли інтернетні торгівці беруть передплату за дрова і зникають. Факти такого шахрайства уже відомі на Львівщині (Городок), Волині, Івано-Франківщині. З іншого боку, державні лісгоспи не завжди надають транспорт, яким можна доставити дрова додому, тож покупці шукають тих, хто обіцяє привезти дрова до подвір’я.  

 У Львівському обласному управлінні лісового господарства рекомендують населенню, яке хоче купити дрова, звернутись з заявою до лісгоспу або лісництва. До заяви необхідно додати копію паспорта та ідентифікаційного коду. Якщо покупець ще не вибрав свій ліміт (15 кубометрів дров на рік), він отримає рахунок на оплату з реквізитами підприємства, з найменуванням продукції, об’ємом, ціною та сумою оплати. Сплатити за дрова можна у будь-якому відділенні банку чи через Приват 24, Ощад 24. З квитанцією  про оплату треба звернутися з квитанцією в лісництво для відвантаження дров паливних.


Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.