"Безвісти зниклі": хто й чому не приходить на друге щеплення від COVID-19

Медики розповіли, чому найчастіше люди не приходять на щеплення другою дозою вакцини від коронавірусу І порадили, що робити, якщо ви з якихось причин пропустили другу "порцію" вакцини.

"Біль у руці, ломота у м'язах і суглобах, висока температура, озноб, головний біль, нудота – мабуть, у мене були всі реакції, які тільки можуть бути після вакцинації. А крім того, ще й цукор і тиск піднявся. Почувалася настільки кепсько, що не могла навіть підвестися з ліжка. Якщо на мене так подіяла вакцина від COVID-19, страшно уявити, що зробила б хвороба", – розповідає 57-річна львів’янка пані Інна. 

У жінки – цілий "букет" хронічних болячок: цукровий діабет, артеріальна гіпертензія, ішемічна хвороба серця. Тож сумнівів, чи потрібно вакцинуватися, в неї не було. Кілька років тому пані Інна захворіла на грип і дуже важко його перенесла (лежала у лікарні із двобічним запаленням легень). Moderna вибрала, бо прочитала, що мРНК-вакцини мають найбільший відсоток ефективності. Але львів'янка не очікувала, що така рутинна процедура, як вакцинація, виб'є її з колії на два дні. 

Інтервал між введенням другої дози Moderna становить 28 днів. Минуло вже 34, але жінка досі не записалася на другу дозу.

"У центрі вакцинації мені сказали, що можна й через 42 вколотися", – пояснює і додає, що навмисно відкладає візит до лікаря, бо "мусить ще залагодити кілька важливих справ, а день-два після щеплення вона буде недієздатною". "Можливо, я могла б обійтися й однією дозою. Вона ж також забезпечує певний захист", – чи то запитує, чи то стверджує львів’янка.   

Коли перший мільйон американців отримав першу дозу вакцини від коронавірусної інфекції, Центр з контролю і профілактики захворювань повідомив, що 8% вакцинованих однією дозою проігнорували необхідність отримати другу. Ця цифра експертів зі сфери охорони здоров'я не здивувала, адже якщо вакцинація передбачає введення двох і більше доз (а такими є більшість знайомих нам вакцин), то завжди певний відсоток людей не зголошується на повторне щеплення. Наприклад, за даними Kaiser Family Foundation, кожен четвертий американець пропускає другу дозу вакцини від оперізуючого лишаю. 

З цією проблемою на початках вакцинальної кампанії проти COVID-19 зіштовхнулися всі країни. За відсутності вільного вибору місця, дати і часу вакцинації, а також певного інформаційного вакууму, коли люди не до кінця розуміли, чому недостатньо підставити руку під укол лише раз, забезпечити 100% охоплення щепленнями тих осіб, які вже отримали першу дозу вакцини, було практично неможливо. Згодом цю ситуацію вдалося виправити. Так, наприклад, у Польщі, де на п’ятницю, 10 вересня, повністю вакциновано 50,3% населення (і ще 1,16% отримало першу дозу вакцини), на другу дозу не з'явилося приблизно 0,05% щеплених осіб. З кожним із "безвісти зниклим" зв’язуються працівники інфолінії, щоб нагадати про необхідність завершення курсу імунізації. 

Україну через дефіцит вакцин, який вдалося подолати лише за кілька місяців, ця проблема оминула.

Як розповіла "Еспресо.Захід" д.м.н., професорка, керівниця регіональної групи оперативного реагування на несприятливі події після імунізації Валентина Чоп'як, в Україні (й на Львівщині зокрема) також ведуть облік вакцинованих осіб, і якщо якась людина отримала першу дозу вакцини, але не отримала другої, з нею зв’язується сімейний лікар, з яким ця людина уклала декларацію. Зведеної офіційної статистики, скільки є таких осіб, наразі немає, однак цей відсоток, як запевняє Валентина Чоп'як, не є великим. 

Чому люди не приходять на щеплення другою дозою? 

Частина не з'являється, бо елементарно забуває, що це потрібно зробити. 

Є певний відсоток людей, який вважає, що для мінімального захисту достатньо буде й однієї дози. 

Дехто плутає вакцину Johnson&Johnson, яка є однодозовою (і в Україні не використовується) з іншими вакцинами, які потребують введення двох доз. 

Деякі люди бояться, що в них знову виникнуть поствакцинальні реакції, тим паче, що виробники деяких вакцин попереджають: після другої дози ці реакції, як правило, є більш бурхливими. 

Комусь далеко добиратися до центру чи пункту вакцинації, хоча сьогодні є багато місць, де можна зробити щеплення, і тоді, коли це зручно, зокремма й у вихідні. Понад те, вакцинальні бригади щеплюють організовані колективи, тож людині навіть не потрібно ніде йти – достатньо з'явитися на роботу. 

Враховувати потрібно й проблему десинхронізації даних, яка існує в багатьох країнах. Наприклад, людина могла отримати першу дозу в державному закладі, а другу – у приватній клініці, проте оскільки це дві різні підзвітні юридичні особи, дві дози могли не "зв’язатися" в базі даних.

Чому важливо отримати дві дози вакцини?

"По-перше, якщо ви вакцинувалися лише раз, ви не отримаєте сертифіката, який засвідчить, що ви вакциновані. А по-друге, не використаєте всього потенціалу вакцини, тобто не отримаєте повного імунного захисту, який вона може вам гарантувати", – пояснює Валентина Чоп'як. Друга доза посилює імунну відповідь, тож організм готовий дати адекватну відсіч вірусу в разі контакту з ним.

Що робити, якщо ви з якихось причини пропустили дату повторної вакцинації?

Професорка закликає вакцинуватися настільки швидко, наскільки це можливо. Для цього сконтактуйтеся зі своїм сімейним лікарем. 

Деякі фахівці стверджують, що навіть якщо ви отримаєте другу дозу через кілька місяців, це не кінець світу. Водночас такий розрив у датах вакцинації може дещо знижувати ефективність вакцини, заявленої виробником.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.