
У Львові "Росте древо"
Яскрава і багатогранна виставка уперше за багато років так широко презентує у місті Лева народне мистецтво Великої України.
А все та стародавня щедрівочка "Росте деревко тонке й високо". Якби не "залипання" на ній Любави Собуцької - кураторки виставки "Росте древо", що відкрилася зараз в історичному корпусі Національного музею у Львові - то й сам проєкт публічного представлення народного та декоративного мистецтва Наддніпрянщини XVII – середини XX ст. з фондів цього музею та приватних колекцій міг би мати інакшу форму. Принаймні тих понад 200 унікальних експонатів – кераміки, вишивки, вибійки, іконопису, дитячої іграшки, малювання по дереву й інших, які представляють мистецтво Київщини, Полтавщини, Черкащини, а також південних районів Чернігівщини та Сумщини та північних Дніпропетровщини та Кіровоградщини, в інакшій концепції могли би справляти не такий промовистий та потужний вплив, як вони справляють.
Це важливо ще й тому, що такого обсягу та наповнення рідкісними експонатами виставка народного мистецтва Великої України у Львові за останній час презентується вперше, інформує "Еспресо.Захід".
Як розповіла нам завідувачка відділу народного мистецтва Національного музею у Львові Любава Собуцька, вона уже не вперше причетна до представлення мистецтва того чи іншого регіону України. І щоразу це захоплення і сильне внутрішнє горіння. "Мені цікаво працювати над тим, що маловідомо, відкривати його не тільки для себе, а й для інших, - каже Любава Собуцька. – І коли народне мистецтво Західної України добре відоме з дитинства, то далі до Центру та на Південь і Схід держави воно подекуди пересічному львів'янину видається незвіданою землею. Отож хотілося показати багатство і красу народного та декоративного українського мистецтва, а ще наголосити, що ми всі – єдині".
"У Львові сьогодні завдяки колекціонерам в приватних збірках є коло 500 старих народних чернігівських ікон, біля 300 черкаських, кількасот рушників та інших унікальних речей, - сказав на відкритті виставки відомий львівський колекціонер та художник Тарас Лозинський. – І ніхто і в думці не має, щоб то продати. Тому вкотре говоримо про потребу створення у Львові Музею українського народного мистецтва, де би ці всі речі могли знайти своє гідне місце. І коли дивишся на них, то вкотре дивуєшся, звідки український народ брав ту силу, щоби при такі страшній тиранії, яку пережила гетьманська Україна, все те зберегти і вистояти".
Взявши за основу спільний для всіх українців мотив-символ "Дерево Життя", організатори не тільки поділили всі представлені експонати на три групи (символічно - все, що могло би бути пов'язане з підземним світом, реальним життям та побутом і світом небесним), а й згрупували їх навколо монументальної інсталяції "Дерево", вирішеної як переспів мотиву стилізованого дерева, що трапляється на кролевецьких рушниках. Відтак яскрава, об'ємна і багатогранна експозиція отримала ще додатковий стержень (чи акцент), який теж стає кодом.
Цікаво те, що більшість експонатів глядач бачить уперше. Як цікаво, що – за словами директора Національного музею у Львові Ігоря Кожана – виставка "Росте древо" - чи не перша львівська подія з відзначення 30-ї річниці Незалежності України, яку святкуватимемо цього року. До речі, на саме свято Незалежності виставка "Росте древо" ще буде – вона експонуватиметься до кінця серпня.
Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.
- Актуальне
- Важливе



