На межі: Львівщина невпинно наближається до "червоної зони"

Наразі Львівська область перебуває в "жовтій" зоні, проте тенденції невтішні.

Епідеміологічна ситуація в області – на межі критичної. У лікарнях обласного центру людей уже навіть у коридорах не кладуть – немає місць. Ліжка, де мають лежати пацієнти з травмами і хірургічними патологіями, зайняті важкими хворими, які потребують кисневої підтримки. Одну з лікарень повністю перепрофілювали на "ковідну", але й там уже не знають, куди дівати хворих, яких щодня привозять сюди "пачками". У всіх медзакладах реанімації переповнені. Навіть у дитячій клінічній лікарні, адже кількість дітей з "ковідними" пневмоніями зростає. І марно сподіватися, що можна без проблем потрапити в одну з районних лікарнях, адже й там ліжка заповнені на 92-96%. На жаль, є ризик, що й лікувати скоро не буде кому, адже медики також масово хворіють… 

Так уже понад місяця виглядає ситуація на Прикарпатті, де після різдвяних свят стався вибух "корони". І так уже незабаром може виглядати ситуація на Львівщині та ще у двох областях – Закарпатській і Тернопільській, де протягом останніх 3-4 тижнів кількість тих, кого госпіталізують, переважає над кількістю тих, кого виписують зі стаціонарів, не менш як на 30-50%. Чернівецька і Житомирська вже склали компанію Івано-Франківській – усі три області потрапили до "червоної" зоні епідемічної небезпеки, де діють найбільш жорсткі карантинні обмеження. Не працюють кафе, ресторани, торгово-розважальні центри, кінотеатри й ринки. Не можна проводити масових заходів і відвідувати освітні заклади. На Франківщині ще й обмежили роботу громадського транспорту (проїзд здійснюється лише за наявності спецперепусток з роботи) і розгорнули перший в Україні мобільний госпіталь, який, щоправда (мабуть, з огляду на погодні умови), наразі не запрацював.

Виглядає на те, що франківський сценарій незабаром може повторитися у сусідній з ним Львівській області, хоча Львівщина досі перебуває в "жовтій" зоні. 

Як писав раніше "Еспресо.Захід", активний спалах захворюваності на COVID-19 у західному регіоні країни був доволі прогнозованим. Свою "лепту" вклали народні "гуляння" на Різдво і гостини у родичів (а цих традицій, як не крути, більше дотримуються на Західній Україні). "Природний локдаун", який анонсував у грудні міністр охорони здоров'я Максим Степанов, схоже, так і не відбувся. Але причина – не лише у святкуванні Різдва, Старого Нового року та Йордану. Попри офіційно введений 8 січня загальнодержавний локдаун, найбільший гірськолижний курорт країни "Буковель", який за сезон приймає близько 2 млн. туристів (а, нагадаємо, саме гірськолижні курорти Європи свого часу стали "розсадниками" коронавірусу в Європі, розкрутивши "маховик" пандемії), продовжував працювати. 

Виглядає на те, що франківський сценарій незабаром може повторитися у сусідній з ним Львівській області, хоча Львівщина, згідно з критеріями, розробленими урядом, досі перебуває у "жовтій" зоні. 

Замість лікарів, голос яких чути менше за голос підприємців, які влаштовують страйки проти карантинних обмежень, говорять "сухі" цифри. 

За словами керівниці Львівського обласного лабораторного центру Наталії Іванченко (Тімко), лише за останні два тижні (з 15 лютого по 2 березня) кількість госпіталізацій у львівські лікарні зросла на 35%. Госпіталізують переважно дуже важких і в критичному стані хворих (головним чином із пневмоніями), 80% з яких є кисневозалежними. 

Джерело: Kostyantyn Chernichkin/KyivPost

Ще одна тривожна тенденція, яку зауважили медики, – основним контингентом пацієнтів, які потребують лікування в умовах стаціонару, є хворі віком 35-40 років. Тож поки не буде вакциновано більшість населення (а навіть за найоптимістичнішими прогнозами Міністерства охорони здоров'я України, всі охочі зможуть вакцинуватися лише до кінця цього року), стверджувати, що вони захищені від COVID-19, не зможуть навіть ті, хто вже перехворів. За статистикою, у Львівській області 102 хворих, які перебували на стаціонарному лікуванні, захворівши вдруге, знову потрапили до лікарні. 

Зрозуміло, що якщо захворюваність зростає загалом, то зростає вона й серед дітей. За повідомленням директорки Львівської обласної дитячої клінічної лікарні "ОХМАТДИТ" Олександри Бурди, відсоток пневмоній у дітей, яких госпіталізують з COVID-19, від початку року зріс до 30%, хоча торік ця цифра становила 22-23%.

Ще один важливий індикатор – виклики бригад екстреної медичної допомоги. 

"Приміром, лише за одну добу, 25 лютого, надійшло 70 викликів (йдеться, власне, про пацієнтів з підозрою на COVID-19. – Ред.). Це – вдвічі більше, ніж було тиждень перед тим. За добу в лікарні області госпіталізують не менш ніж 130 пацієнтів. А тиждень перед тим було максимум 100)", – такі дані озвучив під час одного з пресбрифінгів директор департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА Орест Чемерис. 

 

Найбільшу увагу експерти закликають звертати на ті регіони, в яких захворюваність зростає поволі, але неухильно. Такою і є Львівщина. 

Уряд вчасно відійшов від прийняття рішень про "зонування" країни з урахуванням кількості виявлених випадків, змістивши фокус на кількість госпіталізацій (зокрема зайнятість реанімаційних ліжок) та їх динаміку, тобто показник стабільного тижневого зростання понад 10%. Найбільшу увагу експерти закликають звертати на ті регіони, в яких захворюваність зростає поволі, але неухильно. Такою і є Львівщина. Вибуху як такого в нас немає, але ми можемо й оком не змигнути, як, наприклад, наступного понеділка нам скажуть, що все, медична система – на межі колапсу, тож тепер лікарі переходять до "сортування" хворих. Фактично це – те, що зараз відбувається на Франківщині. 

Більшість із пересічних громадян "чіпляється" за цифру заповненості "ковідних" ліжок. На Львівщині вони, згідно з офіційними даними, заповнені на понад 30% (загалом допомогу хворих на коронавірус за договором з Національною службою здоров'я України надає 23 медичних заклади). Але в цю кількість входять також місця у дитячих лікарнях і пологових, куди пересічний пацієнт з COVID-19  (якщо він, звісно, не дитина і не вагітна) не потрапить. Також до цього переліку потрапили дрібні, т. зв. "резервні" медичні заклади, де кисневими точками обладнано невелику кількість ліжок. В одному з відеоінтерв'ю заступниця міністра охорони здоров'я, екскерівниця Департаменту охорони здоров'я Львівської облдержадміністрації Ірина Микичак зазначала, що "епідемія продемонструвала реальну спроможність наших лікарень. Як виявилося, якщо ми маємо по області 20 районних лікарень, це не означає, що всі вони реально відповідають статусу центральних районних лікарень. Скільки фактів ми встановили: на папері пишуть, що є 500 "ковідних" ліжок, а насправді їх є 300. А з киснем – узагалі лише 100!"

Звісно, кількість нових випадків, на яку, крім ЗМІ, схоже, вже мало хто звертає увагу, залишається фактором додаткового контролю за захворюваністю. Згідно з рекомендаціями ВООЗ, аби стверджувати, що ми контролюємо епідемію, потрібно, аби COVID-19 підтверджувався лише у кожному двадцятому проведеному дослідженні. А що ми бачимо на Львівщині? Кожен четвертий ПЛР-тест – позитивний. Наприклад, у вівторок, 2 березня лабораторні центри області провели 1465 досліджень і коронавірус виявили у 403 відібраних зразках (27%). 

Джерело: Getty

Пандемія триває вже рік, тож сподіватися, що ми зможемо зупинити поширення вірусу шляхом "тестування – ізоляція" марно. У це вже не вірять навіть ті експерти, які місяцями не сходили з телевізійних ефірів, переконуючи, що без проведення масового тестування вчасно виявляти й відправляти на ізоляцію носіїв інфекції не вдасться. Тож тепер медики уповають лише на свідомість громадян. "Носіть маски, дотримуйтеся соціальної дистанції, часто мийте руки з милом", – ці рекомендації, кажуть, не втратять актуальності й після вакцинації, адже досі невідомо, чи вдасться у такий спосіб створити колективний імунітет. І навіть якщо так, то як довго він триватиме. Науковці припускають, що від коронавірусу нам, можливо, доведеться щеплюватися так само, як і від грипу, – щороку.  

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал