live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Пам'ять чи комерція: у ЛМР хочуть поєднати другий етап меморіалу Небесної Сотні з канатною дорогою


фото: колаж Наталії Цапик
Чиновники не можуть знайти 36 млн на міст, а натомість ставлять його в залежність від проєкту, вартістю майже 0,5 млрд грн.

Львівський меморіал Героям Небесної Сотні справді можна вважати однією з небагатьох сучасних архітектурних перлин міста. Ще гарнішим він був би в поєднанні з пішохідним мостом через вулицю Максима Кривоноса. Він запланований до спорудження від самого початку, але відкладений у реалізації на другий етап. Проте минуло вже більш як півтора року, а до цього так і не дійшли. І, схоже, що немає єдиного бачення, як це слід зробити.

Крайньою версією чиновників є думка не зводити міст власними силами, а віддати інвестору. А для більшої комерційної привабливості, зробити це в комплексі з канатною дорогою на Високий Замок, яка також мала б починатися з вже наявного скверу на вулиці Кривоноса. Причому "канатку" заплановано першою чергою, а міст уже опісля.

Про це у пресслужбі Львівської міської ради повідомили у відповідь на запит "Еспресо.Захід".

У листі йдеться про те, що проєкт "Будівництво пішохідного моста пам’яті героїв "Небесної Сотні" через вулицю Максима Кривоноса у Львові" був розроблений на замовлення Управління архітектури та урбаністики департаменту містобудування ЛМР проектною організацією ФОП Лесюк Андрій Миронович ще у 2017 році. Він поділений на два пускові комплекси:

  • встановлення мосту та влаштування його освітлення;
  • демонтажні роботи, благоустрій та озеленення, встановлення покриття та освітлення.

"На проектованій ділянці передбачається впорядкування існуючого ландшафтного середовища шляхом реконструкції частини парку "На Валах" з встановленням пішохідного моста, що сполучатиме парк "На Валах" і сквер на вулиці Кривоноса, й облаштування громадського простору з площею перед мостом", – йдеться в листі-відповіді.

Та у квітні 2019 року було затверджено ухвалу Львівської міської ради "Про затвердження інвестиційного проекту "Будівництво підвісної оглядової канатної дороги до Високого Замку". Згідно з документом, передбачено спорудження комплексу підвісної оглядової канатної дороги, пішохідного моста пам’яті героїв Небесної Сотні та заходів з благоустрою парків "Високий Замок" і "На Валах" у межах території реалізації проекту.

Далі в повідомленні ЛМР двічі наголошують на тому, що спочатку буде збудовано канатну дорогу, а вже потім – другу чергу монумента, яка включає символічний міст.

Як висновок зазначено, що реалізація проекту будівництва пішохідного моста пам’яті героїв "Небесної сотні" буде відбуватися в комплексі з будівництвом підвісної оглядової канатної дороги після визначення інвестора – переможця інвестиційного конкурсу з реалізації вказаного проєкту.

Проте немає жодного слова про те, на якому етапі перебуває підготовка до конкурсу, тобто майже напевно цього року робіт так і не розпочнуть.

Нагадаємо, Меморіал Героям Небесної Сотні у Львові відкрили 23 серпня 2019 року. Він став першим таким комплексом в Україні. Вже тоді йшлося про те, що наступним етапом має стати будівництво моста до скверу "На Валах", містобудівні умови й обмеження для якого виконком затвердив ще 14 червня 2019 року. Проте через понад півтора року робіт так і не почали.

На початку 2020 року в міськраді вже заговорили, що міст будуватиме інвестор, у комплексі з канатною дорогою. Тоді керівник управління інвестиції ЛМР Роман Старецький стверджував, що "проєкт масштабний – йдеться про більш як 400 мільйонів гривень. Маємо надію, що на погодження піде кілька місяців".

Місяці минули, і вже восени інший чиновник, директор ЛКП "Зелений Львів" Володимир Данилюк, заявив виданню "Твоє місто" зовсім інше: міст будуватиме місто. І навіть назвав вартість робіт і параметри об'єкта. Проте відразу уточнив, що нічого не було зроблено через пандемію, а кошти перерозподілено на інші потреби:

"На 2020 рік були закладені кошти для проведення тендеру з визначення підрядної організації. Але через епідемію ці роботи призупинили, а гроші, які були передбачені на будівництво моста, перерозподілили між департаментами міськради. Якщо будуть передбачені кошти, ми оголосимо тендер на визначення підрядної організації".

Він зазначив, що вже готова проєктно-кошторисна документація, її вартість понад мільйон гривень. А загальний кошторис будівництва – майже 36 млн грн.

Також  пан Данилюк додав, що, згідно з проєктом, упорядковуватимуть частину території парку "На Валах", там встановлять підпірну стінку для укріплення рельєфу. На площі перед мостом облаштують громадський простір, де встановлять лавки, облаштують додаткове вуличне освітлення, використовуватимуть ліхтарі, а також нижнє та стрічкове освітлення.

"Уздовж усього мосту встановлять огородження з гартованого скла. На мості буде зона, де можна буде проводити експозиції художніх робіт. Також проєктом передбачено облаштування велодоріжки. Вона проходитиме територією парку "На Валах", перетинатиме вулицю. Кривоноса, по ділянці скверу на цій вулиці", – йдеться в повідомленні.

З південного боку до осі мосту мають облаштувати сходи та пандуси.

Тобто восени вже йшлося не про інвестора, а про те, що місто готове самостійно звести об'єкт, вартість якого становить близько 36 млн грн. Також готовий проєкт, за який у ЛМР заплатили ще понад мільйон. Цьогоріч навіть мали намір провести тендер, але не зробили цього. Зараз знову говорять про міфічного інвестора, який візьме цей міст, що є дуже важливим для пам'яті про наших Героїв, "у навантаження" до канатної дороги, вартість якої 400 млн грн.

Залишається відкритим питання: чи логічно будівництво моста вартістю 36 млн ставити залежність від проєкту з кошторисом у десять разів більшим і невідомим терміном виконання? Як і ще одне: що важливіше – пам'ять чи комерція?

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.

новини партнерів

27 лютого, 2021 субота

26 лютого, 2021 п'ятниця

27 лютого, 2021 субота

26 лютого, 2021 п'ятниця

25 лютого, 2021 четвер

24 лютого, 2021 середа

Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Введіть слово, щоб почати