
У Львові з'єднали воєдино кабінет алхіміка і живий голос Соломії Крушельницької
Унікальну виставку сформували експонати, об'єднані навколо теми Фауста в оперній традиції.
Голос Соломії Крушельницької - зокрема запис арії Маргарити у її виконанні "L’Altra Notte il fondo al mare…" з 1906 року - звучить зараз у стінах Музично-меморіального музею цієї знаменитої оперної співачки у межах доволі несподіваної виставки "L’Altra Notte. Іншої Ночі", яку зініціював та організував працівник музею мистецтвознавець Іван Дудич. Властиво, йдеться про понад 60 експонатів з музейної збірки і приватної колекції самого Івана Дудича, об'єднаних навколо теми Фауста в оперній традиції. Зокрема, мова про опери Ш.Гуно "Фауст" та А.Бойто "Мефістофель", в кожній з яких Соломії Крушельницькій випало співати, інформує "Еспресо.Захід".
Часто так буває, що ту чи іншу подію провокує якась деталь. Так було і з цією виставкою, основу якої склали 8 оригінальних офортів, що представляють ілюстрації авторства знаменитого свого часу німецького художника Енґельберта Зейберца (що їх гравірували у Парижі Адріан Шлейґ, Альгейєр Зігле та інші) для санкт-петербурзького видання "Фауста", яке побачило світ у 1899 році. 25 пророблених до найменших деталей ілюстрацій Зейберца, спеціально розроблений для друку книги "готичний шрифт", прикраси тексту стилізованими замальовками, віньєткми тощо, а також шкіряна палітурка вказували не лише на вибраність спроможних купити цю книгу, а й на зацікавлення найвідомішим варіантом легенди про доктора Фауста, виписаним видатним засновником сучасної німецької літератури.
"У кожного свій шлях до "Фауста", – сказав на відкритті виставки "L’Altra Notte. Іншої Ночі" директор музично-меморіального музею Соломії Крушельницької Михайло Кобрин. – Я був тоді в класі сьомому чи восьмому, як ми проходили цей твір за шкільною програмою. І так мене він захопив, що ми з мамою поїхали до центру і я собі цю книгу купив. Вона стала першою, з якої почала формуватися уже моя власна приватна бібліотека".
"На "Фауста" я "захворів" ще в школі, коли в хрестоматії перечитав з нього уривки, – розповідає мені куратор виставки Іван Дудич. – Це настільки захоплює, коли людина може все. І ти не думаєш в такі моменти, що все в цьому житті має свою ціну. Думаю, що саме з цього твору почалася і моя цікавість до всього, що пов'язане зі смертю та загробним життям Сьогодні я навіть колекціоную на цю тему мистецькі твори".
Відтак серед представлених експонатів – вінілові платівки, фото, ретро-поштівки, старовинна порцеляна, графіка, карти таро й інші цікаві тематичні речі. І навіть реконструйований свого часу зусиллями Юлії Пігель, відомої – як поетка – під псевдо Рута Вітер, сценічний костюм Соломії Крушельницької в образі Єлени Троянської та дивовижні жуки та комахи авторства сучасного художника Максима Максиміва.
"Тут немає випадкових речей, – акцентує Іван Дудич. – Кожен експонат пов'язаний і підсилює інший. І за кожним своя цікава історія. Приміром, один з представлених офортів Енґельберта Зейберца показує, як Мефістофель спокушає Фауста своїм темним концертом. І власне, серед тих персонажів видно фігуру мавпочки, що грає на тарілках. Енґельберт Зейберц як придворний художник Максиміліана ІІ Баварського, який мав свій приватний імператорський оркестр, створив тут певну алюзію. Оскільки в цей імператорський оркестр музиканти потрапляли не завдяки власному таланту, а через привілегії та лояльність до повелителя, то цей оркестр зажив поганої слави через недосконалу гру і часте фальшування нот. Відтак мавпочка тут аж ніяк не випадкова тваринка. Інший придворний художник, скульптор-мініатюрист, майстер високої порцеляни Йоахім Кендлер теж зреагував на цей оркестр, створивши свою унікальну серію "Мавп'ячий оркестр", де кожна з мавп – як карикатура – наслідувала реальних невдах-музикантів. До експозиції виставки я включив уже пізнішу алюзію до оригінального Кендлера , що її виготовила на початку ХХ століття відома італійська мануфактура. Моє і не тільки моє неймовірне зачудування викликає деталізація, коли кожна шерстинка мавпочки-диригента промальована або коли піпітер з нотною партитурою винесений в окрему скульптурку. От такі деталі додають смаку, захоплюють".
До речі, виставка "L’Altra Notte. Іншої Ночі" експонуватиметься у музично-меморіальному музеї Соломії Крушельницької до 7 березня. І осягати тему Фауста в оперній традиції набагато цікавіше в товаристві Івана Дудича, ніж самому.
Ярина Коваль
Фото Ярини Коваль
Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.
- Актуальне
- Важливе







